Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku powstanie fabryka autobusów. Za inwestycją stoi właściciel Polsatu

Na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku niebawem ruszy budowa fabryki autobusów zasilanych wodorem. Zakład ma ruszyć z produkcją za dwa lata.

Grupa Polsat Plus, której założycielem i największym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, przedstawiła swoją strategię rozwoju na najbliższe lata. Jednym z kluczowych elementów, jest nowy segment działalności, a dokładnie Czysta Energia. Jak wskazano, kierunek ten nie jest przypadkowy. Wszystko dlatego, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej energii, dlatego też skupione w Grupie spółki, jak też te, które dopiero mają powstać, widzą w tym sporą szansę rozwoju.

Spory nacisk ma być kładziony na technologie wodorowe, a w szczególności zielony wodór. Związane jest to z trendem, jaki jest już zauważalny na całym świecie, oraz zapowiedziami Unii Europejskiej, która zapowiedziała szybki rozwój gospodarki w tym kierunku. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie zielonego wodoru, który to wskazywany jest jako nowe zeroemisyjne paliwo przyszłości.

– Już dziś seryjnie produkowane są samochody wodorowe oraz autobusy. Chcemy budować pełen łańcuch wartości zielonego wodoru: od produkcji w procesie elektrolizy z czystej energii i wody, poprzez magazynowanie i transport, budowę sieci stacji tankowania wodorem, produkcję autobusów aż po jego powszechne stosowanie w Polsce – powiedział Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus.

To właśnie fabryka autobusów zasilanych wodorem ma zostać zlokalizowana w naszym regionie. Dokładnie na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Rozmowy na temat zainteresowania pięciohektarową działką przy przy ul. Nadleśnej przez firmę, która zamierza tam produkować pojazdy komunikacji miejskiej, trwają od dłuższego czasu. Jednak zarówno władze miasta, jak też inwestor, do tej pory utrzymywały szczegóły w tajemnicy.

Jak udało nam się ustalić, przygotowania do inwestycji są już na bardzo zaawansowanym etapie. Plany zakładają, że w 2023 roku fabryka będzie już gotowa. Co więcej, od razu będzie mogła ruszyć produkcja pojazdów, gdyż powstał już również prototyp autobusu. Jednak dokładne szczegóły zarówno zakładu produkcyjnego, jak też pojazdów, które będą w nim powstawały, firma obiecuje przekazać w najbliższym czasie. Wiadomo, że w Świdniku ma być produkowanych na początek ok. stu autobusów rocznie.

Inwestycja ma przynieść znaczące korzyści dla Świdnika, jednak nie tylko. Jak nam wskazuje radny powiatu świdnickiego Bartłomiej Pejo, oznacza to również rozwój gospodarczy powiatu a także całego regionu. Dodaje również, że stworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku było strzałem w dziesiątkę, czego efekty możemy właśnie oglądać.

(fot. swidnik.pl)

28 komentarzy

 1. A ja myślę, że to dobry pomysł.
  Uważam że to lepszy kierunek niż auta elektryczne ładowane na stacjach.
  Najtrudniejszym, chyba jednak, wyzwaniem będzie sprawa bezpieczeństwa podczas jazdy, tankowania i w przypadku kolizji.
  Z wodorem nie ma żartów!
  To nie LPG, ani nawet CNG.
  Już kilka prób wykorzystania wodoru w komunikacji zakończyło się katastrofą.
  Jeżeli ktoś zna sposób na ujarzmienie tego pierwiastka, to ma moje poparcie.

 2. Znów się najedzie chołoty z lublina i będą wypadki.

 3. już Antonni naobiecywał gruszk na wieżbie teraz obietnice na kolejne niespełnione obietnice , taki mamy rząd

 4. Inwestycja pt. „jak zajumać kilkaset milionów euro z dotacji dla Polski”. A ja stawiam dolary za orzechy że tam za 5 lat bedzie pole buraków.

 5. Lubllin stoi w miejscu Świdnik się rozwija.

 6. operator sieci komórkowej, właściciel telewizji będzie produkował autobusy, chyba mają spore doświadczenie w branży….

  a i jeszcze w sporcie też przez jakiś czas byli aktywni – współwłaściciel Śląska Wrocław- coś tam chyba nie pykło w tym Wrocławiu

 7. A w URSUS-sie co produkowali elektryczne to upadl gdzie bylo wszystko a teraz zbuduja od podstaw i sie oplaca ehh