Wojewoda lubelski wydał oświadczenie w sprawie uchodźców

Wojewoda lubelski, po krytyce radnych Platformy Obywatelskiej, którzy zarzucili mu, że przyjmuje uchodźców na Lubelszczyznę, wydał specjalne oświadczenie. Odniósł się w nim również do nieprawdziwych informacji podawanych przez niektóre tytuły prasowe.

W piątek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał oświadczenie, w którym odnosi się do sprawy uchodźców. Wszystko rozpoczęło się po podpisaniu przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, deklaracji Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji. Jak później tłumaczyli miejscy urzędnicy, główną celem było wyrażenie intencji gotowości współpracy samorządów z rządem w zakresie migracji. W związku z deklaracją powołany został zespół roboczy ds. migracji i integracji.

Przypominają jednocześnie, że w obecnej sytuacji miasto może być jedynie partnerem dla rządu w tym zakresie. Wyrażanie lub też nie zgody na przyjęcie uchodźców, nie leży w gestii samorządu lokalnego. Jest to decyzja podejmowana na poziomie centralnym, zaś o ulokowaniu ośrodków dla cudzoziemców decyduje Urząd ds. Cudzoziemców.

Podpisanie deklaracji ostro skrytykowali lubelscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy radni Platformy Obywatelskiej zarzucili im hipokryzję, jednocześnie przypominając, że od dłuższego czasu do naszego regionu są przyjmowani uchodźcy i jest to decyzja wojewody. Tuż po konferencji prasowej radnych Platformy Obywatelskiej broniących oświadczenia Krzysztofa Żuka i innych prezydentów miast ws. przyjmowania uchodźców, wojewoda wydał oświadczenie w tej sprawie.

Podkreślił, że przyjmowanie na wschodniej granicy kraju małych grup uchodźców, to trwająca od wielu lat codzienność służb państwowych, która będzie kontynuowana. Przyjmowanie uchodźców z Czeczenii ma być zupełnie czymś innym niż imigrantów z Afryki i krajów arabskich. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia wojewody lubelskiego.

Nie jest prawdą stwierdzenie zawarte w artykule autorstwa Dominika Smagi, zatytułowanym „Jeden podpis, tydzień sporów” („Dziennik Wschodni. Magazyn”, 7 lipca 2017 r., s. 2-3), mówiące, że „działacze PiS nie wydali żadnego oświadczenia odnoszącego się do stwierdzenia, że pod ich rządami przyjmowani są do Polski uchodźcy z krajów muzułmańskich”.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zabrał głos wkrótce po konferencji prasowej radnych Platformy Obywatelskiej broniących oświadczenia Krzysztofa Żuka i innych prezydentów miast ws. przyjmowania uchodźców. Stanowisko swoje zaprezentował na portalu społecznościowym Twitter.

Wojewoda podkreśla, że przyjmowanie na wschodniej granicy kraju małych grup uchodźców, głównie z Czeczenii, to trwająca od wielu lat codzienność służb państwowych, m.in. na terenie województwa lubelskiego. Będzie ona zapewne miała kontynuację w latach kolejnych. To zwykła realizacja prawa międzynarodowego i krajowego.

Wojewoda stwierdził także, że manipulacją ze strony radnych Platformy jest prezentowanie tych faktów w formie wielkiego odkrycia oraz łączenie z nimi sugestii, że to jest to samo, co przyjmowanie imigrantów z Afryki i krajów arabskich.

W ocenie wojewody zachowanie zwolenników Krzysztofa Żuka jest tym dziwniejsze, że życzliwa prezydentowi Lublina i Platformie „Gazeta Wyborcza” atakuje Nadbużański Oddział Straży Granicznej z pozycji wręcz przeciwnych. Przy zaangażowaniu popieranego przez Platformę Rzecznika Praw Obywatelskich gani funkcjonariuszy za stanowczość na granicy wschodniej w sprawie imigrantów. Za swoistą schizofrenię można uznać tak wewnętrznie sprzeczne stanowisko. Pogłębia ono klimat niejasności spowodowany oświadczeniem prezydenta Żuka ws. imigrantów.

Wojewoda przypomina również prezydentowi Żukowi, że Lubelski Urząd Wojewódzki codziennie przyjaźnie obsługuje wszystkich przybywających tu cudzoziemców – w zdecydowanej większości zarobkowych imigrantów z Ukrainy – i zbędna jest deklaracja samorządów o współpracy w tej mierze. Przypomina również, że za „polską politykę migracyjną” w całości odpowiada rząd i wtrącanie się samorządowców z Platformy Obywatelskiej zapewne w celu umożliwienia przybycia do Polski imigrantów islamskich z Afryki i krajów arabskich wykracza poza kompetencje samorządu i jest szkodliwe dla Polaków.

