Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne – koniec z maseczkami. Pozostaną one tylko w podmiotach leczniczych

W czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od najbliższego poniedziałku zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Pozostaną one jednak obowiązkowe w podmiotach leczniczych.

Od 28 marca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek tam, gdzie były one obowiązkowe. Jednak nie dotyczy to budynków, w których znajdują się podmioty lecznicze.

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – przekazał Adam Niedzielski.

Zniesiona zostanie także izolacja i kwarantanna. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.

– Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń. Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy – poinformował minister zdrowia.

Jak dodał szef resortu zdrowia, jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

– Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji – przekazał minister.

(fot. MZ)

53 komentarze

  1. Nie ma się z czego cieszyć. Stan epidemii dalej utrzymany, testy na sporach prawie na pewno też. W szkołach nie wiadomo, dyrektor decyduje. Wszystko może wrócić we wrześniu. Korzystajmy z maseczkowej wolności, ale dalej walka nie została wygrana.

Z kraju

Sport