Poniedziałek, 28 kwietnia 202528/04/2025
690 680 960
690 680 960

Wczesnośredniowieczna osada odkryta w Turce pod Lublinem (zdjęcia)

Podczas budowy osiedlowej drogi w Turce (gmina Wólka) natrafiono na ślady osadnictwa z VIII-IX wieku i kultury łużyckiej. Inwestycja zlokalizowana jest w miejscu sprzyjającemu dawnemu osadnictwu – na cyplu przy krawędzi doliny Bystrzycy.

Inwestycja, realizowana na cyplu przy krawędzi doliny Bystrzycy, zlokalizowana jest w miejscu dogodnym dla wczesnośredniowiecznego osadnictwa na tym terenie. Już w trakcie badań powierzchniowych AZP zarejestrowano tam dwa stanowiska:

  • Stanowisko nr AZP 77-82/21-18: zidentyfikowane jako osada wczesnośredniowieczna datowana na VIII-IX wiek.
  • Stanowisko nr AZP 77-82/22-19: odkryto tam ślady osadnictwa kultury łużyckiej w postaci 3 fragmentów ceramiki.

Ze względu na kolizję budowy drogi z tymi stanowiskami, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał inwestorowi przeprowadzenie badań archeologicznych. Wykopaliska i nadzory prowadzi Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazura z Rzeszowa.

– Już w pierwszych dniach wykonywania badań w obydwu miejscach odsłonięto obiekty archeologiczne: tzw. „wannowate” w postaci stosunkowo płytkich, intensywnych zaciemnień, o wydłużonym owalnym kształcie, kwadratową półziemiankę i towarzyszących im jamy i dołki posłupowe – datowane na wczesne średniowiecze, oraz obiekty osadowe o nieokreślonej funkcji związane z kulturą łużycką – relacjonuje Dariusz Kopciowski Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odkrycie osad w Turce jest cennym źródłem informacji o osadnictwie na tym terenie w okresie wczesnego średniowiecza i epoki brązu. Badania pozwolą nam lepiej poznać życie codzienne ówczesnych ludzi, ich kulturę i technologie.

6 komentarzy

  1. Ocena: 0

    No to budowa tej osiedlowej drogi w Turce nieco sie opóźni, a może nawet zrobią obwodnicę tego archeologicznie cennego miejsca

  2. Mieliśta drogę… ale za to są pozostałości być może nocnika lub czegoś innego cennego..

  3. Ocena: 0

    Tutaj blokują wszystkie inwestycje bo coś znaleźli, państwo udaje że o historię Polski dba i walczy a politycy wykorzeniają z młodych tradycje i naukę historii w szkołach bo unia tak każe. Bezsens totalny w tej kolesiostwo-skorumpowanej Polsce. Przed wojenne prawo musi wrócić bo powoli zniszczą naszą „polskość”. Kto czyni na szkodę Polski „SMIERC”

  4. Ocena: 0

    Ci pseudoarcheolodzy za każdym razem stoją przy koparce i patrzą jak kopią? Bo nie wierzę, że operator maszyny przejmował by się takimi głupotami…

  5. Ocena: 0

    Ludzie w komentarzach to chyba żyją w alternatywnej rzeczywistości. Albo się głowami z narządami rozrodczymi pomieniali.

  6. ToJestMojaMowaNienawiści
    Ocena: 0

    Cyt. „nakazał inwestorowi przeprowadzenie badań archeologicznych”…
    nie neguję ale pytam na czyj koszt ?

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia