W Lublinie upamiętniono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza” (zdjęcia, wideo)

W niedzielę, w godzinę „W” na terenie Lublina i województwa lubelskiego rozległ się dźwięk syren alarmowych. Wojewódzkie uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na placu Litewskim.

Punktualnie o godz. 17.00 dźwięk syren na Placu Litewskim rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Następnie zgromadzeni wysłuchali hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, były wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci oraz salwa honorowa. Z kolei na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Następnie uczestnicy udali się do kościoła przy Al. Racławickich, gdzie odprawione zostało nabożeństwo w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących.

Ostatnim punktem obchodów jest wieczorny koncert na placu Litewskim „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” z udziałem garnizonowej orkiestry wojskowej, solistów oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Flublin112%2Fvideos%2F345805730415328%2F&show_text=false&width=560&t=0″ width=”560″ height=”314″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share” allowFullScreen=”true”></iframe>

(fot. wideo lublin112.pl)

20 komentarzy

 1. tusku nie chcemy w Polsce

  • Gramatyka waćpan „Tusku” zamiast „Tuska” jest rosyjska, a nie polska.
   Rosji i jej agentury w Polsce sobie nie życzymy…

  • Naprawdę, przy tak ważnej okazji pojawiają się takie zjadliwe komentarze, całkowicie oderwane od tematu. Wstyd.

   • Może nie taka ważna, albo wręcz trzeba przemilczeć czy napiętnować, zamiast robić show dla celów propagandowych.

 2. tusku bo mu bliżej do władimira tego od Sopockiego mola lub Smoleńskich żółwików a gramatyka
  Języka Ojczystego leje na takich

 3. Jakoś prezydent Lublina mi umknął na zdjęciach. Może ja już nie poznaję twarzy ?

 4. Trzas brawo ! Celnie

  • Wybacz.
   Wolę Tuska, którego dziadka, ponoć Niemca, Gestapo zwinęło już 1 września 1939 roku, niż Jarka, bratanka sowieckiego ministra bezpieki i syna konfidenta NKWD, który za swoje zasługi dostał willę, gdy inni gnieździli się w Warszawie po kilka rodzin w jednym pokoju.

   • daj spokój – nie zrozumieją, tu panuje kult cierpienia i męczeństwa jak to w kato – landzie…
    nie od parady mamy przysłowie mądry Polak po szkodzie

   • Ale Ty jesteś normalny, znasz historię, myślisz patriotycznie, a ta płatna pisowska szczujnia jedynie powtarxa przekaż dnia.

   • Czyli wolisz szwabskiego sługusa?

   • Kuba ty naprawdę taki ograniczony umysłowo jesteś i niewidzisz zagrożenie ze strony ryżego zdrajcy czy żartujesz?

   • „zwinęło”, niech zgadnę, pobór w 3 rzeszy był obowiązkowy?

 5. Największa lekcja z PW to błędy dowództwa tego powstania. A te aż kuły w oczy. My wolimy jednak celebrować męczeństwo.

  • Męczeństwo zwykłych ludzi należy szanować i mieć w pamięci. A to, że dowództwo powinno być rozliczone z szeregu błędów to jest oczywiste. Ale nie tylko PW miało złe dowództwo. Przede wszystkim należy zacząć od kardynalnych błędów dowództwa w 1939 r.

 6. Skutki powstania ;Rozkaz Hitlera ,mieszkańców zlikwidować ,miasto zrównać z ziemią .Efekt ok 150 tys ofiar i miasto zrównane z ziemią .Zero jakichkolwiek innych pozytywnych skutków i wpływu na zakończenie wojny .Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości i pytania czy było warto ?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew