Piątek, 25 kwietnia 202525/04/2025
690 680 960
690 680 960

Sprzeciw wobec pomysłu wprowadzania ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Apel Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

Polskie Towarzystwo Gospodarcze w imieniu zrzeszonych pracodawców wyraża sprzeciw wobec pomysłu wprowadzania ograniczeń w dostępie do usług dla osób niezaszczepionych. Takie rozwiązanie uderzałoby w konstytucyjną swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz w wolności osobiste konsumentów.

W opublikowanym dnia 26 lipca Apelu Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca związki pracodawców reprezentujące głównie duży kapitał międzynarodowy, w tym koncerny farmaceutyczne, zwróciła się do rządu o wprowadzenie „wpierw możliwości, a następnie obowiązku, uzależniania korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia”, uzasadniając konieczność takiego rozwiązania domniemanym wpływem na wprowadzanie ponownych lockdownów.

Rada Przedsiębiorczości zapewniła, że „(…) większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych (…)”. Takie sformułowanie jest poważnym nadużyciem w zakresie rzetelności informacji wprowadzanych do tzw. obiegu medialnego w naszym kraju. Rada Przedsiębiorczości nie przedstawiła bowiem żadnych dowodów (na przykład reprezentatywnych badań opinii przedsiębiorców), z których wynikałoby, że istotnie większość przedsiębiorców podziela stanowisko Rady.

Niezależnie od tego, jakie intencje przyświecały autorom Apelu, Polskie Towarzystwo Gospodarcze pragnie zwrócić uwagę na trzy merytoryczne zastrzeżenia dotyczące postulatów wprowadzenia ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Po pierwsze, nie ma dziś odpowiedzi na pytanie: na kogo spadnie odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Rada postuluje restrykcje dla niezaszczepionych i uzasadniając je przede wszystkim koniecznością zmniejszania ryzyka utraty przychodów. Jednocześnie nie wspomina o odpowiedzialności, która spada na osoby podejmujące taką decyzję – na przykład za ewentualne skutki prawne związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (sprawa ta nadal nie jest uregulowana).

Po drugie, brakuje informacji o tym, jakie będą konsekwencje wprowadzenia restrykcji dla relacji pracodawca-pracownik. Wprowadzenie postulowanych ograniczeń dotyczy nie tylko konsumentów i klientów, ale również pracowników. Jeżeli dziś nie można nadal skontrolować pracownika alkomatem, to na jakiej podstawie pracodawca mógłby skontrolować, czy pracownik poddał się zabiegowi medycznemu (szczepieniu)?

Po trzecie, Apel stawia fałszywą alternatywę: „ograniczenia dla niezaszczepionych albo lockdown”. Orzeczenia sądów potwierdzają, że wprowadzanie czasowego całkowitego zakazu prowadzenia działalności jest niezgodne z konstytucją. Uderza bowiem w istotę swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzanie „lockdownu”, również w odniesieniu do wybranych branż, nie jest więc właściwą formą walki z pandemią i nie może być przedstawiane jako pełnoprawny scenariusz.

Te same wątpliwości natury prawnej dotyczą ograniczeń wymierzonych w konsumentów. Wprowadzenie ich w zakresie przemieszczenia albo dostępu do usług w związku z brakiem zaszczepienia się, niezależnie od potencjalnych pozytywnych skutków społeczno-gospodarczych, wywoływałoby poważne wątpliwości konstytucyjne.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze przeprowadziło badanie ankietowe wśród swoich członków. Wynika z niego, że zdecydowana większość (ponad 90 proc.) nie popiera pomysłu wprowadzenia ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Dlatego Polskie Towarzystwo Gospodarcze apeluje o odpowiedzialną komunikację ze strony wszystkich podmiotów reprezentujących polskich pracodawców i posługiwanie się wiarygodnymi i weryfikowalnymi informacjami oraz nieograniczanie swobód obywatelskich osobom niezaszczepionym na Covid-19 w Polsce.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze zgadza się co do tego, że aktualna sytuacja epidemiczna jest wyjątkowa. Jednocześnie jest głęboko przekonane, że próby egzekwowania określonych zachowań społecznych za pomocą przymusu w polskim społeczeństwie nie działają i przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego.

