690 680 960

Uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie Lublina i Charkowa

W najbliższą sobotę (21 maja) Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Mer Charkowa Ihor Terekhov podpiszą umowę o partnerstwie Lublina i Charkowa w formule online. Uroczystość odbędzie się o godz. 15.00 w sali obrad Rady Miasta Lublin w Ratuszu.

– Partnerstwo naszych miast jest realizacją postanowień przyjętej w kwietniu uchwały Rady Miasta oraz odzwierciedleniem dotychczasowych, udanych relacji między Lublinem a Charkowem. Nasze miasta już od 2017 roku są zaprzyjaźnione. Teraz w czasie trwającej wojny, w symbolicznym geście, chcemy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast. Sam wybór daty nie jest przypadkowy, w trzecią sobotę maja Ukraina obchodzi Dzień Europy. Podpisując umowę w tym dniu, pragniemy podkreślić jak ważne są obecnie jedność i solidarność z Ukrainą, nie tylko Lublina, ale i całej Europy. Jestem dumny, że naszym nowym partnerem został Charków, bohaterskie miasto Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ze względu na trwającą inwazję Rosji w Ukrainie uroczystość podpisania umowy zorganizowano w formule online. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na profilu FB Miasta Lublin. W uroczystości wezmą udział: Artem Valah Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie obecny w Ratuszu, natomiast Ihor Terekhov Mer Charkowa oraz Artur Pielasa Przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Charkowie połączą się z Lublinem online. Wydarzenie uświetni występ Teriany Koraliovej, solistki Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Michała Łysienko.

Uchwałę dotyczącą umowy partnerskiej Lublina z Charkowem Rada Miasta Lublin przyjęła 28 kwietnia br. Charków będzie ósmym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska i Łucka.

Charków był miastem zaprzyjaźnionym Lublina od 2017 roku. Podpisanie listu intencyjnego zostało poprzedzone wieloletnią współpracą. Delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczyły w kolejnych edycjach Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Przedstawiciele obu miast brali udział we wspólnych projektach, takich jak „Szkoła Merów” czy „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”. Od lat ściśle współpracują również uniwersytety z naszych miast.

W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.). Ponadto Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

 1. Partnerstwo po poslku-bedziemy im słać wszystko,a oni łaskawie brać.

 2. Specjalista Akrobata

  Po co brać za partnerskie miasto, które zaraz będzie w rosyjskich rękach?

 3. Będzie łepetyna nawoskowana?

 4. Rok 2023. Lublin posiada umowę partnerską z rosyjskim Charkowem (w Rosji)

  • Dymytro Paligłupszenko

   Rok 2030, ukraińskie miasto Lublin podpisuje umowę partnerską z Sankt Petersburgiem.

   • Marzenia ściętej głowy…

   • rok 2031 – ONZ rozwiązany a powstałe Zjednoczenie Cywilizowanych Narodów ostatecznie odsovietyzowało Rosję, która rozpoczęła dostosowywanie się do współczesnej cywilizacji.

 5. Przecież to rosyjskie miasto

 6. A jakby co, to będziemy razem obchodzić różne uroczystości OUN itp.?

  • A propos, ciekawe kiedy „braciom” zaczną przeszkadzać lubelskie pomniki poświęcone ofiarom zbrodni wołyńskiej albo skwer na głębokiej/Raabego

Kursy walut

 • USD 3.985zł -0.15%
 • GBP 5.0509zł -0.09%
 • EUR 4.3337zł -0.36%
 • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas