690 680 960

Targowisko w Świdniku zmieni się w ekotarg. Miejsce to ma żyć przez cały tydzień, a nie tylko w soboty (zdjęcia)

Ustawione bez ładu i składu blaszane budki zostaną zastąpione przez boksy handlowe, zniknie handel na chodniku, a cały teren zostanie zadaszony. Tak ma wyglądać targowisko w Świdniku po przebudowie.

Władze Świdnika zaprezentowały, jak będzie wyglądać miejskie targowisko po przebudowie. Zgodnie z założeniem, ekotarg ma służyć nie tylko do sprzedaży różnego rodzaju produktów, lecz również powinien stać się miejscem spotkań mieszkańców. Ważne jest także, aby targ żył nie tylko w soboty, lecz przez cały tydzień. Przede wszystkim jednak, celem inwestycji jest uporządkowanie handlu w tym miejscu.

O planach przebudowy rynku mówi się od lat. W ubiegłym roku Świdnik otrzymał na ten cel dotację z Polskiego Ładu. Wtedy wszystko nabrało tempa, gdyż zgodnie z zapisami rządowego programu, na ogłoszenie przetargu miasto ma tylko pół roku. Stworzona została koncepcja, która zakłada m.in. zadaszenie całego terenu oraz budowę boksów handlowych, które zastąpią obecne, ustawione bez ładu i składu blaszane budki.

Boksy dla handlujących będą różnej wielkości. Większe z przeznaczeniem dla przedsiębiorców, mniejsze dla osób sprzedających np. warzywa i owoce czy też rolników oferujących płody rolne. Dzięki temu sprzedaż towarów nie będzie się też odbywała na chodniku czy ścieżce rowerowej, jak to ma miejsce obecnie. Zadaszenie uzyska również część targowiska zlokalizowana po drugiej dronie ulicy, przy torach. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, dzięki czemu całość będzie zasilana ekoenergią. To co nie zostanie wykorzystane, zasili np. okoliczne latarnie.

W planach była m.in. budowa zadaszenia nad ulicą Targową, wraz z jej wyłączeniem z ruchu, aby kupujący swobodnie mogli przechodzić z jednej strony targu na drugą. Pomysł ten odpadł jednak w trakcie konsultacji, jakie zostały przeprowadzone z osobami handlującymi na targowisku. W ciągu miesiąca miasto ma ogłosić przetarg na realizację inwestycji. Zadaniem wykonawcy będzie zarówno zaprojektowanie ekotargu, jak też jego budowa.

Targowisko w Świdniku zmieni się w ekotarg. Miejsce to ma żyć przez cały tydzień, a nie tylko w soboty (zdjęcia)

Targowisko w Świdniku zmieni się w ekotarg. Miejsce to ma żyć przez cały tydzień, a nie tylko w soboty (zdjęcia)

Targowisko w Świdniku zmieni się w ekotarg. Miejsce to ma żyć przez cały tydzień, a nie tylko w soboty (zdjęcia)

(fot. Marcin Dmowski)

6 komentarzy

 1. +5000% do oplaty za stanowisko!

 2. Czyli, żeby zarobić tyle co w sobotę trzeba będzie tyrać cały tydzień(bo opłaty) ???

 3. chyba wybory sie zblizają

 4. Może to ładnie będzie ale swój urok straci a co za tym idzie klijent odejdzie

 5. sprzedawca to czlowiek – zima wietr stoja wszyscy na zimnie wietrze bo ustawa bo przepisy bo komus tam w glowie! w naszym polozeniu geograficznym targowiska powinny byc zabudowane!!!!! nie mowie o ogrzewaniu ale na 100 zadaszone i obudowane!!! w interesie sprzedajacych i kupujacych troche empati ! sciany z mozliwoscia rozsuwania czesciowego na lato! koniec kropka ! na dachu fotowoltaika do punktowego podgrzewanoia stanowisk sprzedajacych -stworzyc ludzkie godziwe warunki pracy kazdemu! a nie tylko urzedasom ,ktorzy moga odmowic swiadczenia pracy jesli temp. spadnie ponizej chyba 15 st.

 6. Żeby to był eko-targ, to musi tam być TYLKO eko-żywność, a przecież nikt nie sprawdzi, czym to było pryskane.
  Moim zdaniem przedrostek eko- jest nadużywany.

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas