Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sprzedajesz wyroby tytoniowe? Musisz dołączyć do Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych

Od 20 maja 2024 r. wszystkie wyroby tytoniowe zostaną objęte systemem Track&Trace. Co to oznacza dla sprzedających te produkty? Konieczność zarejestrowania punktu sprzedaży wyrobów tytoniowych we wspomnianym systemie.

Dotychczas unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) objęte były papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja do systemu zostaną dołączone także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Od 20 maja 2024 r. do wyrobów objętych systemem Track&Trace dołączą wszystkie pozostałe wyroby tytoniowe (m.in. cygara, cygaretki, tabaka, tytoń do fajek wodnych). W konsekwencji, systemem Track&Trace zostaną objęte wszystkie wyroby tytoniowe podlegające akcyzie oraz wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi, przeznaczone do spożycia przez konsumentów, które w swoim składzie zawierają tytoń.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Wszystkie podmioty, które biorą udział w produkcji, magazynowaniu, dystrybucji i sprzedaży wyrobów tytoniowych muszą być zarejestrowane w systemie Track&Trace. Można to zrobić na stronie www.idissuer.pl. Za rejestrację odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży, które oferują konsumentom wyroby tytoniowe. Jest to jedyny obowiązek ciążący na punktach sprzedaży detalicznej związany z funkcjonowaniem systemu Track&Trace, jednak jego niedopełnienie może uniemożliwić zakup wyrobów tytoniowych od dostawców od 20 maja 2024 r.

Pozostałe obowiązki związane z funkcjonowaniem systemu zależne są od roli, jaką podmiot pełni w łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych.

Szczegółowe informacje na temat obowiązków, które ciążą na podmiotach objętych systemem znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów poświęconej systemowi Track&Trace dostępnej pod adresem (link do strony Track&Trace).

(Źródło: MF)

16 komentarzy

 1. Super, jeszcze więcej kontroli i nadzoru że strony państwa :/

 2. Przestaję się dziwić że ludzie nadal trudnią się przemytem bo ta biurokracja zużywa zbyt dużo cennej energii i czasu.

 3. I bardzo dobrze cena powinna być tak wysoka żeby palacze się osrali z wrażenia Idzie taki ulicą a zanim gorzej jak obory Nie mam nic do krów i rolników

 4. … a kiedy przedaż kondomów trzeba będzie zgłaszać? … a nie, sorry, pis już nie „żądzi”

 5. I To wszystko dla naszego dobra Siesze się że w takim ukropolin żyje

 6. Zrobić paczkę papierosów po 100zł i problem sam się rozwiąże, a najlepiej niech duda podpisze ustawę, że papierosy to narkotyki i tyle.

 7. Brawo tfusk niewolnictwa ciąg dalszy.

 8. Poprawcie tytuł.

 9. Palacze też będą się musieli wkrótce zarejestrować a celu śledzenia petów.

 10. nie kryty krytyk

  a czy policjanci i celnicy wynoszący zarekwirowane fajki z ukrainy też muszą?? czy są zwolnieni.
  bo jak zginęło 20 tys paczek fajek z magazynu policyjnego w zamościu, to sąd stwierdził że nie można znaleźć sprawców, przecież do magazynu policyjnego wycieczki ciągle chodzą i każdy może wejść jak do siebie.
  ale pamiętaj że jak ty weźmiesz karton fajek przez granicę jesteś przemytnikiem XD

Dodaj komentarz

Z kraju