690 680 960

Wiadomo ilu turystów odwiedziło Lublin w 2020 roku

Policzono ilu turystów odwiedziło w 2020 roku Lublin. Spadek ruchu turystycznego zanotowano tylko w okresie lockdownu, w pozostałych miesiącach liczba osób odwiedzających Kozi Gród utrzymywała się na poziomie z lat ubiegłych.

W minionym roku Lublin odwiedziło blisko 450 tys. gości, a większość z nich zatrzymywała się w naszym mieście na 3-5 dni. Oczywiście spadek odnotowano w miesiącach objętych lockdownem, zaś w miesiącach wakacyjnych liczba turystów wróciła do poziomów znanych z lat ubiegłych. Precyzyjne ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin w minionym roku, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

– Pomimo zahamowania turystyki grupowej, zagranicznej i biznesowej, w zeszłym roku w ramach podróżowania po Polsce wielu turystów i odwiedzających wybrało Lublin. Co więcej, decydowali się oni na dłuższe pobyty niż w roku 2019. Wiarygodne i szczegółowe dane o ruchu turystycznym pozwalają w skuteczniejszy sposób planować działania promocyjne i kształtować atrakcyjną ofertę turystyczną – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Lublin.

Dane pokazują, że w 2020 r. ruch turystyczny w mieście zmalał o 32% w porównaniu do 2019 roku. Mowa tu o turystach, którzy spędzili w Lublinie chociaż jedną noc, a także o osobach które zwiedzają Lublin, ale w nim nie nocują.

Liczba turystów zmalała z poziomu 502 tys. do 340 tys., a odwiedzających z 159 tys. do 107 tys. osób. Spadki te wystąpiły w miesiącach, w których przez obostrzenia podróżowanie było praktycznie niemożliwe lub znacznie utrudnione: od marca do maja i od października do grudnia. W miesiącach wakacyjnych, gdy hotele znów mogły przyjmować gości, a restauracje i atrakcje turystyczne pozostawały otwarte, liczba turystów i odwiedzających dla lat 2019 i 2020 była na podobnym poziomie: 60 tys. w lipcu i 70 tys. w sierpniu i wrześniu.

Co ciekawe, zmieniły się preferencje dotyczące długości pobytu w Lublinie. Przed dwoma laty królowały pobyty dwudniowe, natomiast w zeszłym roku najwięcej osób zatrzymywało się w Lublinie na 3-5 dni. Najczęstszymi gośćmi w Kozim Grodzie byli mieszkańcy woj. lubelskiego (160 tys. osób) i Mazowsza (90 tys. osób).

Poza nimi, odwiedzali nas mieszkańcy województw ościennych: świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego (ok. 20 tys. osób), łódzkiego (15 tys. osób) oraz Polski południowej: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego (ok. 10 tys. osób).

Skąd dane o turystach?

Miasto Lublin realizuje projekt zbierania danych dotyczących ruchu turystycznego za pomocą nowoczesnych technologii wykorzystujących zbiory big data firmy Selectivv – jednego z liderów badań i analiz w oparciu o dane ze smartfonów i tabletów. Wykorzystywany zbiór big data tworzą dane z urządzeń mobilnych niemal wszystkich użytkowników Internetu w kraju – w tym dane lokalizacyjne, również historyczne.

Dotychczasowe badania ruchu turystycznego w Lublinie były realizowane za pomocą ankiet wśród przedstawicieli branży i wywiadów bezpośrednich na dobranej kwotowo próbie 500 turystów i odwiedzających Lublin.

(fot. zwiedzajlubelskie.pl)

5 komentarzy

  1. Och Lublin miasto asfaltu kostki betonu naprawde jest I czym sie zachwycac w upaly to mozna przyjechac by sie tylko usmazyc Bo atrakcj zero

    • ludzie przyjeżdżają jak do zoo podziwiać rzadkie okazy patoli których w Lublinie pod dostatkiem.

  2. Omijajcie tą dziurę szerokim łukiem.

  3. Czy legalne jest kupowanie, a przede wszystkim rejestrowanie takich danych z naszych smartfonów?

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas