Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tak wygląda drzewo trafione przez piorun, podczas burzy w Lublinie (zdjęcia)

Podczas ostatniej burzy, która przechodziła w miniony poniedziałek nad Lublinem, doszło do uderzenia pioruna w jedno z drzew przy ul. Filaretów. Na zdjęciach widać, że nawet w mieście nie można czuć się bezpiecznym podczas intensywnych zjawisk pogodowych, którym towarzyszą pioruny.

Do zdarzenia doszło około 50 metrów od przystanku komunikacji miejskiej przy ul Filaretów w Lublinie, zlokalizowanym w pobliżu skrzyżowania o ruchu okrężnym z ul. Jana Pawła II.

Świadek zdarzenia przekazał, że piorun uderzył w niezbyt wysokie drzewo, mimo że w okolicy były wyższe budynki i inne drzewa. To tylko pokazuje, że nie zawsze wyładowania doziemne obierają najkrótszą drogę do ziemi i nawet w mieście nie można czuć się bezpiecznym podczas burzy, mimo iż występują dookoła wyższe obiekty.

Jak pokazuje to zdarzenie, pioruny nie zawsze uderzają w najwyższe obiekty w okolicy. Akurat w tym przypadku piorun uderzył w niezbyt wysokie drzewo, w czasie trwania opadu atmosferycznego w miniony poniedziałek przed południem. Zdarza się czasem, że wyładowania doziemne dodatnie uderzają w znacznej odległości przed głównym rdzeniem burzy i występowaniem opadu atmosferycznego, stanowiąc duże zagrożenie dla osób postronnych w zasięgu oddziaływania chmury burzowej.

Znane są przypadki uderzeń piorunów nawet 40-80 km od macierzystej komórki burzowej, zwane również „gromem z jasnego nieba”, gdyż pioruny potrafią uderzać nawet przy „bezchmurnym niebie”, niosąc bardzo duży ładunek z wierzchołka chmury Cumulonimbus.

Jak widać na zdjęciach, po uderzeniu pioruna, drzewo zostało okorowane, a pień popękał w wielu miejscach. Miejscami widać również osmolenia. To pokazuje, jak duża siła i temperatura zadziałała na drzewo. W wyniku oddziaływania energii uderzającego pioruna dochodzi do gwałtownego zagotowania się soków drzewnych, co jak widać na zdjęciach, skończyło się rozsadzeniem kory i pożarem. Zdarza się też, że całe drzewo w jednej chwili zostaje roztrzaskane. Tego typu zdarzenia są niezwykle niebezpieczne dla osób znajdujących się w pobliżu, ponieważ mogą zostać poważnie poranione, a nawet zginąć.

Pamiętajcie, że drzewo nie jest dobrym miejscem na schronienie się przed burzą. Najbezpieczniejsze miejsca do schronienia się podczas burzy z piorunami to odpowiednio uziemiony budynek lub całkowicie zamknięty metalowy pojazd. Nieuziemione chaty, drewniane szopy, pod drzewami, wiaty przeciwdeszczowe lub zadaszenia nie zapewniają żadnej ochrony i mogą być bardzo niebezpiecznymi miejscami podczas burzy.

19 komentarzy

 1. Boże, spraw prosimy aby te pioruny jako twoja wola dotknęły tych nieprawych i niesprawiedliwych, polityków z koalicji oszustów i tych polityków bezbożników z symbolem tęczy!

  • w 45 się nie odezwał, myślisz ze teraz zareaguje?

  • Nikomu nie życzę śmierci, ale każdemu wrogowi długich lat życia – niech się pomęczy na starość.

  • i spuść wszelkie plagi na całe to Kargulowe plemię, tylko się nie pomyl i nas – Pawlaków nie doświadczaj…

  • Czary, modlitwy działają tylko w literaturze i filmach. W prawdziwym życiu jeszcze nikomu to ani nie zaszkodziło, ani nie pomogło.
   Dobrze, że dodałeś „koalicji”, bo większość uznała by, że piszesz o PiSie.
   Ale tych z twojej sekty kara dosięgnie. Po wyborach. Nie piorunami, lecz zwyczajne więzienie ich czeka.

  • Dlaczego po 8 latach rządów Prawych i Sprawiedliwych, ci złodzieje z PO jeszcze nie siedzą? Przypomnij też, polityków której partii ułaskawił P. Duda?

 2. Brzozy ściągają pioruny.

 3. Łajza lubelska

  No cóż Bóg jest po prostu stary, wzrok „nie ten”, nie trafił w grzesznika tylko w Bogu ducha winne drzewo.

 4. A twarzy żadnej nie ma? Wszak czas pielgrzymkowy

 5. Tytuł powinien tak brzmieć: „Ku przestrodze – Tak wygląda drzewo trafione przez piorun, podczas burzy w Lublinie (zdjęcia)”.

 6. trzeba wyciac bo i tak uschnie i sie pozniej wywali

 7. Skoro pioruny uderzają w niskie obiekty to jest szansa, że w kaczora też uderzy.

 8. Nie daliście ostrzeżenia przed burzą i takie są efekty. Wasze ostrzeżenia chronią region przed burzami.

 9. NO POD DRZEWEM RACZEJ NIE MOŻEMY CZUĆ SIĘ BEZPIECZNI PODCZAS BURZY XDDD

 10. Brayan połeta lubelski

  Z tej historii wniosek taki, że chować się trzeba pod wysokie drzewa, a nie te niskie a tym bardziej w krzaki.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112