Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

We wtorek, 14 lutego 2023 r. podczas konferencji prasowej na terenie jednostki OSP Otwock-Jabłonna ogłoszono dodatkowe wsparcie finansowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do strażaków ochotników trafi w tym roku rekordowa liczba 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

– Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykły oddolny ruch obywatelski z wielką tradycją, unikatowy w skali świata. Mam niezwykłą satysfakcję, kiedy jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotykam się ze swoimi odpowiednikami z różnych części świata i są oni zaskoczeni, że tak wielki ruch obywatelski, tak długo i tak skutecznie funkcjonuje – mówił o OSP minister Mariusz Kamiński.

Minister przypomniał, że w służbę OSP zaangażowanych jest kilkaset tysięcy obywateli, działających w ramach blisko 16 tysięcy jednostek. Podkreślił także, że obecny rząd bardzo mocno angażuje się we wspieranie druhen i druhów z OSP. Jednym z elementów takiego wsparcia była m.in. pierwsza w historii ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

– Ustawa to wiele nowych rozwiązań na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. Wprowadza ona m.in. dodatek emerytalny dla zasłużonych druhów. Na podstawie ustawy wydano już około 100 tys. decyzji pozytywnych o przyznaniu świadczenia – mówił szef MSWiA.

Minister podziękował także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz minister klimatu i środowiska Annie Moskwie za wsparcie w zakupie rekordowej liczby wozów strażackich zaplanowanych w ciągu jednego roku. W 2023 będzie to 668 pojazdów. Środki na ten cel zostaną przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Chciałem złożyć podziękowania na ręce Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pana Mariusza Kamińskiego, wszystkim OSP, wszystkim druhom i druhnom, a to dlatego, że właśnie za pośrednictwem pana ministra wspieramy OSP i odpowiadamy na apele, na prośby i sugestie – mówił Prezes Rady Ministrów.

Wsparcie dla OSP z NFOSiGW

W trakcie konferencji prasowej Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę na to, że rząd dotrzymuje obietnicy rekompensat sprzętowych dla OSP, które przekazały swoje pojazdy i wyposażenie dla strażaków ukraińskich. Minister powiedziała, że w tym roku zostanie sfinalizowane tego typu wsparcie dla blisko 3300 jednostek OSP. Szefowa MKiŚ podkreśliła, że jej resort realizuje te zakupy w ramach strategicznego partnerstwa OSP oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo OSP mogą też liczyć na niższe stawki za gaz, ciepło i energię elektryczną.

– Dobrze być szefem strażaków w takich czasach, kiedy rządzący rozumieją nasze potrzeby. Choć czasy trudne, chcę serdecznie podziękować panu premierowi, pani minister, panu ministrowi, za to, że rozumiecie nasze potrzeby, że rozumiecie to, że straż pożarna ochotnicza i państwowa, jest fundamentem bezpieczeństwa naszych obywateli – dziękował komendant główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych (zdjęcia)

(fot. MSWiA)

10 komentarzy

 1. Dziadek ze "slamsowa"

  W tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 668 samochodów ratowniczo-gaśniczych, tzn. co najmniej tyle samo
  tych obecnie używanych sprezentujemy „braciom” ?
  A za to, że raczą je przyjąć dodamy paliwo.

 2. Będą mieli czym wozić na wybory.

  • Stefanku, w tych okolicach gdzie trafią te wozy, organizuje się piesze pielgrzymki do urn wyborczych i wg. listy żywionych sprawdza się obecność na mecie..

 3. Tak se wziąłem i pomyślałem (co każdemu sie może zdarzyć), że jak „braciom” oddaje się stare czołgi to wpierwej sie ich uczy jak się nimi posługiwać, czy ta samą zasadę stosuje się do starego (choć sprawnego) sprzętu strażackiego ? Bo przecie i w tym zakresie później od nas z drzew zeszli.

 4. Ty Mi Tu nie...

  Źli (do tej pory niezidentyfikowani) ludzie drastycznie podnieśli ceny na gaz, prąd i ciepło, żeby inni (ale dobrzy) ludzie mogli przy każdej okazji paplać: ” mogą też liczyć na niższe stawki za gaz, ciepło i energię elektryczną”.
  Przebiegły mamy ten nasz polski Rząd.

 5. A zauważcie jacy oni są koleżeńscy…
  „Minister podziękował także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz minister klimatu i środowiska Annie Moskwie za wsparcie w zakupie rekordowej liczby wozów strażackich zaplanowanych w ciągu jednego roku”.
  Chyba na zasadzie: „Dziś ja chwalę Was, a jutro wy nas”

 6. Widzicie fieje co do tej pory OSP nie macie ?!
  Pieniądze (i wozy strażackie) leżą na ulicy, wystarczy se OSP założyć.

 7. Za rządów peło niedopomyślenia takie wozy.

  • Wtedy tośmy furmankami jeździli i jedliśmy brukiew. Tera to my pany. A czemu tylko 668? A może by tak 1000? Albo bez kozery – milion. Iskry spod obcasów pisowców lecą jak ruszyli na spotkania strażackie w całym kraju. Telefony rozdzwoniły się z pytaniami, gdzie jakieś zebranie OSP się odbywa. Zaraz przyjedzie nasz człowiek i obieca samochód, drabinę albo helikopter. Jak nie wpuścisz wójcie naszego człowieka na spotkanie to pożegnaj się z kasą z Polskiego Ładu albo innych funduszy. Pieniądze może i publiczne (czyli wszystkich) ale to my mamy kluczyk i wiemy kto jest pierwszym a kto drugim sortem. Wg schematu; nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?

 8. Odejmijcie jeszcze te, które musieli wycofać z powodu łamiących sie drabin.

Z kraju