690 680 960

Weekend z archeologią na Zamku Lubelskim. Były pokazy, warsztaty, widowiska i rekonstrukcje (zdjęcia)

Od piątku do niedzieli na Zamku Lubelskim trwał „Weekend z archeologią”. Przez trzy dni można było uczestniczyć w wykładach popularnonaukowych i warsztatach, jak również podziwiać różnego rodzaju pokazy i inscenizacje.

Na dziedzińcu zamkowym znajdował się warsztat tkaczki zajmującej się wyrobem pasów, frędzli i taśm do obszywania ubrań i tkanin. W średniowiecznej mennicy zaprezentowano pokaz bicia monet wraz z opowieściami o historii pieniądza. Była też wyjątkowa okazja do obejrzenia, jak się wyrabia świece metodami historycznymi i posłuchania o oświetleniu w średniowieczu i renesansie.

Miłośnicy militariów mieli okazję posłuchać o historii artylerii, obejrzeć działa z XV i XVII wieku oraz ręczną broń czarnoprochową. Nie zabrakło też stanowiska kata, a w nim narzędzi tortur, takich jak dyby, pień katowski i bicze do kary chłosty. Do tego dochodzi zbrojownia zamkową z wyposażeniem rycerskim z XIII–XV wieku. Zwiedzający mieli możliwość przymierzenia i zrobienia zdjęć w historycznym opancerzeniu.

Kulminacyjnymi punktami wydarzenia były pokazy walk i szyków bojowych piechoty wczesnośredniowiecznej, sprawności konnych wojów z czasów Bolesława Chrobrego, XIII-wieczny turniej rycerski, artyleryjski i musztry XVII-wiecznej, inscenizacja sądu miejskiego oraz widowisko muzyczno-historyczne – spektakl osadzony w klimatach słowiańskiej mitologii.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Skoda ze pogoda nie dopisoła, syćko tyz bym przybył z braćmi moimi pogodoć 🙂

  2. Kontrowersyjne dane archeologiczne, odrzucone przez naukowców, pokazują że w przeszłości nad Wisłą żyli ludzie o jasnej karnacji skóry.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin