690 680 960

W Opolu Lubelskim odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego Lecha Kaczyńskiego (zdjęcia)

W czwartek w Opolu Lubelskim odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości udział wzięli fundatorzy pomnika, a także zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz posłowie.

W czwartek w Opolu Lubelskim odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Pomnik powstał dzięki prywatnej inicjatywie Państwa Teresy i Edwarda Świątkowskich. Autorem monumentu jest Witold Marcewicz.

Pomnik został usytuowany na ogólnodostępnej i nieogrodzonej działce należącej do fundatorów przy ulicy Lubelskiej 11, w centrum Opola Lubelskiego, naprzeciwko budynku Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim i Starostwa Powiatowego.

Uroczyste poświęcenie pomnika odbyło się po mszy świętej, w obecności fundatorów i przybyłych gości, m.in. reprezentującego Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika.

List skierowany do uczestników uroczystości, w imieniu Jarosława Kaczyńskiego, odczytał Prezes Zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz. List od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew. Ponadto w uroczystości wzięli też udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, a także posłowie Jerzy Bielecki, Kazimierz Choma, Jan Kanthak, Sławomir Skwarek i Krzysztof Szulowski. Obecni byli także przedstawiciele samorządu Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, Starosta Opolski Dariusz Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim Dariusz Stachowicz i inni. Po oficjalnych przemówieniach przy pomniku złożone zostały wieńce.

– Tę uroczystość planowaliśmy dużo wcześniej, niestety pandemia pokrzyżowała te plany i sama uroczystość musiała poczekać aż do teraz. Bardzo się cieszę, że wreszcie, jako samorząd Opola Lubelskiego, możemy wziąć udział w organizacji uroczystości poświęcenia pomnika śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Teresie i Edwardowi Świątkowskim za podjęcie tej szlachetnej inicjatywy i godne upamiętnienie pary prezydenckiej oraz wszystkich innych ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Dzięki temu działaniu, Opole Lubelskie zyskało nowe miejsce pamięci o jednym z najistotniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski – powiedział burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis.

Pomnik przedstawi orła w koronie trzymającego zwój papieru z wizerunkiem popiersia śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Poniżej widnieje napis: „śp. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu – nie umiera ten, kto żyje w pamięci narodu”. Na tylnej stronie monumentu wisi tablica marmurowa z napisem: „I nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. W hołdzie parze prezydenckiej, Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej. Społeczność Powiatu Opolskiego. Opole Lubelskie, 11.XI.2010”. Nad całością góruje krzyż, który stał w tym miejscu wcześniej, przed powstaniem pomnika.

(fot. Gmina Opole Lubelskie, nadesłane)

24 komentarze

  1. Jak się domyślam to mieszkańcy wybrali sobie pisowcow do zarządzania. No to macie pomnik, zaraz ulicę i skwer. Nie pytajcie później gdzie kasa na chodniki, asfalt itp.

  2. Gołębie ten nowy obiekt godnie powitają

  3. Bałagan tutaj taki ze szok ,prexzydent z rządem nakazuje zamyknaie lokali gastronomicznych w czasie londavno pandemi a jeden z drugim otwiera sobie lokal sprawa trafia do sądu,a sad uniewinia…co to jest?? Innego wsadzają za bułkę ze ukradł z głodu, a inni mają maybachy volva i porsche i sie z drugich smieja !!! Na h te cyrki wszystkie 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  4. Elo,alo jak to jest? Pomnik prywatny,miejsce gdzie stoi prywatne, a z państwowej kasy biba na całe Opole, droga zamknięta bo idą pisiory z kościoła A potem modły na prywatnej posesji oczywiście z zblokowanym przejazdem.
    Ale „małego” chyba nie było bo nie ma na zdjęciach widać tylko ministra od „religi”.

  5. Lewactwo zapluło z wrażeni monitory.

  6. Panem no circenses – kolejna żałosna farsa. Najpierw rozliczyć szidowskich pachołków w policji bijących Polaków, dalej nierządnice w szidowskim rządzie…. Postawić na nogi gospodarkę. Uporządkować bałagan…. Wtedy będziemy myśleć o zabawach i cyrku.

  7. W Opolu Lubelskim wszystko inne już mają, brakowało im jeszcze tylko pomnika prezydenta co tyle dobrego dla Polski zrobił, że jako jedyny z 96 ofiar katastrofy poległ (reszta normalnie, zwyczajnie zginęła).

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Piknik Janowski” – Gwiazdami imprezy będą Biała Armia i Cleo
Dni Kraśnika 2022: Zagrają: Alien, Pawkin, Bovska, Organek i Chonabibe
Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w Łążku Garncarskim
Nadbużańska Noc Świętojańska
Festiwal Kultury Rodzinnej w Parku Ludowym. Atrakcji nie zabraknie