Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Werbkowice: Rolnicy protestowali w obronie prywatyzacji ,,Polskiego Cukru’’

W poniedziałek w południe kilkudziesięciu rolników zablokowało w Werbkowicach drogę nr 74 Zamość – Hrubieszów. Protest trwał godzinę.

Pracownicy cukrowni i rolnicy dostarczający do niej buraki obawiają się, że rząd chce odsunąć w czasie prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej, lub nawet ją odwołać. Mająca się zakończyć do końca marca 2014 roku prywatyzacja została odroczona. Rolnicy uważają, że rząd nie chce im sprzedać przedsiębiorstwa. Wywindowana została cena akcji na 2,47 zł przez co staje się ona trudna do zaakceptowania a nawet nierealna jak na możliwości rolników. Dodają również to, że polskim rolnikom i plantatorom rząd chce sprzedać spółkę znacznie drożej, niż wyceniono inne spółki, które w zostały sprzedane zachodnim koncernom.

Rolnicy wyjaśniają, że jeżeli spółka nie zostanie teraz sprywatyzowana, może to nie nastąpić już nigdy. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zostało odwołane, nie ma także decyzji dotyczącej podziału zysków a rząd nie kwapi się do zapowiadanej prywatyzacji. Protestujący obawiają się również, że plantatorzy i pracownicy nie będą mieli udziału w zyskach KSC za rok 2013. Dziwi ich również ogromne podniesienie wartości spółki. Przez rok jej wartość wzrosła aż o 56 procent, co może świadczyć, jak twierdzą, że minister finansów chce wziąć pieniądze ze spółki na łatanie dziury budżetowej.

Powołana w 2002 r. spółka „Polski Cukier” jest największym w Polsce i siódmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W momencie utworzenia skupiała wokół siebie 27 cukrowni, obecnie jest ich siedem. Dodatkowo posiada 100% udziałów w kilku spółkach, w tym w Lubelskiej Fabryce Cukierków Pszczółka. W momencie kiedy spółka była powoływana zaplanowano, że akcje zostaną przeznaczone dla pracowników i plantatorów buraków cukrowych. Na wzór dawano kraje zachodnie, gdzie rolnicy mają udziały w firmach, którym sprzedają swoje produkty, gdyż gwarantuje im to osiąganie dodatkowych dochodów.

Jak zapowiedziano, dokładnie za tydzień a więc 22.04.2013 r. w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest w obronie prywatyzacji plantatorsko – pracowniczej „Polskiego Cukru”.

Autor: redakcja

Komentarze wyłączone