690 680 960

Szpital przy al. Kraśnickiej zakupił robota da Vinci. „Zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją”

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie – jako pierwsza placówka medyczna w regionie – zakupił światowej klasy system chirurgii robotycznej da Vinci. Urządzenie trafi do szpitala przy al. Kraśnickiej jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Jego całkowity koszt, ze środków budżetu województwa to blisko 15 mln zł.

– Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji pacjenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Operacje wykonywane z wykorzystaniem systemu da Vinci to nie tylko krótsza hospitalizacji, ale także oszczędności dla szpitala – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W placówce przy al. Kraśnickiej w Lublinie powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To tutaj odbywać się będą szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych. Proces ten obejmie chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszki i anestezjologów, lekarzy oraz pielęgniarki.

– Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy – wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Umowę na zakup urządzenia podpisali dyrektor oraz Cezary Kozanecki prezes firmy Synektik, będącej wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce.

– Jak pokazują dane, rynek robotyki medycznej rośnie nie tylko na świecie, ale również w Polsce, a wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie staje się powszechnym standardem. Tym bardziej cieszy fakt, że województwo lubelskie pojawia się na mapie polskich ośrodków dysponujących autoryzowanym robotem da Vinci, będącym najlepszym jak dotąd na świecie systemem do chirurgii małoinwazyjnej – tłumaczy Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy.

Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Na świecie pracuje aktualnie blisko 7 tys. robotów da Vinci w 67 krajach, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów. W Polsce w okresie od października 2020 roku do września 2021 roku zrealizowano 75% więcej zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci niż rok wcześniej.

System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zł.

(fot. UMWL)

15 komentarzy

 1. Sprzęt to jedno, a fachowa obsługa to drugie.

  • Zakład ze zrobią 2-3 operacje i będzie stało bo albo jedyny lekarz który będzie umiał go obsłużyć wyjedzie do Warszawy za lepsza kasę — albo sie okaże ze jednorazowe części kosztują tyle ze szpital stać rocznie na 2-3 zestawy a potem koniec?

   Czemu klinika zadna tego nie kupiła?

 2. Wielki szacunek, dla województwa i szpitala ! Gratulacje dla Nas wszystkich !

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas