Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Są młodzi, zdolni i ambitni, tworzą też niezwykłe wynalazki. Ich projekty mają szansę na sukces (zdjęcia)

Stworzone przez uczniów projekty naukowe oceniali przedstawiciele różnych dziedzin nauki i biznesu. Trzy, ich zdaniem najlepsze, zakwalifikowały się do kolejnego etapu Festiwalu Naukowego Explory.

We wtorek, w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie, zorganizowany został Szkolny Festiwal Naukowy Explory. To część realizowanego już od 10 lat ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które ma na celu odkrywanie naukowych talentów, a także wpieranie utalentowanej młodzieży w realizacji innowacyjnych projektów, jak też promowanie ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Jednak niezwykle ważne jest także zaprezentowanie wynalazków przedstawicielom świata biznesu.

Na Festiwalu zapoznać można było się zapoznać z 17 projektami naukowymi, które zostały przygotowane przez czterdziestu młodych, zdolnych i ambitnych uczniów. Wynalazki oceniało dwunastu jurorów z różnych dziedzin nauki i biznesu. Wydarzenie odwiedzili także przedstawiciele władz miasta i województwa.

Oprócz prezentacji projektów, Festiwal a także przygotowania do niego, przynoszą uczniom również szereg innych korzyści. Młodzi ludzie uczą się działania w zespole, poznają też świat nauki oraz biznesu, co znacznie pomaga w dalszych działaniach. Jednym z zadań Explory jest bowiem otwieranie drzwi młodym naukowcom do autorytetów naukowych, start-up’ów oraz dużych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które mogą być zainteresowane ich dalszym rozwojem i nieść wsparcie w dalszej drodze do sukcesów.

Największe uznanie jurorów zyskały trzy projekty. Chodzi o SafeCrosswalk – bezpieczne przejścia dla pieszych autorstwa Szymona Matysa, Krzysztofa Pochwatki i Kariny Muszyńskiej; aplikację mobilną Technik Elektronik wymyśloną przez Jakuba Pryszczewskiego i Macieja Szewczaka a także system monitorowania zużycia wody, którego pomysłodawcą jest Piotr Horbaczewski. Wynalazki te otrzymały akredytacje do Regionalnego Festiwalu Explory, który odbędzie się wiosną 2023 roku. Tam będą konkurować z innymi projektami, a zwycięzcy otrzymają okazje do zaprezentowania się na arenie międzynarodowej.

(fot. ZSE, nadesłane)

4 komentarze

  1. Jeżeli są młodzi, zdolni i ambitni to powinni jak najszybciej wyjechać z tego kraju z dykty. Władza nienawidzi ludzi inteligentnych więc nie pozwoli na rozwinięcie skrzydeł.

  2. Troszkę szkoda, że piszecie o takim fajnym Festiwalu dopiero teraz – widać jak mało było zwiedzających. A czy przyszli też przedstawiciele biznesu? Za mało reklamowane są takie wydarzenia, a za dużo piszecie o „złapanych dilerach” i „uderzył w latarnie”.
    Redakcjo!!! – zróbcie zakładkę „PRZYSZŁE / NADCHODZĄCE WYDARZENIA” – dla nadchodzących niebawem iwentów 🙂 Pozdrawiam i czekam, bo chętnie właśnie będę wchodził tam. Mogę pomóc jakby co.

    • Szanowny „perła”. Na stronie jest dział „Co, Gdzie, Kiedy”, gdzie z często sporym wyprzedzeniem informujemy o nadchodzących wydarzeniach.

      Pozdrawiamy

      • Jest faktycznie, znalazłem, ale…
        Trochę merytorycznej krytyki:
        1#
        „wydarzenia” – bo tak nazywa się ta zakładka do otwarcia postronki „co? gdzie? kiedy?” = nie wiedziałem, że „wydarzenia” – to PRZYSZŁE wydarzenia, nie kojarzy się to z przyszłymi iwentami, bardziej z tym co się dzieje „teraz”; ale OK, pewnie trudno było znaleźć dobre słowo do opisu linku, może lepszy byłoby „oczekujące”, „mające nadejść”, no ale trudna decyzja bo każdemu może inaczej się kojarzyć wybrane słowo-klucz;
        2#
        po wejściu w „wydarzenia” – otwierają się te… które już BYŁY – a wiec nawet treść nie sugeruje, że to dział dla czegoś co dopiero się odbędzie;
        3#
        dział „cogdziekiedy” jest hmmm… cokolwiek chaotyczny, nie ma wyraźnego „kalendarza imprez zaplanowanych” (kalendarz czyli na poszczególne dni, kiedy ZACZYNA się dane wydarzenie);
        4#
        wydaje mi się, że dla wielu potencjalnych odwiedzających lublin112, byłoby atrakcyjniejsze czytanie o planowanych imprezach, właśnie w formie skrótowej, szybkiej, łatwo dostępnej;
        #5
        ufff ale się rozpisałem 🙂 przepraszam, trochę przynudzam, ale szkoda mi, że przyszłego polskiego Elona Muska, nikt nie „wypatrzył” bo „za mało się o tym pisało”;

Z kraju