Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku produkują już autobusy. Fabryka działa od końca ubiegłego roku (zdjęcia)

Pierwsze autobusy zbudowane w Świdniku jeżdżą już po Śląsku. Teraz montowane są pojazdy dla Gdańska. Zgodnie z planem, rocznie w fabryce ma być produkowanych 100 autobusów.

Budowa fabryki autobusów wodorowych w Świdniku zakończyła się w jesienią ub. roku. W listopadzie ruszyło wyposażanie obiektu w niezbędne instalacje i urządzenia a następnie przenoszenie produkcji. Chodzi o urządzenia, oprzyrządowanie, narzędzia oraz wyposażenie do produkcji części, przygotowania nadwozia, montażu pojazdów, kontroli jakości, przygotowania do sprzedaży, magazynów jak też stanowiska serwisowego.

Prace związane z budową zakładu PAK PCE Polski Autobus Wodorowy ruszyły wiosną 2022 roku. Powstała ona przy ul. Nadleśnej, na terenie Świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Oprócz hali produkcyjnej, powstała też cała infrastruktura towarzysząca w tym biurowiec. Obecnie powstają już w niej autobusy. Pierwsze z pojazdów dostarczono do Rybnika, obecnie dobiega końca montaż 10 autobusów dla Gdańska.

Zgodnie z planem, rocznie w Świdniku ma być produkowanych 100 autobusów. Jednak jeżeli zajdzie taka potrzeba, zakładu w stosunkowo prosty sposób zostanie zaadaptowany do zwiększonej produkcji.

33 komentarze

  1. Kiedyś w Świdniku produkowali śmigłowce, a do tego Wueski i Piraty. Takie sobie, ale zawsze jakieś. Teraz, z braku śmigłowców i reszty, Świdnik zasłynie autobusami😁

Dodaj komentarz

Z kraju