690 680 960

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstaje nowy oddział. Ma się również poprawić jakość posiłków (zdjęcia)

Trzy spore inwestycje realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Dziś zaprezentowano postępy prac.

W poniedziałek na budowie budynku zabiegowo-anestezjologicznego, jaki powstaje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, zawisła wiecha. Ten tradycyjny i kultywowany od lat w budownictwie zwyczaj oznacza zakończenie wznoszenia konstrukcji budynku oraz pełne wykonanie szkieletu obiektu. W tym przypadku mowa o zwieńczeniu pięciokondygnacyjnego budynku. W wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Warta 83 miliony złotych inwestycja została podpisana w sierpniu ubiegłego roku. Z tej kwoty ok. 40 mln zł to koszty zakupu wyposażenia, w tym sprzętu medycznego. Środki praktycznie w całości pochodzą z Unii Europejskiej. Wykonawca, firma Strabag, ma zakończyć prace w ciągu 15 miesięcy, a więc w listopadzie. Jak podkreśla kierownik budowy Tomasz Borodziej, realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem. Zaawansowanie prac wynosi ok. 20 proc. a obecnie budynek znajduje się w stanie surowym otwartym. Teraz rusza montaż instalacji.

W bloku R, gdyż taką nazwę otrzyma przyszły obiekt, zlokalizowany będzie przede wszystkim blok operacyjny. W jego skład wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi. Do tego dochodzi sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Zostanie tu również zlokalizowany Oddział Intensywnej Terapii
i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych oraz Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją z nowym blokiem operacyjnym.

Dyrektor szpitala Piotr Matej zaznacza, iż dzięki tej inwestycji placówka uzyska nowoczesny i bardzo potrzebny obiekt, co pozwoli na znaczne zwiększenie ilości przeprowadzanych operacji, również przy użyciu robota da Vinci. Oczywiście budynek zostanie skomunikowany z pozostałą częścią szpitala, a pierwsi pacjenci mają z niego skorzystać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Priorytetem Zarządu Województwa Lubelskiego jest sprawna i efektywnie funkcjonująca ochrona zdrowia. To także poprawa warunków leczenia i hospitalizacji pacjentów, a także podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych. To właśnie dzieje się w szpitalu przy al. Kraśnickiej, gdzie w szybkim tempie powstaje nowoczesne i komplementarne centrum lecznicze – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Blok R to jednak nie jedyna inwestycja, jaką obecnie realizuje placówka. Trwa również gruntowna modernizacja szpitalnej kuchni oraz pralni. W zakres prac wchodzi m.in. demontaż ścian działowych, wymiana stolarki okiennej i drzwi oraz wszystkich instalacji,
wzmocnione zostaną stropy, a także wymieniony dach. Zadanie to będzie kosztowało 36,9 mln zł, przy czym większość środków, gdyż aż 25,5 mln zł, szpital otrzymał z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostałe 11,4 mln zł dołożył Samorząd Województwa Lubelskiego.

W tym przypadku chodzi o zapewnienie, aby usługi żywienia pacjentów, jak i prania pościeli oraz bielizny szpitalnej były wykonywane we własnym zakresie, a nie zlecane firmom zewnętrznym, jak to ma miejsce obecnie. Jako przykład należy wskazać, że teraz szpitalne rzeczy prane są aż w Leżajsku.

– Projekt jest bardzo istotny z dwóch powodów: po pierwsze zapewnia w kompleksowy sposób bezpieczeństwo epidemiologiczne szpitala, a jakie to jest ważne, przekonaliśmy się w czasie pandemii. Ponadto dzięki nowej inwestycji zostaną w znaczący sposób ograniczone koszty funkcjonowania szpitala – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

Jak zapewniają przedstawiciele szpitala, dzięki własnej kuchni ma się poprawić również jakość serwowanych pacjentom posiłków. Natomiast nowoczesna pralnia sprawi, iż placówka będzie mogła świadczyć usługi dla innych podmiotów, co zapewni jej dodatkowe przychody. Pralnia i kuchnia mają być gotowe w wakacje.

(fot. UMWL)

20 komentarzy

 1. Dzisiaj wyszedłem z szpitala z oddziału ortopedyczno urazowego. Opieka jak i poziom leczenia bardzo dobry. Co do jedzenia ? Tragedia.

  • Sposób transportu tego jedzenia to dramat.
   Byle bar potrafi zapakować posiłek, aby w „dobrej formie” dojechał do klienta.

   Dyrekcja tego szpitala jeszcze nie zna takich „kosmicznych” technologii

 2. Antek,jeżdżą autami za kilkaset tys bo na dodatkach covidowych dorobili się.Wojna zakończyła złote żniwa i eldorado

 3. Z głodu umrzeć nie dadzą najeść się nie najjesz i ten smród po papierosach od lekarzy bezcenny.

  • Jakich papierosów lekarzy ????

   To klientela szpitala – stosuje te „doraźne środki lecznicze”.

   Często: ledwie trzyma się nogach ale ćmi…

 4. Mój sąsiad i jego żona są lekarzami jak był covid razem 80 tyś miesięcznie.

 5. Niech budują. Żeby tylko było kim obsadzidzić ten oddział i nie chodzi mi o pacjentów…

Kursy walut

 • USD 4.2234zł 0.19%
 • GBP 5.2146zł 0.14%
 • EUR 4.5294zł 0.11%
 • CHF 4.6758zł 0.27%

Polub nas