Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wełna mineralna do ocieplenia podłóg – czy się sprawdzi?

Podłoga jest jednym z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynku. Stanowi ona poniekąd element wykończenia przegrody domu, które zapewnia mu odpowiednie parametry estetyczne i użytkowe. Obecnie zwraca się coraz większą uwagę na to, by podłoga chroniła przed zimnem oraz tłumiła hałas. Wiele osób decyduje się więc na jej docieplenie. Czy w tym wypadku wełna mineralna się sprawdzi?

Podłogi lekkie a izolacja wełną mineralną

Wełna mineralna szklana jest jednym z popularniejszych materiałów izolacyjnych. Wyróżnia się świetnymi parametrami zarówno pod kątem izolacji cieplnej jak i akustycznej. Dodatkowo materiał ten jest całkowicie ognioodporny, więc zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo domowników w przypadku nieoczekiwanego pożaru. Można więc odnieść wrażenie, że wełna mineralna jest doskonałym tworzywem dociepleniowym. Czy sprawdzi się ono jednak w przypadku podłóg lekkich? Otóż jak najbardziej! Wełna mineralna to materiał o niskiej wadze, a co za tym idzie, nie obciąży dodatkowo konstrukcji budynku. Warto jednak z rozsądkiem wybrać rolki lub płyty wełny, by izolacja spełniała swoją rolę. Zaleca się materiały o jak najniższym współczynniku lambda oraz o nieco większej grubości. 

Czy wełna mineralna szklana sprawdzi się do izolacji podłóg pływających?

Podłogi pływające są coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Takie podłogi nie są w sposób trwały połączone z konstrukcją budynku. Układa się je bezpośrednio na warstwie konstrukcyjnej i powstają one z elastycznego materiału, który wykazuje się dobrymi parametrami w zakresie tłumienia drgań. Na nim z kolei znajduje się warstwa dociskowa, która uzupełnia podłogę pływającą. Czy w tym przypadku również będzie można skorzystać z wełny mineralnej celem docieplenia takiej podłogi? Okazuje się, że tak! Wełna mineralna ze względu na swoją elastyczność świetnie dopasuje się do „pływającej” konstrukcji. Jednocześnie warto zwrócić większą uwagę na dobór odpowiedniej wełny mineralnej. Musi być ona dopasowana pod kątem grubości pozostałych warstw podłogowych. Często zaleca się zastosowanie wełny mineralnej szklanej o najniższej, możliwej grubości. Oczywiście ma to zastosowanie w przypadku, kiedy pomieszczenie nie jest narażone na wysokie natężenie hałasu. Jeśli wykazuje ono znacznie większe wymagania akustyczne, wówczas śmiało można zdecydować się na wełnę mineralną o nieco większej grubości.

Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną celem docieplenia podłóg?

Wełna mineralna szklana jest materiałem o szerokim zastosowaniu w kontekście izolacji różnorodnych elementów konstrukcyjnych budynku. Jeśli zaś chodzi o samo docieplenie podłóg, to warto zwrócić uwagę na parametry użytkowe tego materiału. Wełna mineralna nie tylko izoluje pod względem termicznym, ale także i akustycznym, co w kontekście docieplenia podłóg może mieć ogromne znaczenie. Okazuje się więc, że wełna mineralna zapewni domownikom zarówno komfort termiczny jak i komfort akustyczny. Z uwagi na solidną i szczelną izolację podłóg, będzie można liczyć także na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Wełna mineralna szklana cechuje się również dobrymi parametrami w zakresie przenoszenia obciążeń, na które podłogi są wyjątkowo narażone. Można więc zauważyć, że tak wykonana izolacja będzie trwała i nie ulegnie zniekształceniom z biegiem czasu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj podłóg wymaga ocieplenia, można mieć pewność, że zastosowanie uniwersalnego materiału, jakim jest wełna mineralna szklana, będzie optymalnym rozwiązaniem. Z wyżej wymienionych powodów, warto na to tworzywo postawić!