Radosław Brzózka
Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego

(fot. lublin112)
2017-07-07 18:00:12

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Nie ma się czego obawiać socjal jest za słaby i za dużo katolików, tu nikt nie przyjedzie.
  Może paru Ukraińców lub Czeczenów ale nie Syryjczyki 😉

 2. PANIE GARNEK KOŃCZ PAN WSTYDU OSZCZĘDZ!

  • Czy aby na pewno użyłeś tego cytatu w odpowiednim sensie (tak jak miał na myśli Andrzej Kmicic)? Jeżeli tak to popieram. Jeżeli nie to idź i przeczytaj Potop

 3. POwcy to manipulatorzy i kłamcy, tak jak Wyborcza utrzymankowie Sorosa

 4. Nareszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu. Żukowi należy podziękować w najbliższych wyborach, bo zapewne z uporem maniaka, będzie się odwoływał od decyzji Sądów pozbawiających go koryta. Jak widać już powołał kolesi do ” Zespołu roboczego ds emigracji i integracji” Co to za twór? Ile to będzie kosztowało lubelskich podatników? Przypomina to Prezesów „Elektrowni atomowej w budowie” Byle się nachapać i kolesiom dać zarobić za nic nie robienie.

 5. Tak jak prezydent Katowic wystraszył się konsekwencji. Powolki każdy z tych prezydentów zaczyna się tłumaczyc. Zrozumcie, ze my nie chcemy żadnych uchodźców i nie życzymy sobie by w tej sprawie ktokolwiek za nas decydował. Nie wyrażamy gotowości współpracy w tym temacie. Zrozumcie i przestańcie się ośmieszac.

 6. „W związku z deklaracją powołany został zespół roboczy ds. migracji i integracji.” – i wszystko jasne. Nie chodzi wcale o pomoc uchodźcom, tylko o etaty dla kolegów i koleżanek.

 7. Coś bym napisał ale zaraz będzie wezwanie na komende..

 8. Los Vatos Locos

  u mnie na osiedlu już od jakiegoś czasu mieszkają dwie rodziny muzułmańskie

 9. ale przecież ani wojewoda, ani tym bardziej prezydent miasta nie mogą podejmować decyzji o przyjmowaniu uchodźców, bo nie mają do tego kompetencji, co to za bzdety…?

  • Zanim coś napiszesz, sprawdz który jakie ma kompetencje i w jaki sposób trafia na stanowisko. Wojewodę powołuje Premier, Prezydenta miasta wybierają mieszkańcy. Nie myl przedstawiciela Rządu kraju z samorządem lokalnym. Żuk Panu Czarnkowi to może co najwyżej, buty zawiązywać. Podobnie marszałek Sosnowski z PSL..

 10. a gdzie komentarz ruskiego szmalcownika – rżącego kibla?

 11. Ten zapuchnięty gość występuje codziennie jako gwiazda panoramki pisowsko, kulowsko,lubelskiej niezależnie czy otwiera koło gospodyń wiejskich czy otwiera koilejne dwa metry drogi ale 3 dni temu powiedział że prezydent Żuk podpisał nic nie znaczący dokument więc o co kaman człokwieku == po huk zawracasz Wisłę kijem?! Żuk nigdy nie podpisał żadnego papierka że przyjmie łuchodżcóff a druga sprawa bo ich ta polska bida z nędzom socjalna nie interesuje. Idz na ryby chłopie i nie mieszaj bo i tak go ze stołka nie wysadzisz.Natomiast wynoszenie flagi unii z gabinetu podczas gdy korzysta się z dotacji na okrągło jest obłudą

  • „Ich” interesuje cała Europa. Niewierny ma pracować i płacić im daninę. Wystarczy ich osiedlić a przekonasz się na własnej skórze jak szybko będziesz musiał płacić tyle co Niemcy. Muzułmańskie enklawy w miastach już są faktem. W Polsce również. W ośrodku pod W-wą interweniowała Policja w związku z awanturą, że dziecko chodzi w krótkich spodenkach. Co usłyszeli? Że to jest ich małe państwo i że obowiązują ich prawa a Policja niech się nie wtrąca. Czy zwolennicy przyjmowania najezdzców są aż tak ślepi? TVN, GW czy łonet przemilczają te sprawy. Proszę nie mylić ekspansji muzułmańskiej jak pod Wiedniem z uciekinierami wojennymi. Cały bliski wschód chcecie przesiedlić do Europy? Przesiedlicie również wszystkie ich problemy i terroryzm. Już się naparzają między sobą o dominację. Niestety, leming tego nie zrozumie. Uwielbia robić ze smakiem patelnie makreli. Ty możesz […] Żukowi.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej