Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szczepionka MMR – co warto o niej wiedzieć?

Odra, świnka i różyczka to wysoko zakaźne choroby wieku dziecięcego. Obecnie dzięki szczepionce MMR praktycznie nie występują. Czy szczepionka MMR jest bezpieczna i kiedy podaje się ją dziecku?

Co to jest szczepionka MMR?

Szczepionka MMR jest szczepionką skojarzoną, trójskładnikową. Zawiera osłabione, zmodyfikowane wirusy odry, świnki i różyczki (ang. measles – odra, mumps – świnka, rubella – różyczka). Szczepionka MMR podana dziecku uruchamia naturalne procesy obronne przeciwko tym chorobom. 

Odra u dzieci

Odra to ostra, zakaźna choroba wirusowa, którą wywołują paramyksowirusy. Przed wprowadzeniem szczepień ochronnych na odrę chorowało praktycznie każde dziecko. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Pierwsze symptomy pojawiają się po 10-, 12-dniowym okresie inkubacji. Odra u dzieci charakteryzuje się gorączką, zapaleniem spojówek i oskrzelików, katarem, kaszlem oraz występowaniem plamek Koplika, czyli małych, białych plamek z czerwoną obwódką na błonie śluzowej policzków (na wysokości dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych). Następnie pojawia się grudkowo-plamista wysypka, która utrzymuje się przez 3–7 dni, po czym ustępuje, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczanie się naskórka.

Świnka u dzieci

Szczepionka MMR chroni również przed świnką, nazywaną także nagminnym zapaleniem przyusznic. Chorobę wywołuje wirus świnki (wirus RNA z rodziny paramyksowirusów). Charakterystyczne dla świnki jest powiększenie oraz bolesność ślinianek przyusznych. Ponadto występują gorączka, bóle mięśni i głowy, złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową albo przez ślinę, która może znajdować się na przedmiotach bądź jedzeniu. Okres wylęgania to 2–3 tygodnie. Choroba może powodować groźne powikłania, w tym u chłopców zapalenie jąder mogące prowadzić do niepłodności.

Różyczka u dzieci

Różyczka, nazywana odrą niemiecką, jest chorobą wywołaną przez wirus różyczki. To jedyny przedstawiciel rodzaju Rubivirus z rodziny Togaviridae. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową albo przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z gardła, krwią, moczem bądź kałem. Okres inkubacji trwa 2–3 tygodnie. Różyczka u dzieci objawia się powiększeniem węzłów chłonnych, złym samopoczuciem, zapaleniem gardła, spojówek, wysypką i niekiedy gorączką. Wysypka początkowo zajmuje twarz oraz szyję, po czym rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. U ok. 20–50 proc. dzieci choroba przebiega bezobjawowo.

Różyczka jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze, wirus różyczki może bowiem zaatakować narządy płodu, powodując jego obumarcie lub ciężkie zaburzenia rozwoju.

Czy szczepionka MMR jest obowiązkowa?

Szczepionka MMR wpisana jest do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych. Pierwszą dawkę podaje się między 13. a 15. miesiącem życia, natomiast dawkę drugą (przypominającą) przyjmuje dziecko w 6. roku życia (u dzieci urodzonych przed 2014 rokiem jest to 10. rok życia). Podanie dwóch dawek szczepionki daje pełną ochronę przed zachorowaniem na odrę, świnkę i różyczkę.

Czy warto się szczepić szczepionką MMR?

Wirusy w szczepionce MMR zostały tak zmodyfikowane, żeby była ona bezpieczna i nie powodowała skutków ubocznych. Dzięki temu szczepionką MMR można szczepić dzieci bez obaw o negatywne konsekwencje. Odra, świnka i różyczka mogą powodować poważne powikłania, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Szczepionka MMR jest nieodpłatna.

Ewa Podsiadły-Natorska