Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

W środę w regionie gwałtowne burze. Opady mogą powodować zalania

W środę pogodę w Polsce kształtuje rozległa zatoka niżowa z ośrodkami w rejonie Morza Czarnego i Turcji. Z południowego-wschodu, wschodu napływa całkiem ciepła i wilgotna masa powietrza. W regionie prognozowanie są gwałtowne burze.

Po wtorkowych burzach, środa przyniesie kontynuację niespokojnej aury. Pogodę zaczyna kształtować rozległa zatoka związana z płytkimi niżami z okolic Morza Czarnego i Turcji.

Termometry w środę pokażą od 21°C do 23°C.

Pewnym czynnikiem hamującym rozwój chmur burzowych może okazać się duże zachmurzenie chmurami piętra niskiego, skutecznie, utrudniając nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej.

Należy mieć jednak na uwadze, że na obszarze województwa lubelskiego uformować może się kilka burz. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych, ale na ogół słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych.

Podstawowym zagrożeniem ze strony środowych burz będą ulewne opady deszczu. Spodziewana jest miejscowa akumulacja opadów od 15 mm do 40 mm.

Oprócz tego możliwy jest grad o średnicy od 1 cm do 2 cm. Poszczególne i najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mogą się zwiększoną aktywnością elektryczną i miejscowymi porywami wiatru do 70 km/h.

Średni okres życia pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednak wygasającej burzy tworzyć mogą się następne.

Rozwój chmur burzowych spodziewany jest już na godziny południowe, szczytowa aktywność burzowa przypaść może na popołudnie, miejscami burzowa aura utrzyma się po zachodzie słońca, grzmieć może lokalnie do rana.

Wybrane modele numeryczne sugerują, że inicjacja konwekcji zajść może m.in w północnej i wschodniej części regionu.

W nocy potencjał do przynoszenia opadów gradu będzie ograniczony, chociaż początkowo lokalnie nie można go wykluczyć. Punktowo występować będą opady ulewnego deszczu do 20 mm, wysoka aktywność elektryczna i wiatr do 65 km/h.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ ZJAWISK BURZOWYCH ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE I ZDJĘCIA SATELITARNE ORAZ DETEKTORY WYŁADOWAŃ

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-09-05 08:27:58
(fot. Fani Pogody)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo