690 680 960

W sobotę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie mogą być gwałtowne

Czeka nas kontynuacja aury z ostatnich dni. W regionie w sobotę należy spodziewać się burz, lokalnie mogą mieć gwałtowny charakter.

Nasza część Europy pozostaje w obszarze siodłowym, na południowy-zachód od naszego kraju znajduje się wyż znad Azorów, natomiast na północy-wschód od Polski układ wyżowy znad Rosji. Ulokowani jesteśmy również pomiędzy dwoma niżami, jednym rozległym w okolicach Wysp Brytyjskich, natomiast drugim nieco płytszym znad Morza Czarnego. Taka konfiguracja pola barycznego warunkować ma dalszym napływ bardzo ciepłego powietrza i słaby przepływ mas powietrza. Termometry pokażą dziś od 26°C do 29°C.

W pierwszy dzień weekendu czeka nas kontynuacja aury z ostatnich dni. Znów mogą pojawić się burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnym gradem do 2 cm, jak i też silniejszymi porywami wiatru do 80 km/h. Przepływ mas powietrza będzie w dalszym ciągu niewielki, co sprzyjać ma formowaniu się pojedynczych, bądź słabo zorganizowanych struktur burzowych.

Rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji oczekiwany jest na przeważającym obszarze województwa lubelskiego już od pierwszej części dnia. Wysokość opadu sięgnąć może od 10 mm do 40 mm, prowadząc lokalnie do podtopień. Intensyfikacja konwekcji powinna nastąpić popołudniu. Czas trwania pojedynczej komórki wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednej struktury burzowej powstać mogą następne.

Konwekcja tracić ma na intensywności pod wieczór, ale lokalnie utrzyma się po zachodzie słońca. Jednak jej intensywność będzie mniejsza niż za dnia.

Burze mogą uformować się w każdym zakątku województwa lubelskiego. Dlatego zaleca się obserwowanie nieba, radarów meteorologicznych, zdjęć satelitarnych i radarowych.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-07-28 08:06:46
(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

 1. Przecież żaden model numeryczny…

 2. Mnie tak już żadna burza nie straszna, wczoraj, koło cmentarza na Majdanku kupił żem se ledowy. pięknie mrugający znicz.
  I żeby był bardziej anty burzowy, od razu, za niewielką cołaską dałem se go poświęcić w kaplicy obok.
  A w okno, obok znicza postawię fotkę pewnego „ojca” z Torunia.

 3. To te zaginione burze z piątku?

  • Proste narzędzia są w internecie, aby sobie sprawdzić, czy był burze, czy nie na danym terenie, a potem wrócić można raz jeszcze na nasza stronę i umieścić stosowny komentarz. Dla ułatwienia mapa wyładowań za ostatnią dobę. Burze pojawiły się w kilku powiatach.

   Pozdrawiamy

 4. Wieśsław jezdem...

  Ja ta panie lublinie 112, bez sprawdzania, wierzę w Twoje słowo pisane i jak tylko sie ukaże stosowna wróżba, na ten tychmias w moich wszystkich oknach instaluję stosowne świce odgromnice z albumem świętych.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach