Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ściany z konopi zyskują na popularności. Lubelscy studenci pokazali, jak się je tworzy (zdjęcia)

Nie jest to nowa technologia, lecz w ostatnich latach zyskuje w Polsce na popularności. Nie ma co jednak oczekiwać, iż rozwinie się na szerszą skalę. Wszystko z powodu ceny. Do tego dochodzi czasochłonność.

Obecnie roślina ta znacznej części społeczeństwa kojarzy się z narkotykami. Jednak konopie siewne są uprawiane w Polsce od wieków i dawniej pełniły ogromne znaczenie w przemyśle oraz rolnictwie. Stanowiły bowiem jedną z najważniejszych upraw a uzyskane z nich ziele wykorzystywano do produkcji tkanin, sznurów, papieru, oleju oraz jako źródło białka dla zwierząt.

W XVIII wieku Polska była jednym z największych producentów konopi w Europie. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, kiedy to uprawa konopi siewnych została ograniczona i kontrolowana przez państwo. Jeszcze w latach 60-tych zasiewy sięgały nawet 30 tysięcy hektarów, by na przełomie wieków spaść prawie do zera. Jednak w ostatnich latach roślina za zaczęła znów wracać do łask.

Wśród licznych zastosowań tej rośliny, jest nawet budownictwo. Dziś studenci z Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature” Politechniki Lubelskiej zaprezentowali, jak wytwarza się beton konopny, z którego następnie zbudowali ścianę. Tu trzeba podkreślić, że nie jest to żadna nowa technologia, gdyż pierwsze domy budowane z takiego materiału powstawały już na przełomie lat 80 i 90
ubiegłego wieku we Francji.

Jak wyjaśnia dr inż. Przemysław Brzyski z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej, tego typu domu są dziś stosunkowo popularne w Wielkiej Brytanii i USA. Natomiast w Polsce pierwsze takie budynki mieszkalne wykonane z użyciem konopi powstały w 2016 roku. Początkowo budowano ich około 5 rocznie, teraz nawet 20. To głównie domki jednorodzinne oraz małe domki rekreacyjne i budynki gospodarcze.

– Ściany z betonu konopnego są ekologiczne i pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Mają bardzo dobre właściwości fizyczne, termiczne i akustyczne dlatego mogą być alternatywą dla budowy ścian w technologiach tradycyjnych, zwłaszcza w przypadku małych obiektów. Takie ściany oddychają, co wpływa pozytywnie na mikroklimat we wnętrzach. Budynków z betonu konopnego nie musimy też docieplać, a plusów jest znacznie więcej – mówi dr inż. arch. Rafał Strojny, opiekun Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature”.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej dodają, iż zainteresowanie betonem konopnym rośnie, bo technologia zachęca aspektem ekologicznym oraz wpływem na zdrowie. Materiał pochodzenia roślinnego wykazuje dużą odporność na rozkład pod wpływem działalności mikroorganizmów. To też materiał higroskopijny dlatego to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie i mających problemy oddechowe.

Nie ma co jednak oczekiwać, iż technologia ta rozwinie się na szerszą skalę. Wszystko z powodu ceny. Do wyprodukowania betonu konopnego potrzebne są bowiem dobrej jakości paździerze konopne, wapń i woda. Pierwsze są trudno dostępne a cena drugiego w przeciągu ostatnich lat wzrosła nawet trzykrotnie. Do tego dochodzi czasochłonność. Konieczne jest m.in. ręczne ubijanie przygotowanej mieszkanki.

W naszym regionie jest też kilka budynków powstałych z betonu konopnego. Znajdują się one m.in. w Zemborzycach Wojciechowskich koło Lublina czy też w miejscowości Zaborze w gminie Karczmiska.

Autor: redakcja

Jeden komentarz

  1. „Do wyprodukowania betonu konopnego potrzebne są bowiem dobrej jakości paździerze konopne, wapń i woda.” Wapń? A w jakiej postaci? Może z serwatki albo jakieś tabletki?

Dodaj komentarz