Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wirus afrykańskiego pomoru świń znów w natarciu. Kolejne ogniska w powiecie lubartowskim i parczewskim

W ostatnich dniach stwierdzono kolejne ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie. Stwierdzono je w gospodarstwach na terenie dwóch powiatów. Nie brakuje też zarażonych dzików.

W tym tygodniu potwierdzone zostały dwa kolejne ogniska wirusa ASF w województwie lubelskim. Są one dziesiątym i jedenastym przypadkiem stwierdzenia choroby w tym roku w całym kraju. Pierwsze z nich znajduje się w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorzany w powiecie lubartowskim, drugie w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim. Jak informują powiatowi lekarze weterynarii, na terenie gospodarstwa w gminie Jeziorzany utrzymywano 7 świń, w gminie Jabłoń 290 świń. Co ważne, gospodarstwo z powiatu lubartowskiego zlokalizowane jest około 250 m od granicy obszaru ochronnego.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Związane jest to m.in. z wybiciem wszystkich świń. Na szczęście nie są to duże hodowle, gdyż np. w gospodarstwie w powiecie bielskim, gdzie również w ostatnich dniach stwierdzono ognisko choroby, do wybicia przeznaczono blisko 6 tys. zwierząt.

W dalszym ciągu znajdowane są również padłe dziki, zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Łącznie jest to już ponad 2200 sztuk. Tylko w tym tygodniu tego typu przypadki ujawniono w miejscowościach Jabłoń i Hołowno w powiecie parczewskim, Ruda, Podpakule i Petryłów w powiecie chełmskim, Gręzówka i Jagodne w powiecie łukowskim oraz Smolarz w powiecie parczewskim.
60
(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne, GLW)
2018-06-09 20:33:26

11 komentarzy

 1. Kto odda gospodarzowi pieniądze za poniesione straty?!
  A ci lekarze powiatowi to jak tak slucham co wymyślają to czasem mam wrażenie ze tylko mają wiedzę z książki a w rzeczywistości nigdy świni nie widzieli ;(

 2. Można wybić wszystkie świnie w okolicy, ale główne wektory choroby w postaci dzików, są chronione. Maciora dzika z młodymi jest nietykalna.

 3. Jaka choroba ?
  To manipulacja ludźmi, przykre…

 4. Kto odda? Podatnik taki sam jak ty i ja. Za każda sztukę 700 zł plus utylizacja 1500 zł sztuka, plus służby i odkażanie gospodarstwa. To chore zamiast wybić ta dzikote, w lasach. To stać ich na wybicie w gospodarstwach- tylko w tym tygodniu na podlasiu i Lubelszczyźnie ponad 8 tys świń. PiS obiecało wyrównać dopłaty i Asf zwalczyć czyli wybić dziki, a skończyło się na obietnicach. Nie jestem polityczny ale to co się dzieje w tym kraju to porażka jeden gorszy minister od następnego i wszystko za nasze państwowe pieniądze.

 5. Kto jad Dżem ze świni każdy, smalec buhaa

 6. co pie….isz!?,jacy źli ministrowie,rząd…,czarni se chwalą

 7. Jak by ciebie tak finansował rząd jak czarną komunę też byś ich chwalił.

 8. jo bamber „jesce cas”wykupie wszystkie świnie,kiełbasy wyrobie,a najlepszy masarz jestem na borkowiźnie,śwagier to rozprowadzi na komendzie i basia smalcu se natopi,oj pojje se nieboga,chudzina,la boga tyla świń to nawet myć sie nie trza

 9. co za głupota asf nie wadomo z kąd tyle czasu to rząd czesze potężną kase z UB za to a chłopa Polskiego zajechać małe gospodarstwa mieszczychy będą kupowac tylko w biedronce super mięso z ferm jak z gumy bo swoje przecież jest nie dobre

 10. Wirus zydosyjonistycznego korporacjonizmu znów w natarciu.

  Fikcja i teatr, aby wyniszczyc Polskie rolnictwo.

Wiadomości z info112