Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ursus nie dostarczył trolejbusów, Lublin zerwał umowę. Producentowi grozi spora kara finansowa

Ursus nie dostarczył do Lublina trolejbusów, które zobowiązał się wyprodukować, na dodatek nic nie wskazuje, aby mógł zrealizować zamówienie. Dlatego też lubelski ZTM rozwiązał umowę.

Miesiąc temu, gdyż w dniu 2 września, upłynął ostateczny termin na zrealizowanie przez Ursus Bus kontraktu, jaki spółka latem ub. roku zawarła z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. Chodzi o dostawę 10 nowych trolejbusów za 21,8 mln złotych. Żaden z pojazdów do Lublina nie trafił i nic nie wskazuje na to, aby była na to jakakolwiek szansa. Producent tych pojazdów znajduje się bowiem w poważnych tarapatach finansowych.

Ponieważ Ursus Bus nie wywiązał się ze zlecenia, ZTM wszczął przewidziane prawem procedury. Skierował m.in. ostateczne wezwanie do dostawy, które również nie przyniosło skutku. W odpowiedzi Ursus poinformował, że ustalony przez strony termin jest niemożliwy do zrealizowania. Jednocześnie zaproponował, aby został on przesunięty na koniec kwietnia 2020 r. Zamawiający się na to nie zgodził. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego postanowił o rozwiązaniu umowy. Nastąpiło to w trybie natychmiastowym, jako winnego wpisano zaś spółkę Ursus Bus.

Teraz miejscy urzędnicy zamierzają skorzystać z zapisów umowy dotyczących kar umownych. Ursusowi za niedostarczenie trolejbusów, które zobowiązał się wyprodukować, grożą bowiem konsekwencje finansowe. Jest to 10 proc. wartości zamówienia, czyli w tym przypadku kwota wynosząca blisko 2,2 mln zł.

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. Napiszcie ile oni już w sumie w całości tego długu wygenerowali, bo chyba już w miliardach dało by się policzyć. I kto to teraz będzie spłacał? A no i kiedy im wjedzie CBA i CBŚ?

 2. Tak, może jeszcze i terytorialsi, skoro wszystko jasne!

  • Młode pokolenie Lubelszczyzny

   Ta pseudo firma robi wrażenie wyjętej z pod prawa… Wszystko może i wszystkich ma w du… ie WTF???? Takie Ameba Golt… Wersja z cebulandii…

   • Najpierw oczytaj o firmie, sprawdź skąd się wzięły problemy a potem pisz – akurat Ursus zawdzięcza je Niemcom..nie tylko ale głównie im…

  • Terytorialsi i LGBT też mogą wjechać.

 3. Ojoj,zajmą laptop i pieczątkę na poczet kar,bo chyba tylko to firma posiada.

 4. Jak wezmą kasę na kary umowne 2,2ml.skoro nic nie sprzedali i ledwo zipią…zapomnijcie o nawiązce….

  • z gwarancji ubezpieczeniowej. Do takich zamówień nikt nie wpłaca zabezpieczenia należytego wykonania w gotówce. Składa się gwarancję ubezpieczeniową. Pieniądze jak najbardziej będą do odzyskania

 5. Leżącego się nie kopie.. a tak na serio to jakaś klątwa chyba krąży nad tą fabryką, co by tam nie powstało to zaraz upada.

  • Ja wiem czy nad Fabryką, czy to urok miasta inspiracji?? deweloperzy nie narzekają… Banki też nie powinny a i Budimex nie powinien 😉

 6. I już zapłacą bankruty ja pie…. co za kraj haha to pelo to naprawdę ma pomysły hehe swoi swoich będą scigac

 7. I dobrze.Po co takie złomy.Mam okazję takim jeżdzić {autobusem} i szkoda nerwów.Nie ma dnia żeby nie zjechać awaryjnie bo ciągle zapala się komunikat”Błąd krytyczny-zgaś silnik”i ursusik staje i koniec jazdy.Resetowanie głównym heblem kilku krotne nic nie daje.Więc telefon i krawat do zajezdni. Mpk powinno oddać te złomy bo nie długo będą stały za halami bo nie ma części zamiennych.

Z kraju