Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Trzyletni projekt Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach dobiegł końca. Kolejne obiekty dostępne do wirtualnego zwiedzania

W ramach realizowanego przez Archidiecezję Lubelską stworzono gigapanoramy 15 świątyń z Lublina i okolic. Do tego dochodzą też zabytkowe zbiory.

Archidiecezja Lubelska zakończyła realizację trzeciego etapu projektu, którego celem było zapewnienie możliwości wirtualnego zwiedzania wybranych świątyń, a także digitalizacja najcenniejszych zbiorów. Opracowanie to ma umożliwić ponowne wykorzystanie zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Przy czym zastosowanie atrakcyjnych form prezentacji w postaci gigapanoram, zgodnie z założeniem pozwoli na przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo. Projekt skierowany został do wszystkich grup wiekowych, jednak ze szczególnym uwzględnieniem właśnie osób niepełnosprawnych.

Łącznie przez okres trzech lat, gdyż tyle czasu realizowano ten projekt, stworzono gigapanoramy 15 świątyń: Archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym, kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i św. Tomasza Apostoła w Piotrawinie, kośioła pw. Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą,
kościoła pw. św. Anny i św. Ducha w Kazimierzu Dolnym, kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Baranowie, kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Polanówce, kościoła pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu czy też kościoła pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach. Do tego dochodzą lubelskie kościoły: p.w. Przemienienia Pańskiego, pw. Św. Mikołaja, Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, Rektoralny św. Piotra Apostoła, pw. Michała Archanioła a także Wieża Trynitarska. Jeżeli chodzi o zbiory, to przeważają wśród nich kielichy, są też puszki na komunikanty, monstrancje i relikwiarze. Wszystko liczące kilkaset lat.

Na gigapanoramach ujęto zarówno zdjęcia lotnicze przedstawiające dany obiekt z lotu ptaka oraz wchodzące w jego skład inne budynki, w środku zaś, dzięki dużemu przybliżeniu, można zobaczyć szczegóły, które nie są możliwie do dostrzeżenia „gołym okiem” np. sklepienia kościołów czy zbiory fresków o złożonym układzie i symbolice. Dodano też plany obiektów oraz ich opisy. Realizację projektu wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekt można oglądać na stronie internetowej www.koscioly.diecezja.lublin.pl

(fot. Archidiecezja Lubelska)

10 komentarzy

  1. Super pomysł

  2. Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

    Zwykle od Archidiecezji i ich rezydentów trzymam się tak jak Pan Bóg od piekła i diabłów, ale wiedziony ciekawością poszedłem na stosowną stronę
    i przyznaję, że jest na co gały powyrapiać.
    A patrząc na ten sakralny przepych, tak sobie pomyślałem (co każdemu sie może przydarzyć), że ludzie przez wieki, odbierając od ust chleba naszego powszedniego, sobie i swoim dzieciom, oddawali często ostatni grosz, na przepych dla pasibrzuchów.
    I bardzo wątpię, że Bóg tak chciał (vide pożar Katedry w Paryżu, nie przypadła mu chyba do gustu)..

  3. Dziwi mnie to, że instytucja, która ma wszystkie znamiona sekty jest w tym kraju tak wielbiona i czczona.

  4. zdrowy na ciele i umyśle

    Dziaduniu, kiedyś ludzie prawdziwie wierzyli w Boga, a pasibrzuchy były i będą i co z tego przecież wszystko zostało, nie wzięli tego za sobą do grobu. Po co jątrzysz i przeinaczasz fakty? Pleban cię na kolankach trzymał i trauma została?

    • Czym Dziadek jątrzy, prawdą ? Na ten przykład ja, lubię architekturę sakralną, nawet kolekcjonuję fotki kościołów z całego świata, ale uważam, że Katedra Notre Dame widocznie Bogu się znudziła, że dopuścił złe moce do jej podpalenia.

    • Specjalistom jestem

      nie wiem czy będą… ale na pewno nie w tak licznym stadzie.

  5. A jest tryb zwiedzania na kolanach?

  6. zdrowy na ciele i umyśle

    Historia Notre Dame jest ostrzeżeniem dla Francuzów i całej zlaicyzowanej Europy. Muzułmanie będą biczem na nas Europejczyków. Na razie siedzicie sobie w ciepełku w domkach z bieżącą wodą i prądem pukacie w klawiaturki. Na razie.

Z kraju