Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wiadomo jak pojadą lubelskie autobusy od września. Wielkiej rewolucji nie będzie

Zakończono prace nad nowym układem linii komunikacyjnych w Lublinie. Zmiany będą wprowadzane w dwóch etapach, od września oraz od nowego roku.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przestawił ostateczny projekt siatki połączeń który był zapowiadany od kilku miesięcy. Zmiany zostały wprowadzone po konsultacjach z mieszkańcami, od których wpłynęło ponad 560 uwag dotyczących przebiegu linii autobusowych jak i trolejbusowych. Wszystkie uwagi i wnioski zostały przeanalizowane i część z nich pozytywnie rozpatrzona. Nie wzięto pod uwagę tych propozycji, przeciwko którym protestowali znowu inni pasażerowie. Nie wszystkie wnioski zrealizowano również z tego powodu, że ZTM ma zakontraktowaną dana liczbę wozokilometrów. Gdyby uwzględnić wszystkie zgłaszane propozycje, autobusy musiały by pokonać rocznie o 7 mln kilometrów więcej.

Nowa siatka połączeń powstała m.in. by trolejbusy zaczęły kursować ulicami, gdzie zbudowana została nowa trakcja, zoptymalizować trasy przejazdu i częstotliwość kursowania na liniach autobusowych i trolejbusowych oraz wprowadzić wspólne moduły kursowania na większości linii komunikacyjnych. Ze zmian, z pewnością zadowoleni będą mieszkańcy podlubelskiej gminy Jastków jak i też świdniczanie. Do Jastkowa będzie wydłużona linia nr 20 zaś do Tomaszowic linia nr 33. Z kolei do Świdnika uruchomiona druga linia autobusowa. Linia nr 5 pojedzie przez Zadębie, Świdnik, Port Lotniczy a następnie przez Jacków do Mełgwi.

Od września 39 linii autobusowych kursować będzie na dotychczasowych trasach przejazdu, na 7 kolejnych zostaną zmienione trasy a dwie inne będą połączone w jedną linię. Z kolei w komunikacji trolejbusowej 9 linii pojedzie wg. dotychczasowych tras, jedna linia zmieni swój numer a jedna zostanie zlikwidowana. Nie zmienią się trasy linii: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 34, 36, 37, 40, 42, 45, 47, 50, 54, 55, 70, 74, 75, 78, 79, 85, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156 i 158.

Z kolei linia nr 10 zostanie skrócona do przystanku Mełgiewska WSEI. Powodem jest niewielka liczba pasażerów , którzy podróżują pomiędzy przystankami Mełgiewska WSEI i Zadębie. Jednak mieszkańcy Zadębia nie zostaną pozbawieni komunikacji miejskiej, dojedzie tam linia nr 39. Jej nowa trasa będzie następująca: Lipniak – Wojciechowska – Zana – Filaretów – Jana Pawła – Nadbystrzycka – Narutowicza – pl. Wolności – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska [z powrotem: Wodopojna – Świętoduska – Bajkowskiego] – al. Tysiąclecia – Lwowska – al. Andersa – Mełgiewska – Mełgiewska Chłodnia. Na wybranych kursach autobusy dojadą do Zadębia. Do Hajdowa pojadą zaś autobusy linii nr 57, której trasa zmieni się od ulicy Andersa. Zamiast na ulicę Mełgiewską, pojazdy skierują się właśnie do pętli na ul. Turystycznej. Skrócona zostanie z kolei trasa linii nr 44, która zostanie skierowana do pętli na os. Widok.

