Trwa kolejna edycja programu „Dziel się Uśmiechem”

Na początku września rozpoczęła się 7. edycja programu „Dziel się Uśmiechem”, która potrwa do 30 marca 2020 roku. W tym czasie w zajęciach edukacyjnych na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej weźmie udział 100 tys. uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Dzieci uczestniczące w programie otrzymają zestawy do pielęgnacji zębów, składające się ze szczotki, pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia, oraz materiały edukacyjne. Ambasadorką 7. edycji programu „Dziel się Uśmiechem” jest Magdalena Różczka. Patronami honorowymi zaś m.in. Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz wojewódzkie Kuratoria Oświaty.

Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie – aż 72% 1 dzieci w wieku 5-13 lat w Polsce ma próchnicę. W 2013 roku firma Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem zainicjowała program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”, który ma na celu zbudowanie wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli, świadomości, jak ważna jest codzienna, prawidłowa higiena jamy ustnej oraz w jaki sposób dbać o zęby. Producent bezcukrowej gumy do żucia Orbit, której stosowanie jest jednym z elementów odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, chce wykorzystać swój produkt w słusznej sprawie i przyczynić się do edukacji prozdrowotnej.

Organizatorami programu „Dziel się Uśmiechem” są Mars Polska oraz Polski Czerwony Krzyż. Partnerami merytorycznymi akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. W ramach programu, nauczyciele i wolontariusze PCK prowadzą lekcje edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. 4 proste kroki do zachowania zdrowych i czystych zębów. Jednym z nich jest żucie bezcukrowej gumy po posiłku. Badania potwierdzają, że żucie bezcukrowej gumy przez 10 minut po jedzeniu i piciu zwiększa nawet dziesięciokrotnie wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy.

Program jest finansowany przez firmę Mars Polska, która co roku przekazuje na jego realizację 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit we wskazanych miesiącach, zazwyczaj wczesną jesienią. Dotychczas na cele programu „Dziel się Uśmiechem” firma przeznaczyła już 4,6 mln zł. W tym roku przekaże 1% ze sprzedaży gum w sklepach stacjonarnych w okresie od 1 września br. do końca października 2019 roku.

Dotychczas odbyło się sześć edycji programu, w ramach których ponad pół miliona dzieci wzięło udział w lekcjach edukacyjnych. 6. edycja programu trwała od października 2018 roku do czerwca 2019 roku. Wzięło w niej udział blisko 100 tys. uczniów klas I – VI, z blisko 4 700 klas z ponad 700 szkół w całej Polsce. Najwięcej uczniów biorących udział w programie pochodziło z województw lubelskiego, warmińsko – mazurskiego i wielkopolskiego.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym akcji.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew