Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają prace budowlane w „Lasku na Sławinie”. Pierwsze spacery można planować już na początek lipca, zakazu wstępu dla czworonogów nie będzie (zdjęcia)

Przy ul. Zbożowej, naprzeciwko skrzyżowania z ul. Jemiołową, a tuż przy kościele parafialnym, wzdłuż którego przebiega niedawno wybudowana ścieżka rowerowa i zarazem obok zachodniego skrzydła Zespołu Szkół nr 12 prowadzona jest kameralna inwestycja, mająca duże znaczenie dla lokalnej społeczności.

Inwestycja stanowi realizację projektu z Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Odbywa się na terenie miejskim i ma na celu przekształcenie tego zaniedbanego fragmentu przestrzeni w mini park osiedlowy ze skwerem – między ulicami: Zbożową, Świerkową a Sławinkowską.

– Dla tego zadania opracowano dokumentację rewitalizacji lasku obejmującą urządzenie istniejącego tam terenu zielonego – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego w kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Zakres inwestycji obejmuje oprócz budowy alejek spacerowych o nawierzchni mineralnej, dostawę i montaż obiektów małej architektury: 5 ławek łukowych, 9 koszy na śmieci, 4 koszy na psie odchody, 3 karmników dla ptaków.

Koszt inwestycji zgodnie z zawartą umową wynosi 129 tys. zł.

Ten niewielki park ma zachować istniejący tam leśny charakter. Utwardzone mieszanką kruszyw mineralnych alejki powstają w miejscu wydeptanych przez lata dróżek. I płynnie połączą się one z wybudowanym już nieopodal ciągiem pieszo-rowerowym. Oprócz ławek, karmników dla ptaków i koszy zlokalizowane będą tam także informacje o cennych okazach roślin, kilka latarni. Wybrano gatunki roślin cieniolubnych oraz te o atrakcyjnym ulistnieniu celem „rozjaśnienia” przestrzeni.

Spacerowicze będą się przechadzać pomiędzy bylinami, ostrokrzewami czy brzozami. Znajdą się tu również cisy, bluszcze, fiołki, konwalie oraz krokusy. W celu ułatwienia pielęgnacji nasadzenia obejmować będą całą szerokość przestrzeni przewidzianej pod roślinność, w tym nasadzenia całymi połaciami, płynnie przeplatające się z istniejącymi drzewami.

Reprezentacyjnym miejscem będzie skwer na planie koła w południowo-wschodniej części terenu. Otoczony zostanie on zimozielonymi nasadzeniami o pokroju kolumnowym, na które wybrano cis pospolity. Całość będzie harmonijne wpisana w istniejący drzewostan.

Mini park stanie się miejscem atrakcyjnym dla posiadaczy czworonogów, gdyż nie będzie tam obowiązywał zakaz wprowadzania psów.

– 9 lipca 2020 r. Marszałek Województwa Lubelskiego wydał zgodę na wycinkę 5 drzew – informuje Monika Głazik. – Przewidziano nasadzenia zastępcze w liczbie 5 brzóz, które mają być wykonane do końca grudnia bieżącego roku.

Planowany termin zakończenia prac to 30 czerwca br. 

(fot. tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. Uff jak dobrze, będą mieli swój i nie będą przyjeżdżać do Saskiego Ludowego.

  2. Byście zrobili jakiś fajny płać zabaw dla tych dzieci a nie chodniki w lasku wstyd żeby na tak bogatej dzielnicy nie było żadnych atrakcji dla dzieci . A na Tatarach można było to wykonać ehh..

Z kraju