690 680 960

Wydział Humanistyczny UMCS przestał funkcjonować. Utworzono dwa nowe wydziały (zdjęcia)

Po 69. latach istnienia, powołany do życia 12 sierpnia 1952 roku, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przestał funkcjonować. Zarządzeniem JM Rektora UMCS jednostka ta przekształcona została w dwa nowe wydziały.

Wydział Humanistyczny był największym wydziałem UMCS, skupiającym największą liczbę zarówno pracowników, jak i studentów. W swej historii miał 16 dziekanów: pierwszym z nich był Prof. dr hab. Józef Garbacik, ostatnim zaś Prof. dr hab. Robert Litwiński. Wszyscy zatrudnieni dziś pracownicy i studenci stali się pracownikami i studentami odpowiednio właściwych nowych wydziałów.

Na mocy Zarządzenia nr 51/2021 z dniem 1 września 2021 roku Wydział Humanistyczny przekształcony został, poprzez jego podział, w Wydział Filologiczny oraz Wydział Historii i Archeologii. Obydwa nowe wydziały będą funkcjonowały w tym samym budynku co dotychczas, zwanym „Nowym Humanikiem” (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a).

W ramach Wydziału Filologicznego, którego pierwszym dziekanem została Prof. dr hab. Barbara Hlibowicka-Węglarz, będą funkcjonowały trzy instytuty:

* Instytut Filologii Polskiej – w zakresie dyscypliny językoznawstwo,

* Instytut Neofilologii – w zakresie dyscypliny literaturoznawstwo,

* Instytut Nauk o Kulturze – w zakresie dyscypliny nauki o kulturze i religii.

W ramach Wydziału Historii i Archeologii, na którego pierwszego dziekana  powołana została Dr hab. Joanna Sobiesiak, prof. UMCS, będą funkcjonowały instytuty:

* Instytut Historii – w zakresie dyscypliny historia,

* Instytut Archeologii – w zakresie dyscypliny archeologia.

– Wszystkim pracownikom naszego wydziału, zarówno nauczycielom akademickim, jak i pracownikom wspierającym realizację procesu dydaktycznego i badawczego, życzę  wielu sukcesów w pracy zawodowej, a także pełnej satysfakcji z realizacji podejmowanych wyzwań – napisała na stronie internetowej Wydziału Filologicznego nowa dziekan – Prof. dr hab. Barbara Hlibowicka-Węglarz. – Studentom i doktorantom życzę natomiast wytrwałości w rozwijaniu swych zainteresowań i pasji, wielu nowych doświadczeń, a także radości wynikającej z przynależności do naszej Alma Mater. Wierzę, że najbliższe lata przyniosą naszemu Wydziałowi Filologicznemu  możliwości dalszego rozwoju naukowo-dydaktycznego, a wszystkim pracownikom pozwolą na dalszą owocną współpracę oraz dostarczą wiele osobistej satysfakcji.

– Od 1 września 2021 roku historycy i archeolodzy z UMCS stają się wykładowcami, a ich uczniowie studentami Wydziału Historii i Archeologii – zauważyła na stronie internetowej drugiego nowego wydziału nowa dziekan Prof. dr hab. Joanna Sobiesiak. – Tym samym materializuje się idea połączenia w jednym bycie kształcenia w pokrewnych dyscyplinach wprost nawiązujących do przeszłości. To ważne w zakresie organizacji i jakości dydaktyki postrzeganej z perspektywy trzech współtworzących WHiA środowisk: nauczycieli, studentów i pracowników administracji. Triada ta koresponduje z symbolem Wydziału – trójcą klasycznych kolumn, symboli ładu, trwałości i odpowiedzialności. Niech te wartości towarzyszą nam w codziennej, mozolnej pracy nad budową prestiżu i znaczenia nowego Wydziału.

 

(fot. tekst Leszek Mikrut)

13 komentarzy

 1. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

  Pewnie dlatego od jutra chleb w „Biedronkach” będzie ze 2 grosze tańszy…

 2. I tak się mnoży „profesorską” i pozostałą biuroktację. Bo jak będą 2 wydział to będzie 2 dziekanów, 2 sekretarki itd. itd.

 3. I studenci pewne będą 2 X płacić, he, he… Ale cóż, na biednego nie trafiło.

 4. PiS-ana na nowo historia to i wydziały nowe powstają… Jak to kiedyś pewien mały parch powiedział ” czarne jest białe a białe jest czarne…”

 5. alhambrajesthiszpańska

  Zajęcia sprzed kilkunastu lat u dr hab. Sobiesiak zawsze będę wspominał z wielkim uśmiechem na twarzy. Niesamowite poczucie humoru i umiejętność zainteresowania tematem.

 6. Ktoś ma problem z matematyką. Może pisał to humanista. Od 1952 r minęło 69 lat!!!

  • Moze poprostu studia robil na kulu. Tam zamiast merytorycznych zajec sa wyklady z religii oraz kolokwia kto szybciej zrobi okrazenie wokol rozanca

 7. Liliputa na dziekana nie mianowali, toc ona pisze nowele, Agata Sk…ła

 8. Czyli nic się specjalnie nie zmieniło.Dalej będzie się kształcić zbędnych gospodarce,pasożytów społecznych.

 9. Czyli DWA RAZY więcej dziekanów prodziekanów sekretariatów sekretarek księgowych i innego nic nie wnoszącego do nauki BIZANCJUM.

 10. A gdzie ty tam widzisz PiS ?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej