Tak wygląda nowy „dom” Jarosława S. ps. „Masa”. Znajduje się w naszym regionie

Jarosław S., najsłynniejszy świadek koronny w Polsce, przebywa w jednym z zakładów karnych w naszym regionie. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju.

W połowie maja zatrzymany został najsłynniejszy świadek koronny w Polsce, czyli Jarosław S. ps. „Masa”. Ten były członek mafii pruszkowskiej, usłyszał w wydziale zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie szereg zarzutów. Według śledczych 57-latek, wraz z synem i innymi osobami, w latach 2012-2014 dopuścił się ośmiu przestępstw o charakterze korupcyjnym jak też wyłudzania kredytów i pożyczek na łączną kwotę 668 515,51 zł. Łapówki miał dawać Zbigniewowi G., pełniącemu funkcję Naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Grzegorzowi S., urzędnikowi II Urzędu Celnego w Łodzi.

Po tym jak przedstawiono mu zarzuty, „Masa” został doprowadzony do sądu. Tam zapadła decyzja o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Chwilę później, w obstawie antyterrorystów, Jarosław S. został wywieziony z Lublina. Konwój policyjnych pojazdów skierował się na drogę wojewódzką nr 747 i dojechał pod mury zakładu karnego w Opolu Lubelskim. Tam 57-latek został umieszczony w pojedynczej celi. Ze względów bezpieczeństwa jest odizolowany od innych skazanych. Najliczniejszą grupę w tym więzieniu stanowią bowiem zabójcy i gwałciciele.

Zakład karny w Opolu Lubelskim jest zlokalizowany na przedmieściach miasta. Jego budowa rozpoczęła się wiosną 2006 r. Celem powstania nowego obiektu, było stworzenie dodatkowych miejsc dla skazanych, a tym samym rozwiązanie problemu przeludnienia w zakładach karnych w naszym regionie. Więzienie, po zakończeniu budowy w 2009 roku, stało się najnowocześniejszym zakładem karnym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Z zewnątrz obiekt nie posiada wieżyczek strażniczych, ani innych cech wyróżniających tego typu budynki. W fazie projektowania postawiono na zabezpieczenia elektroniczne.

Na powierzchni blisko 6 hektarów znajduje się 9 budynków, do tego dzielone spacerniaki a także boisko. Łącznie w Opolu Lubelskim kary pozbawienia wolności może odbywać 627 skazanych. Mają oni do dyspozycji szkołę jak też oddział terapeutyczny dla uzależnionych od alkoholu. Obecnie w zakładzie znajduje się 569 osadzonych, w tym ponad 120 skazanych za najcięższe przestępstwa. Połowa osadzonych pracuje: 126 wykonuje nieodpłatne prace na terenie więzienia, 87 jest zatrudnionych u kontrahentów zewnętrznych, 51 pracuje odpłatnie na terenie zakładu a 22 wykonuje prace społeczne.

69
100

101

102

103

(fot. lublin112, ZK Opole Lubelskie)
2018-05-31 18:43:32

Zobacz również

29 komentarzy

 1. Każdy przestępca powinien mieć takie warunki w więzieniu by po ew. wyjściu z niego nawet przez myśl mu nie przeszło że można wrócić do życia przestępczego.To wtedy bym nazwał resocjalizacją,a tymczasem to tylko jest dla niech pech i przerwa w przestępczym procederze i wywczas.

 2. Wnętrza projektował Jacyków

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!