Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Siew pomidorów

Pomidory to warzywa, które wyhodowane samodzielnie w swoim ogródku, są o wiele smaczniejsze i aromatyczniejsze, niż te kupowane w centrach handlowych. Aby jednak cieszyć się dorodnymi owocami, należy zacząć od przygotowania zdrowych i silnych sadzonek. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak to zrobić.

Kiedy należy wysiać nasiona pomidorów?

Aby sadzonki pomidorów osiągnęły optymalną, do posadzenia w gruncie wielkość trzeba, w zależności od odmiany, od 5 do 8 tygodni. Pomidory przenosimy do warzywnika po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli około połowy maja, kiedy osiągną wysokość 15-30 cm. Optymalnym terminem wysiania ich nasion jest zatem okres od początku do połowy marca. Warto jednak zaznaczyć, że lepiej wysiać nasiona pomidorów zbyt późno, niż za wcześnie. Za wcześnie rozpoczęta produkcja rozsady zwiększa bowiem ryzyko otrzymania słabych i wyciągniętych sadzonek, które będą mniej intensywnie rosły, a później słabiej owocowały.  

Jak i w czym najlepiej wysiewać pomidory?

Pomidory możemy wysiać w większych zbiorowych rozsadnikach, a kiedy wykiełkują i osiągną odpowiednia wielkość przenieść je do większych, pojedynczych pojemników. Możemy także od razu umieścić nasiona w oddzielnych doniczkach. Warto się zastanowić nad wykorzystaniem do tego celu pociętych rolek po papierze toaletowym lub opakowań po jajkach. Jest to bardzo ekologiczny sposób, niestety tego typu pojemniki mogą się jednak rozmakać podczas podlewania, należy więc unikać przelewania rozsady. Do produkcji sadzonek pomidorów doskonale sprawdzają się także palety wielodoniczek. W każdej z nich umieszczamy po jednym lub dwa nasiona, aby zabezpieczyć się na wypadek, gdyby któreś nie wykiełkowało. Kiedy wzejdą, należy wybrać silniejszą roślinę, a drugą usunąć, aby nie konkurowały ze sobą, w przeciwnym razie sadzonki będą słabsze. Do przygotowania sadzonek pomidorów możemy użyć specjalnego podłoża do pomidorów  lub ziemi ogrodowej wzbogaconej torfem i rozluźnionej niewielką ilością piasku. Nasiona umieszczamy w wilgotnym podłożu w około 0,5 cm zagłębieniach zrobionych palcem, a następnie przysypujemy cienką warstwą ziemi. Dobre nasiona pomidorów są w tym sklepie internetowym: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-pomidorow/

Jak dbać o siewki pomidorów?

Po umieszczeniu nasion w podłożu należy dbać o to, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża. Dobre efekty przynosi nakrycie pojemników osłonami z przezroczystego plastiku. Ważne jest jednak to, aby nie były zbyt szczelne, ponieważ wówczas wewnątrz pojemnika będzie zbyt wilgotno, co może spowodować rozwój chorób grzybowych. Niektóre pojemniki dostępne w sklepach ogrodniczych są wyposażone w specjalne pokrywy. Na zwykłe doniczki możemy natomiast sami przygotować osłony z plastikowych butelek po wodzie mineralnej lub zwykłej folii spożywczej. Po około 7 dniach nasiona powinny wykiełkować, wówczas należy usunąć osłony i pozwolić siewkom swobodnie rosnąć. Nie możemy zapominać o nawadnianiu uprawy oraz o zapewnieniu jej odpowiedniej ilość światła. Młode siewki nie mogą być jednak narażone na ostre słońce, ponieważ może ono  spowodować ich porażenie. Starsze będą się jednak doskonale czuły na nasłonecznionym parapecie okiennym. Po około 3 tygodniach, kiedy rośliny osiągną ok. 10 cm wysokości i będą miały około 3-4 liści, należy przepikować je do oddzielnych, większych pojemników, gdzie ich bryła korzeniowa będzie mogła się swobodnie rozrastać.

Kiedy sadzonki są gotowe do umieszczenia w gruncie?

Jak już wspomniano, rozsadę przenosimy na miejsce stałe w momencie, kiedy ma wysokość 15-30 cm. Zbyt duże sadzonki wyciągają się i są słabe, przez co gorzej radzą sobie w gruncie. Przed wysadzeniem do ogrodu warto zahartować pomidory, wynosząc pojemniki na zewnątrz na dzień i chowając je na noc. Dzięki temu rośliny przyzwyczają się do zmiennych warunków atmosferycznych i staną się mocniejsze, a dzięki temu łatwiej się przyjmą. Należy pamiętać także o tym, aby sadząc je do gruntu umieścić je nieco głębiej, niż rosły w doniczce. Pomidory wytworzą wówczas dodatkowe korzenie na części łodygi, która znajdzie się pod ziemią. Dzięki temu będą lepiej pobierały wodę i składniki odżywcze z podłoża. Będą także bardziej stabilne.

Nasiona warzyw z certyfikatem kupisz tutaj: https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/

artykuł reklamowy