Linia nr 16 będzie zaś wydłużona do ulicy Węglarza i pojedzie następującą trasą: Wygodna – Głuska – Strojnowskiego – Abramowicka – Kunickiego – Wyzwolenia – Długa – Krańcowa – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – Al. Unii Lubelskiej – Lwowska – Rondo Berbeckiego – Andersa – Walecznych – Węglarza. W drodze powrotnej zaś pojedzie przez ulicę Kalinowszczyzna. By zapewnić połączenie Felina z ul. Mickiewicza oraz dodatkowo z ul. Wygodną, celem dowozu i powrotu dzieci ze szkoły przy ul. Zdrowej, całkowicie zmieniona zostanie trasa linii nr 73. Pojedzie ona z Felina ulicami: Doświadczalna – Droga Męczenników Majdanka – Kalinówka – Abramowice Prywatne – Zorza – Głuska – Kunickiego – Mickiewicza – Wyzwolenia – Głuska – Zorza – Abramowice Prywatne – Kalinówka – Droga Męczenników Majdanka – Doświadczalna z powrotem na Felin, z czego wybrane kursy zostaną skierowane przez ulicę Wygodną.

Zmiany dotyczą także linii nr 17, która zamiast na Czuby, zostanie skierowana do Abramowic. Od ulicy Kunickiego pojedzie ulicą Abramowicką a wybrane kursy dalej, przez Ćmiłów do Mętowa. Na Czuby z ulicy Kunickiego pojedzie zaś trolejbus linii 160 następującą trasą: Chodźki – ….. – Kunickiego – Zemborzycka – Diamentowa – Krochmalna – Jana Pawła II – Os. Widok – Jana Pawła II – Granitowa – OS. Poręba. W dnio powszednie będzie kursował co 15 minut, w sobotę zaś co 20 minut, a w niedzielę i święta co pół godziny. Częściej będą także kursować linie nr 40 i 55, w soboty co 20 minut a w niedziele i święta co pół godziny. Linia nr 47 zaś co godzinę w dni świąteczne.

Po zmianach w dni powszednie na ulice będzie wyjeżdżało 215 autobusów i 95 trolejbusów, w soboty 110 autobusów i 70 trolejbusów a w niedzielę 90 autobusów i 50 trolejbusów. Pokonają one łącznie 19 mln kilometrów rocznie.

(fot. lublin112)
2015-07-15 18:41:34

10 komentarzy

 1. Czyli pieniądze na nową siatkę połączeń zostały wrzucone czyjąś kiesz… tzn. w błoto 😉

  • POwcy i Ci co wleźli do polityki z hasłem „bez polityki” muszą się urządzić jeszcze lepiej…

 2. Linia 44 byla dobrym polaczeniem by dojechac na zana np z os nalkowskich( oczywiscie z przesiadka) lub na czuby- bohaterow monte cassino.Bardzo kurcze dziekujemy za jej skrocenie.Mpk wogole nie mysli o pasazerach z os nalkowskich. To bylo sprawdzone polaczenie od lat a teraz go nie bedzie.Widocznie komus obo przeszkadzalo.

  • Nie MPK tylko ZTM, czyli sztuczny twór, który przynosi według mnie więcej szkody niż pożytku. Pozdrawiam.

   • NIE PISZ ZTM TYLKO KLAN KAMIŃSKICH – NA MARGINESIE MOŻE PROKURATURA SPRAWDZI KOMU OPŁACAŁO SIĘ ZATRUDNIANIE FIRMY Z POMORZA. NIEZŁA KASA DO PODZIAŁU

 3. tak widocznie chcieli mieszkancy wiec ZTM skorygowalo wszystko i wyszlo jak wyszlo tylko ciekawi mnie dlaczego az do Melgwi a nie do Lecznej Niemiec czyzby z tamtad pochodzil prezes MPK kto wie niech napisze tylko serio

 4. Jak zwykle. Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Miała być rewolucja, a skończyło się na kilku zmianach. Po szumnych zapowiedziach okazało się, że niewiele z tego zostało.

 5. Dziwi mnie informacja o braku możliwości zwiększenia zakontraktowanej liczby wozokilometrów. Chyba można sporządzić stosowny aneks i zwiększyć tą liczbę ? Wystarczy tylko chcieć… Pozdrawiam.

 6. Juz widzę te tłumy w 5 do Mełgwi

 7. A co z linia numer 9?!