Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tekst o budowie hotelu nad Zalewem Zemborzyckim był naszym primaaprilisowym żartem

Wczoraj na naszym portalu pojawił się artykuł będący primaaprilisowym żartem. Chodzi oczywiście o tekst o budowie hotelu nad Zalewem Zemborzyckim. Część z czytelników przejrzała nas i wiedziała od razu, że to nieprawda, ale część udało nam się „wkręcić” w tę inwestycyjną historię.

Prima Aprilis to dzień obchodzony co roku 1 kwietnia, podczas którego ludzie robią sobie nawzajem żarty lub psikusy. To zabawna tradycja, która istnieje od wieków, a początki święta sięgają czasów starożytnego Rzymu. Chociaż dokładne pochodzenie tego zwyczaju nie jest jasne, istnieją różne teorie dotyczące jego genezy.

Jedna z teorii mówi, że tradycja żartów 1 kwietnia wywodzi się z przejścia z kalendarza juliańskiego na gregoriański we Francji w 1582 roku. W kalendarzu juliańskim Nowy Rok obchodzono 1 kwietnia, ale po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego przez papieża Grzegorza XIII, obchody przeniesiono na 1 stycznia. Nie wszyscy byli tego świadomi lub nie chcieli się dostosować, więc ci, którzy nadal obchodzili Nowy Rok 1 kwietnia, byli nazywani „April Fools” (głupcami kwietniowymi) i byli często wyśmiewani lub robiono im niewinne psikusy. Inna teoria wiąże April Fools’ Day z obchodami wiosennego równonocy, która zwykle przypada pod koniec marca. Wiosenna równonoc była tradycyjnie okresem świętowania, odnawiania i radości, a psikusy i żarty miały na celu dodanie zabawy do tego okresu.

W dzisiejszych czasach Prima Aprilis obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, a ludzie wymyślają kreatywne i humorystyczne sposoby na oszukanie przyjaciół i bliskich. W związku z tym, również i my postanowiliśmy nieco zażartować i w tym celu stworzyliśmy artykuł o budowie hotelu nad Zalewem Zemborzyckim. Póki co, nie ma takich planów, ale pisząc ten materiał nieco…rozmarzyliśmy się. Mamy nadzieję, że Wam się podobał, no i że udało nam się kilka osób „wkręcić”.

Tutaj opublikowaliśmy ten artykuł

Milionowa inwestycja powstanie nad Zalewem Zemborzyckim. To okazały hotel z przystanią dla łodzi (wizualizacje)

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

27 komentarzy

  1. Na zdjeciu wygląda jak Prypeć

  2. Karol Strasburger sie o was pytał. Potrzebują ludzi z takim samym porządnym żartem do programu

Z kraju