Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Włamują się na Facebooka i piszą prośby do znajomych. Kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy

Oszuści żeby wyłudzić pieniądze coraz śmielej sobie poczynają. Zwiększa się liczba włamań na konta na Facebooku, za pomocą którego, dokonują przestępstw. Wysyłają do znajomych prośby o pożyczkę.

Choć pomysł nie jest nowy, to jednak w ostatnim czasie, coraz więcej jest przypadków wyłudzania pieniędzy, za pomocą kont na popularnym portalu społecznościowym, jakim jest Facebook. Oszuści włamują się na profil użytkownika, po czym rozsyłają do jego znajomych prośby o szybką pożyczkę. Oczywiście w imieniu właściciela profilu. Tym, którzy zgodzą się wesprzeć przyjaciela w potrzebie, podają numer konta, gdzie należy wykonać przelew. Gdy właściciel zorientuje się o wszystkim, często jest już za późno a szansa na odzyskanie gotówki jest znikoma.

-Cześć, słuchaj mam nóż na gardle, pilnie potrzebuję małej pożyczki. Muszę jak najszybciej wpłacić pieniądze a gotówkę będę miał dopiero po południu. Mogę liczyć na Ciebie? Za kilka godzin oddam Ci co do grosza i jeszcze się odwdzięczę!– taką wiadomość do 22 znajomych wysłał oszust, który włamał się na konto naszego czytelnika. Od razu znaleźli się także chętni do udzielenia pomocy. Jednak na szczęście jeden z nich od zadzwonił do niego, proponując mu, że za kilka minut przyniesie gotówkę osobiście. – To sprawiło, że szybko wszystkich powiadomiłem, że żadnej gotówki nie potrzebuję i jest to próba oszustwa- tłumaczył nam Wojtek.

Jak wyjaśniają policjanci, tego typu proceder jest przestępstwem. Zgodnie z kodeksem karnym karze podlega łamanie jakichkolwiek zabezpieczeń czy też pokonywanie zabezpieczeń w postaci hasła. Osoba, która w sposób nieuprawniony uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej czy też swoim działaniem powoduje straty finansowe może trafić na kratki nawet na 5 lat. Przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. O ile gdy sprawcy nie uda się wyłudzić pieniędzy, mało kto powiadamia policję, to zgłoszenia dotyczą najczęściej spraw, kiedy występują już straty finansowe. Kilka dni temu w Terespolu zanotowano przypadek, gdy koleżanka swojej koleżance mieszkającej w pobliżu wysłała 510 złotych pożyczki. Oczywiście środki trafiły na konto oszustów a sama zainteresowana o niczym nie wiedziała i o pieniądze nie prosiła.

Jak radzą nasi informatycy, by ograniczyć ryzyko włamania, warto często dokonywać zmiany haseł jak również skorzystać z dwuetapowego uwierzytelnienia dostępu do swojego konta na Facebooku. Wtedy o każdym logowaniu z innego urządzenia niż korzystamy na co dzień zostaniemy powiadomieni e-mailem lub SMS-em. Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo naszego hasła. Powinno składać się ono z minimum ośmiu znaków, zawierać duże i małe litery jak też znaki specjalne i cyfry. Wtedy o wiele trudniej jest osobom nieuprawnionym dostać się do konta. Hasło nie może być również nikomu udostępniane, błędem jest również ustawianie identycznego hasła do wielu różnych usług.

(fot. lublin112)
2015-11-25 21:15:4

8 komentarzy

 1. Jest jeden prosty sposób. Nie mieć konta na mordoksiążce.

 2. Jak ktoś wysyła kasę na post na fejsie, to mi go nawet nie szkoda. Głupota musi kosztować.

 3. łoś super ktoś

  Ja wiem że dla niektórych nie żyję. Nie mam konta na tym portalu…

 4. wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba tego używać z głową. Babcie oszukane na wnuka czy na policjanta nie maja konta na facebooku, a tez dają się oszukać.
  To, że ktoś nie ma konta na fb nie znaczy, że nie da się oszukać w inny sposób.
  Więcej zdrowego rozsądku i będzie ok.

 5. facebook? co to jest?

 6. Mordo książka,dobre określenie!ja też nie mam konta na tym portalu i jest mi z tym dobże,po co ktoś ma nas inwigilować!Lepiej być inkognito!Prawdziwe żyćie a nie farmazony internetowe!