690 680 960

Uwaga na kolejne oszustwo. Przestępcy wzięli na cel emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika instytucji i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła, tłumacząc, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy. Uniknęła w ten sposób wyłudzenia danych.

Zakład przypomina, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku z prostego powodu: tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem. Żaden wniosek nie będzie więc potrzebny.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również powiadomić policję.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. A ja ostrzegam przed innym oszustwem. Nowe przepisy pozwalają ZUS-owi domagać się zwrotu wszystkich emerytur wypłaconych w ciągu ostatnich pięciu lat wraz z odsetkami. Urząd ma takie kompetencje nawet w momencie, gdy emeryt nie popełnił żadnego błędu i wypełnił prawidłowo wszystkie wnioski. Wystarczy, że ZUS stwierdzi, że świadczenie nie powinno być nigdy przyznane, lub też jest za wysokie.

  • Nałóż maseczkę

   Plandemia.

  • Jeśli by to robili na masową skalę to PiS przegra z kretesem.

  • To fakenews. Takie przepisy obowiązują od lat i dotyczą osób, które wyłudzają świadczenia np. na podstawie sfałszowanych dokumentów. Albo nie poinformują ZUS o tym, że dorabiają za dużo do wcześniejszej emerytury, mimo że mają taki obowiązek. Wtedy zwrot jest z odsetkami do 3 lat wstecz (nie za 5 lat). 5 lat dotyczy tylko terminu na wydanie decyzji, ale zwrot jest i tak tylko za 3 lata do tyłu, nie więcej.
   Sprawdź sobie w ustawie.

 2. Jak by tak zgłaszać każdą próbę oszustwa z olxa to polucjanty nie robili by nic innego tylko przyjmowali te zgłoszenia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festiwal Mieszkańców Kośminka
Dni Gminy Cyców. Zagrają m.in. Coco Jumbo, Lili, Effect, Piękni i Młodzi oraz Top One.
Moto Piknik Rodzinny na biłgorajskim Autodromie
Dożynki gminy Nałęczów
Dożynki gminy Nielisz