(fot. pixabay.com, źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze)

47 komentarzy

  1. A co pismaki pisali parę dni temu ?????? KłAMSTWA KłaMSTWA I JESZCZE RAZ KłAMSTWA …i wy nazywacie się wolnymi mediami ??????? Tylko skłucacie ludzi ze sobą …

  2. Należy to przemyśleć czy warto.
    Ocena: 0

    Kto ma plany na zaszczepienie radzilbym to przemyśleć… Jestem zdrowy jak byk ,nie palę dobrze się odżywiam uprawiam sport. Ale od czasu zaszczepienia się ,źle się czuję, ciągle jestem niewyspany, zmęczony. Coś jest nie tak z tym.

  3. jestem za wprowadzeniem ograniczeń dla niezaszczepionych ludzi. mam dość chodzenia w maseczce po aptekach sklepach. jeździe autobusem w maseczce itd. a jak tych niezaszczepionych nie wpuszcza do tych miejsc będzie zaszczepiony czuł się bezpiecznie i bez maseczki swobodnie będzie mógł chodzić. hura popieram ten pomysł brawo

    • Ocena: 0

      Czego się boisz?Przecież jesteś zaszczepiona.Maseczki i tak Ci nie pozwolą zdjąć bo możesz być nosicielką lub sama się zarazić.Masz ją nosić,żeby nikt nie zapomniał,że jest zagrożenie.

    • Jestem przeciwny wprowadzeniu ograniczeń dla niezaszczepionych ludzi.
      chodzenie w maseczce uważam za „głupotę’ , ale skoro wprowadzili ten obowiązek „mądrzejsi” ludzie to czemu nie? co do zaszczepionych to właśnie oni stanowią większe zagrożenie dla otoczenia , ponieważ mają wszczepione wirus który jest nie wiadomo czym .
      chodząc bez maseczki narażają otoczenie na rozprzestrzenianie się tego nie wiadomo co i być może nawet zmutowane .

    • Ocena: 0

      Ograniczenie to jedno juz masz, dożywotnio.

    • Osoba zaszczepiona i nie zaszczepiona zarażają tak samo.

  4. Prawda jest jaka jest
    Ocena: 0

    Że można segregować do bólu.. A prawdziwa prawda jest taka że stracą ci co segregują. Ja i nie tylko czyli więcej niż połowa ludzi nie musi iść do kawiarni, basenu, siłowni itp. Bez tego można się obyt. Prawda jest taka że część firm upadnie w związku z brakiem klientów w tym tych co nie są zaszczepieni. Oni bez tego dadzą radę. Firma bez klientów upadnie wcześniej czy później. Tu nie trzeba być expertem. Mi to lotto. Przez całe swoje życie obyłem się bez siłown,i basenu, kawiarni to i resztę życia nie będzie mi to potrzebne.

    • Są osoby które żyją „basenem, siłownią, parkami aqua, kinami”. Jak ktoś jest tłukiem i nie korzysta z tego, to nie można mierzyć innych swoją miara…obyłeś się bez tego to super. Są tacy co nie potrafią żyć bez tego.

  5. I o ten upadek firm im chodzi….

  6. Ocena: 0

    Polskie Towarzystwo Gospodarcze niech nie schodzi do ziemianki tylko niech bierze wzorce z wysoko rozwiniętych państw świata. Jeżeli ktoś chce żyć w feudaliźmie to jego sprawa ale wara mu od tych, którzy nadążają za rozwijającą się zachodnioeuropejską cywilizacją.

  7. Polskie Towarzystwo Gospodarcze mogło by się przed takimi wywiadami doinformować by nie wykazywać swojej głupoty.Od paru miesięcy pracodawca ma możliwość przebadania pracownika alkomatem.

  8. Ocena: 0

    U nas na budowie pracuje 80 osób może z 14 jest zaszczepionych pijemy z jednej szklanki palimy z lufki nikt w masce nie chodzi każdy sobie podaje rękę nikt nie choruje żadnych przestojów nie mamy.

  9. Ocena: 0

    POSZCZEGÓLNE ODMIANY KORONOWIRUSA będą miały nazwy: Dat niepodaje.
    Delta, Epison, Zeta, Era, Thea, Lota, Kappa, Lambda, Mu, Nu, Omicron, Rho, Sigma, Tau, Upsilon, Phi, Omega.
    Takze tj aplanowane powodzenia.

    • Przecież już są odmiany czy też warianty koronki : Delta, lota, Kappa, Lambda… wystarczy poczytać mądrzejsze strony…

      • Naprawdę cwaniaczku? Te dane są z dawna! A słyszałes o Omega ? O Sigma? To jeszcze usłyszysz.

      • Dopiero o nich się dowiesz. Omicron maj 2022r. Tau wrzesień 2022r. Theta october 2021r, Eta september 2021r.

  10. Ocena: 0

    Przestańcie robić testy to i plandemia zniknie.

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia