690 680 960

Wyniki kontroli karmy dla zwierząt domowych. Stwierdzono sporo nieprawidłowości

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

Celem kontroli było sprawdzenie zgodności pełnoporcjowych karm suchych i mokrych dla kotów i psów z obowiązującymi przepisami i deklaracją producenta. W ramach ogólnopolskiej kontroli tej grupy produktów skontrolowano 35 sklepów. Nieprawidłowości stwierdzono w 28 sklepach (80 proc. skontrolowanych).

Parametry fizykochemiczne

Badania laboratoryjne objęły 64 partie karm dla psów i kotów, z których 31 (48,4 proc.) zakwestionowano. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.: braku deklarowanych surowców mięsnych (głównie wołowiny), wykrycia niedeklarowanego mięsa kurczaka, a także niezgodnego z deklaracją poziomu zawartości składników analitycznych (np. tłuszczu, wilgotności).

Znakowanie produktów

Spośród 72 partii karm skontrolowanych w zakresie znakowania, nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 30 partii (41,7 proc.). Dotyczyły one m.in.:

– wprowadzania w błąd odnośnie nazwy i składu produktu, w związku z brakiem obecności deklarowanych surowców mięsnych lub wykryciem surowców niedeklarowanych,
– braku opisu karmy (rodzaju i gatunku zwierzęcia, dla którego przeznaczony jest dany produkt) lub podania go w niewłaściwy sposób („pełnowartościowa” zamiast „pełnoporcjowa”),
– niewłaściwego podania minimalnego okresu przechowywania lub braku informacji o warunkach przechowywania.

Zastosowane sankcje

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości, na podstawie przepisów ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, inspektorzy wydali 19 decyzji administracyjnych, w tym 18 decyzji nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 29 tys. zł, a także nałożyli 1 mandat karny oraz wydali 17 zaleceń pokontrolnych.

Z uwagi na toczące się postępowania administracyjne oraz procedury odwoławcze, ostateczna liczba i wielkość zastosowanych sankcji może ulec zmianie.

(źródło: IJHARS)

15 komentarzy

 1. Wołowinka z kurczaka, a kurczak z czego? Mój piesek nie lubi kurczaka, tylko wołowinę. Czas zrewidować gusta swoich pupili.

 2. Bezpieczne przewozy

  Rak za rakiem u psów i kotów. Nie dziwota

 3. Ukarano sprzedawców czy producentów? Bo kontrolę przeprowadzono w sklepach.

 4. … karmę dla ludzi też kontrolują tylko wyników nie podają bo chyba nic byśmy nie zjedli

 5. Kiedy kontrolę tego co jedzą ludzie ??

 6. Wyniki kontroli powinny być dostępne publicznie, a każdy kto zakupił produkt danego producenta powinien móc na tej podstawie wystąpić do sądu o odszkodowanie.
  Firma oszukała ludzi, a pieniądze za to bierze urząd. Tak to nie powinno działać

  • Masz mój głos.

   • Racja ,powinny być wymienione firmy które opisują swoje produkty oszukując klientów. bo wiedząc które nie będę ich kupowała,a tak nie wiadomo które to firmy.Pózniej zwierzęta chorują ,a my się dziwimy dlaczego?teraz już wiadomo

 7. I tak pewnie lepszy skład niż,,markowe” paròwki dla ludzi.

 8. Po to żywność chemiczna żeby człowiek dożył tylko do emerytury ale z niej nie skorzystał.

 9. O kurdęęę! A tak mi smakowało!

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas