Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wczesnośredniowieczna osada odkryta w Turce pod Lublinem (zdjęcia)

Podczas budowy osiedlowej drogi w Turce (gmina Wólka) natrafiono na ślady osadnictwa z VIII-IX wieku i kultury łużyckiej. Inwestycja zlokalizowana jest w miejscu sprzyjającemu dawnemu osadnictwu – na cyplu przy krawędzi doliny Bystrzycy.

Inwestycja, realizowana na cyplu przy krawędzi doliny Bystrzycy, zlokalizowana jest w miejscu dogodnym dla wczesnośredniowiecznego osadnictwa na tym terenie. Już w trakcie badań powierzchniowych AZP zarejestrowano tam dwa stanowiska:

 • Stanowisko nr AZP 77-82/21-18: zidentyfikowane jako osada wczesnośredniowieczna datowana na VIII-IX wiek.
 • Stanowisko nr AZP 77-82/22-19: odkryto tam ślady osadnictwa kultury łużyckiej w postaci 3 fragmentów ceramiki.

Ze względu na kolizję budowy drogi z tymi stanowiskami, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał inwestorowi przeprowadzenie badań archeologicznych. Wykopaliska i nadzory prowadzi Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazura z Rzeszowa.

– Już w pierwszych dniach wykonywania badań w obydwu miejscach odsłonięto obiekty archeologiczne: tzw. „wannowate” w postaci stosunkowo płytkich, intensywnych zaciemnień, o wydłużonym owalnym kształcie, kwadratową półziemiankę i towarzyszących im jamy i dołki posłupowe – datowane na wczesne średniowiecze, oraz obiekty osadowe o nieokreślonej funkcji związane z kulturą łużycką – relacjonuje Dariusz Kopciowski Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odkrycie osad w Turce jest cennym źródłem informacji o osadnictwie na tym terenie w okresie wczesnego średniowiecza i epoki brązu. Badania pozwolą nam lepiej poznać życie codzienne ówczesnych ludzi, ich kulturę i technologie.

Autor: redakcja

6 komentarzy

 1. No to budowa tej osiedlowej drogi w Turce nieco sie opóźni, a może nawet zrobią obwodnicę tego archeologicznie cennego miejsca

 2. Mieliśta drogę… ale za to są pozostałości być może nocnika lub czegoś innego cennego..

 3. Tutaj blokują wszystkie inwestycje bo coś znaleźli, państwo udaje że o historię Polski dba i walczy a politycy wykorzeniają z młodych tradycje i naukę historii w szkołach bo unia tak każe. Bezsens totalny w tej kolesiostwo-skorumpowanej Polsce. Przed wojenne prawo musi wrócić bo powoli zniszczą naszą „polskość”. Kto czyni na szkodę Polski „SMIERC”

 4. Ci pseudoarcheolodzy za każdym razem stoją przy koparce i patrzą jak kopią? Bo nie wierzę, że operator maszyny przejmował by się takimi głupotami…

 5. Ludzie w komentarzach to chyba żyją w alternatywnej rzeczywistości. Albo się głowami z narządami rozrodczymi pomieniali.

 6. ToJestMojaMowaNienawiści

  Cyt. „nakazał inwestorowi przeprowadzenie badań archeologicznych”…
  nie neguję ale pytam na czyj koszt ?

Dodaj komentarz