Upał i noce tropikalne ustąpią na moment. W piątek możliwe silne burze na obszarze woj. lubelskiego

Dzisiaj w regionie prognozowane są intensywne burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu. W trakcie burz należy spodziewać się silnych porywów wiatru oraz lokalnie opadów gradu.

Ostatnie dni przynoszą wysokie temperatury w Polsce. Na wschodzie kraju przeważnie są to okresy gorące i upalne. Nocami występują noce tropikalne, gdyż temperatura nie spada poniżej 20°C. Przez naszą część Europy przebiega od kilku dni pofalowany front atmosferyczny oddzielający zróżnicowane fizycznie masy powietrza. My jesteśmy od środy po jego wschodniej stronie, co gwarantuje nam napływ gorącej masy pochodzenia zwrotnikowego. Dobiega jednak końca tak gorący okres synoptyczny. Aczkolwiek upał powróci na krótko w przyszłym tygodniu. Następnie będą to dni gorące z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C. Częściej mogą pojawiać się lokalne burze.

Dzisiaj Polska pozostaje w rozległym obszarze niskiego ciśnienia. Przez nasz kraj przebiegać ma w dalszym ciągu strefa pofalowanego frontu atmosferycznego poprzedzonego linią zbieżności wiatru. W obrębie zafalowanego frontu przemieszczać mają się z południa na północ niewielkie zaburzenia falowe, które dadzą impuls do rozwoju silnych burz. Termometry w woj. lubelskim pokażą od 29°C do 32°C.

W piątek burze na obszarze Polski wschodniej będą nieco mniej intensywne niż w centrum, południu oraz częściowo północy kraju. Prawdopodobnie pierwsze burze pojawią się nad regionem późnym popołudniem, bądź wieczorem. Przepływ mas powietrza będzie na ogół niewielki, co też sprzyjać ma powstawaniu wolno przemieszczających się burz.

Masa pochodzenia zwrotnikowego charakteryzować ma się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, co sprzyjać może silnym, miejscami nawalnym opadom deszczu. Opady podczas burz mogą sięgnąć przeważnie 30-50 mm, prowadząc do podtopień. Nie można wykluczyć zjawiska training storms, które polega na przechodzeniu nad jednym obszarem kilku komórek burzowych, co może spowodować przekroczenie sum opadów powyżej 50 mm.

Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe Cumulonimbus wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. Podczas burz możliwe są opady gradu o średnicy 2-4 cm i konwekcyjne porywy wiatru do 90-100 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo silnych burz pulsacyjnych, struktur wielokomórkowych o charakterze wydłużonych multikomórek. Dobudowujących się od przodu i od tyłu. Możliwe wystąpienie superkomórek burzowych, ale nie jest to wysokie prawdopodobieństwo z uwagi na słabe pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Jeśli nawet powstaną, to w takich warunkach nie powinny być długotrwałe.

Pierwsze burze mogą pojawić się na zachodzie i południu regionu. Ich ruch odbywać ma się przeważnie z południa na północ. Na linii zbieżności przechodzić może nad poszczególnymi powiatami nawet kilka burz, co może prowadzić do podtopień. Wysoka aktywność elektryczna, stwarzać ma realne zagrożenie dla mienia i życia. Nie można wykluczyć pożarów od wyładowań.

Prawdopodobnie późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy korzystne warunki do rozwoju burz będą przemieszczać się coraz bardziej w głąb regionu, ale największa aktywność burzowa koncentrować będzie się w powiatach położonych na linii Wisły. W drugiej części nocy aktywność burzowa spadnie, ale miejscami burze utrzymają się do godzin porannych w sobotę. Najpóźniej dotrą nad wschodnią część regionu.

Modele numeryczne sygnalizują, że szczyt aktywności burzowej przypadnie na wieczór i pierwszą część nocy. Dużo wskazuje, że grzmieć będzie w regionie po godzinie 24, ale nie będą to tak intensywne zjawiska burzowe. Spowodowane ma być to uniesionym trybem konwekcji. Dlatego podstawowym zagrożeniem przy niewielkim przepływie mas powietrza i wysokiej wodności atmosfery mają być intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego o możliwe akumulacji do 20-40 mm. Aktywność elektryczna ma być wyraźnie mniejsza, niż wieczorem i w pierwszej części nocy. Ograniczone będzie zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru powyżej 60 km/h.

Prawdopodobieństwo silnych burz ocenia się na 90%. Najbardziej prawdopodobne są w powiatach na linii Wisły, chociaż nie można ich wykluczyć również w głębi regionu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Jasny Gwint !!!

    W czasie wyładowań atmosferycznych powstaje sporo ozonu, który ponoś niweluje smród z kwasu masłowego – to dobra wiadomość dla gościa, któremu „przyjaciel” domu siknął tym specyfikiem do samochodu, a 112 to spopularyzowało w artykule.

  2. Muszę zakupić ten specyfik ……..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew