Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy

W sobotę rozpocznie się Lubelski Festiwal Nauki. Jest to już XVII edycja tego największego tego typu wydarzenia na Lubelszczyźnie, a tym samym jednego z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W tym roku gospodarzem imprezy, która odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu zaplanowano o godz. 18:00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W Sali Widowiskowej wystąpi orkiestra pn. „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów oraz uczniów lubelskich szkół i uniwersytetów. W tym przypadku, ze względu na ograniczony limit miejsc, na sali zasiądą jedynie zaproszeni goście.

Jednak już o godz. 21:00 każdy chętny może przyjść na plac Litewski aby obejrzeć premierę spektakularnego widowiska multimedialnego, czyli pokazu fontann pt. „Symfonia Nauki”. Spektakl powstał przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Na potrzeby widowiska kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk, kierownika Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego. Pokaz będzie też transmitowany na żywo przez wszystkie lubelskie uczelnie publiczne.

Ciekawie się zapowiada Lubelski Piknik Naukowy, który zostanie zorganizowany w niedzielę w godz. 10:00-16:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Oprócz realizowanych projektów upowszechniających naukę, zaplanowano też ciekawy i różnorodny program artystyczny. Uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć występy teatralne i taneczne, jak również wysłuchać koncertów chórów akademickich. Podjęta zostanie również próba pobicia rekordu Polski na największy SLIME (polimer). Wyzwanie jest duże, gdyż aby pobić dotychczasowy rekord, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg.

Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki doczekała się także swojej maskotki. Uczestnicy Pikniku będą mogli otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję pluszaka – koziołka zawartego w herbie Lublina. Do rozdania będzie tysiąc sztuk maskotek. Koziołek ubrany jest w kitel naukowca, na którym widnieje logotyp Festiwalu. Na plecach posiada siedem wstążek z podstawowymi kolorami oraz logotypami Ministerstwa Edukacji i Nauki, lubelskich uczelni publicznych i Miasta Lublin. Układają się one w kształt peleryny, a ich układ jest uwarunkowany kolejnością, w jakiej poszczególne uczelnie organizują Lubelski Festiwal Nauki. Symbolika nawiązuje do superbohaterów i niesie ze sobą przekaz mówiący, że cała moc Festiwalu tkwi we współdziałaniu organizatorów.

(fot. Bartosz Proll)

5 komentarzy

 1. ale koronawirusa nie bedzie jeszcze? dopiero jak oglosza kolejne zamkniecie zdychajacej gospodarki?

 2. Może KUL zaprezentuje się jakąś ”nauką” Haha ..

 3. Artur spod lubelskiej wsi

  prosta nauka zycia-dx.f spx nkx shc cb.f ng.f i 11 letni cykl aktywnosci Slonca.czeski film dla 99,5 % gdybym tam wystapil i to powiedzial.dx.f-index dolara -jak idzie w gore to surowce w dol a wiekszosc doroslych osob ma auto i tankuje paliwo…ng.f notowania gazu -pisalem juz od wiosny ze program czyste powietrze & smog przekona wiele osob do przejscia na gaz aby byc eko-zobaczcie sobie notowania ng.f i dzis w wiadomosciach bylo ze 3-cia podwyzka gazu w tym roku.11 letni cykl aktywnosci Slonca-w 1 roku minimum najbardziej drozeja surowce rolne i energetyczne co przeklada sie na wysoka inflacje.moim zdaniem juz niedlugo bedzie ostra korekta na surowcach ale odbicie bedzie jeszcze mocniejsze ale to dopiero od listopada..w poniedzialek spadek zakazen ,dx.f korekta ,gieldy w gore a pozniej…kazdy moze sledzic notowania chinskiej SHC ,cb.f jak walnie -2% to spodziewajcie sie w wiadomosciach info o coraz wiekszej liczbie nowych zakazen zakazen.gieldy to sa biliony $ .czy zdarzylo sie aby w momencie kiedy SHC czy cb.f poszly -2 % a ubylo nowych zakazen?dno korekty ropy z 30.10.2020 kiedy to Morawiecki zamknal cmentarze chyba kazdy pamieta.tak to dziala i tego powinni uczyc a nie jakies fontanny

  • Biedaku, dużo już umoczyłeś? Zamiast o cyklach słonecznych poucz się o cyklach Hosody, tylko na dobre ci wyjdzie.

   • Artur spod lubelskiej wsi

    spolki w moim portfelu to PKN,LWB,PGN i PKP cargo.inwestuje od wiosny.na bogdance w niecaly miesiac 3tys zysku ,ktory zrealizowalem po 41,7 i poki co mam aby 100 akcji ktore odkupilem po 38,5 o 16 tej.moim zdaniem zima bedzie dluga i mrozna a jesli tak to nie sadze aby akcje tych spolek kiedy to beda srogie mrozy szly w dol ale spodziewam sie korekty w pazdzierniku….bede odkupowal 100 szt bogdanki po 34,5 i 100 po 31 jak tam zejdzie-tam nastapil strzal popytowy .z ostatnich trajdow zaluje,ze nie sprzedalem wszystkich akcji PKN po 80.aby 50 po 79 ale juz je odkupilem po 75,9.pgn srednia zakupu 6,24 i nie zrealizowalem zysku po 6,4…poki co 6,22 i tu poczekam do 10zeta-mysle,ze w styczniu na tyle pojdzie i wtedy zrealizuje zysk i dam sobie spokoj z PGN -planowany odkup 7zeta.z bogdanka tak samo-cel 60 zeta orlen 100 pkp cargo 31.rozliczenie w styczniu- lutym 2022.zobaczymy czy trace.