Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Warszawie i Krakowie dwóch Rosjan kolportowało materiały propagandowe Grupy Wagnera

W poniedziałek rano Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował o zatrzymaniu dwóch obywateli Rosji. W działaniach zaangażowana była Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policja.

– ABW współdziałając z Policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera. Obaj usłyszeli zarzuty, dot. m. in. szpiegostwa, i trafili do aresztu – poinformował w poniedziałek rano Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister koordynator ds. służb specjalnych.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się nagrania z Warszawy, na których została zarejestrowana osoba rozklejające w rejonie Wisły naklejki z grafiką charakterystyczną na Grupy Wagnera. Podobne naklejki pojawiły się również w Krakowie. Osoby, które na nie natrafiły apelowały, aby uważać przy ich odklejaniu, ponieważ pod spodem mogą znajdować się żyletki. Przy próbie odklejenia takiej naklejki może dojść do pokaleczenia sobie rąk.

Mariusz Kamiński zapowiedział przekazanie dzisiaj więcej informacji w tej sprawie.

Grupa Wagnera

Grupa Wagnera (ros. Группа Вагнера, ЧВК «Вагнер») to prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner” (na cześć niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera). Grupa utworzona została w 2014 roku jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego. Szkolenie najemników odbywa się w miejscowości Molkino w Kraju Krasnodarskim, na poligonie 10 Brygady Specnazu GRU. Członkowie grupy wielokrotnie byli oskarżani o poglądy neonazistowskie.

Grupa Wagnera jest szeroko wykorzystywana w walkach frontowych w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę, głównie w Donbasie. Oprócz oddziałów lądowych, wykorzystywane było tam też lotnictwo grupy Wagnera, m.in. 22 maja 2022 roku podczas misji bojowej w rosyjskim samolocie Su-25 zginął wchodzący w jej skład gen. bryg. rezerwy Kanamat Botaszew. Organizacja ta, jako jedna z najbardziej aktywnych podczas wojny, brała udział w bitwie o Popasną, była główną siłą, która zdobywała Sołedar, jak i uczestniczyła w bitwie o Bachmut. Szczególnie podczas bitwy o Bachmut zaczął narastać konflikt między rosyjskim MON i jego szefem Siergiejem Szojgu, a szefem PKW Wagner Jewgienijem Prigożynem.

23 czerwca 2023 roku rozpoczął się zbrojny bunt Grupy Wagnera przeciwko Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej. Wieczorem 24 czerwca Jewgienij Prigożyn poinformował, że marsz kolumny wojskowej Grupy Wagnera w kierunku Moskwy został zatrzymany i żołnierze Grupy Wagnera rozpoczęli odwrót. Następnie część żołnierzy tej grupy została rozlokowana na terenie Białorusi.

(źródło ABW\Wikipedia)

13 komentarzy

 1. Od kiedy naklejki Wranglera są zabronione ?od kiedy drukowanie naklejek to szpiegostwo?

 2. To przygotowania do stanu wyjątkowego – wybory nie będą w terminie klepniętym przez Dudusia.

 3. mały, ale wystarczająco potężny

  Rozkleja,nie naklej,ek to nie szpi,ego,stwo, ciekawe jak do tego podejdą „wolne” są,dy. Tu się słu,żby raczyły ruszyć, ale jak dzień w dzień pror,osyjskie portale typu „Le,ga Ar,tis” rozs,iewają an,tyukr,aińskie fak,e newsy, jak sz,czują na siebie Pola,ków i Uk,raińców, jak alarmują o up,adku polskiego banku – oficjalnie, w wiadomościach go,ogle – to jest ok, to nikomu od roku nie przeszkadza.

 4. Mesje Kamiński, osoba z prawnym wyrokiem więzienia.
  Uniewinniona prze Du..ę w sposób łamiący wszelakie polskie prawo.

 5. a tutaj ruskie łajno ma się dobrze

  • A tu PiS-owski troll zaklinający prawdę – czy duduś nie ułaskawił kamińskiego ??

   • Wąsika również.
    Obydwaj dostali wyroki za oczywiste łamanie przepisów polskiego prawa.
    Od początku wiedzieli że działania które podejmują są niezgodne z przepisami, nawet na kwitach pan zero się nie podpisał tylko jego zastępca.
    Z racji że miał świadomość czym to się je.
    Pisząc o ruskim łajnie autor pewnie miał na myśli tych którzy działają na rzecz Rosji czyli posady i spółki ?

 6. sami przyszli do ABW ?

 7. I ilu pissowców się zgłosiło?

Dodaj komentarz

Z kraju