Weekend pod znakiem opadów i lokalnych burz

DSC05252

W sobotę pogodę w naszej części kraju kształtować będzie wypełniający się układ niskiego ciśnienia znad Białorusi. Nad zachodnią Polskę nasunie się klin wyżu z rejonu Zatoki Biskajskiej. Znajdziemy się w masie powietrza polarne-morskiego. W dość ciepłym i chwiejnym powietrzu, w którym powstawać mają lokalnie burze.

 

Pierwszy dzień weekendu przyniesie temperatury na poziomie od 18°C do 21°C. Już od godzin porannych nad regionem zaczną formować się chmury kłębiaste-deszczowe, które zdolne będą do generowania opadów deszczu do 15 mm, jak i też drobnego gradu do maksymalnie 2 cm i wiatru do 70 km/h. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, ale nie można wykluczyć słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Szczególna intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym nastąpi po południu, gdy operacja słoneczna będzie najsilniejsza. Prawdopodobne jest pojawienie się kilku chmur burzowych nad jednym obszarem. W przerwie pomiędzy opadami świecić będzie słońce. Stopniowo konwekcja tracić ma intensywności pod wieczór, ale całkowicie ustanie do pierwszej części nocy.

W niedzielę województwo lubelskie pozostanie w obszarze płytkiej zatoki niskiego ciśnienia ze wschodu. Termometry pokażą od 21°C do 24°C. Prognozowane są lokalne burze, które mogą przynosić opady drobnego gradu, silniejszy wiatr do 60 km/h i miejscowe ulewy. Najwięcej chmur burzowych powinno pojawić się po południu, zaczną zanikać pod wieczór.

Bieżące położenie burz znajdziecie pod adresem poniżej. Zalecamy śledzić poniższe dane, ze względu na bardzo dużą lokalność zjawisk burzowych:

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-07-13 20:39:02
(fot. lublin112.pl)