Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ulotki przypomną kierowcom z Ukrainy, jak należy jeździć bezpiecznie po Polsce (zdjęcia)

Kierowcy z Ukrainy, którzy wjeżdżają do naszego kraju, otrzymają poradnik w którym zawarte są podstawowe przepisy ruchu drogowego, do których muszą się stosować. Wciąż rośnie bowiem liczba wypadków z ich udziałem.

Z uwagi na położenie naszego regionu, po drogach województwa porusza się bardzo dużo kierowców z Ukrainy. Policjanci już dawno zwrócili uwagę, na wzrastającą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem obywateli Ukrainy. W latach 2013 – 2018 uczestniczyli oni w 203 wypadkach, w wyniku których zginęły 84 osoby a 360 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 3485 kolizji z ich udziałem.

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez obywateli Ukrainy było zmęczenie, a nawet zaśnięcie za kierownicą. W wyniku tych zdarzeń zginęło 13 osób a 44 doznały obrażeń ciała. Na skutek zmęczenia, zaśnięcia odnotowano również 94 kolizje. Kolejną przyczyną jest niestosowanie się do ograniczeń prędkości. Na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu miało miejsce 26 wypadków, w których 5 osób zginęło a 41 zostało rannych. Z kolei na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu 1 osoba poniosła śmierć a 21 z obrażeniami ciała trafiło do szpitali.

Z tego też powodu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Krajowym Centrum BRD opracowali poradnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce. Ujęto w nim m.in. z jaką prędkością można się poruszać po poszczególnych drogach, są też informacje o obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa i z właściwym oświetleniem pojazdów a także zasady korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Zawarto też informacje w jakich okolicznościach można utracić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli drogowej oraz jakie konsekwencje łączą się z jazdą w stanie nietrzeźwości. Poradnik będzie rozdawany przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas odprawy. Pierwsze ulotki już trafiły do kierowców, którzy dzisiaj wjechali na teren naszego województwa.

Ulotki przypomną kierowcom z Ukrainy, jak należy jeździć bezpiecznie po Polsce (zdjęcia)

Ulotki przypomną kierowcom z Ukrainy, jak należy jeździć bezpiecznie po Polsce (zdjęcia)

Ulotki przypomną kierowcom z Ukrainy, jak należy jeździć bezpiecznie po Polsce (zdjęcia)

Ulotki przypomną kierowcom z Ukrainy, jak należy jeździć bezpiecznie po Polsce (zdjęcia)

(fot. policja, straż graniczna)

14 komentarzy

 1. Jest to artykuł kierowany do cebularzy : Ball zi bobka i Jerbie. Zastrzyk od wscieklizny a potem kwarantanna.

 2. Ciekawe, czy wspomniano w tej ulotce, że zatrzymywanie się na czerwonym świetle nie jest opcjonalne.

  • W ulotce powiadamiają, że ponieważ akcja: „Piłeś nie jedź”, okazała się nieskuteczna, wkrótce ruszy nowa kampania społeczna, tym razem pod hasłem: „ Wypij tyle, żebyś nie był w stanie doczołgać się do swego samochodu”.

 3. Nie zmeczenie i nie zasniecie ale alkoholizm. Jedna flaszka druga flaszka o w droge. Nie wpuszczac.

 4. Nie poradniki tylko kary finansowe, jak mu ze 3-4 stówki „ojro” pójdzie z portfela jednorazowo to prędzej „nauczy” się rozumieć polskie przepisy drogowe. Tak Niemcy polaków u siebie nauczyli stosowania się do ograniczeń prędkości i stawania przed przejściami dla pieszych 😀

 5. O czym dyskusja , przecież 99 % tych pseudo kierowców ma kupione prawo jazdy ,jakie zasady ,jakie normy to są potencjalni przestępcy drogowi ,ulotka tego nie zmieni , a nasi pracodawcy są tymi kierowcami zachwyceni bo często są lepiej opłacani niż nasi gdzie sens i logika .Niemiec by na to sobie nie pozwolił.

 6. Oczywiście jak znam naszych włodarzy, to ulotki są po Polsku, zamiast po UPAińsku ?

 7. Super. Teraz warto by jeszcze przypomnieć naszym kierowcom. Chociaż sporą część to raczej trzeba by najpierw nauczyć, bo przypominać nie ma czego.

 8. ukraińcy walczyć za ojczyznę do Donbasu

  Zdjecia pomordowanych w bestialski sposób , bogu ducha winnych Polaków na Wołyniu ,im dołączcie do tych ulotek …tak dla przypomnienia co im kazał robić ten ich „bohater narodowy ” Bandera …Karać ich konkretnie po kilkaset zlotych ,a nie jakieś śmieszne ulotki rozdawać

 9. BedzieszMiałWypadek

  co się dziwić że nie potrafią jeździć jak za 1500$ masz prawko na wszystkie kategorie razem z trolejbusami.
  meldujesz się na Ukrainie chwile przed robisz kwity wymeldowanie wuaala.
  i potem zdziwiony jeden z drugim szoszonem że to nie jedzie jak osobówka.

 10. Policja i inne służby robią obore przy każdym wjeździe do danegi kraju znajdują sue tablice z obowiązującymi przepisami jak ktoś nie zapoznał się to nu ta kartka nie pomoże .ale przecież przełożony polecił więc wokonac! !!!!!!

Wiadomości z info112