Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rzecznik ZUS: Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in. „Uważajcie na e-maile „o błędnym logowaniu do PUE / ZUS”!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku wczorajszych ataków „na NFZ”)”.

– Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji” – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Dlatego zaleca się dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. poczta i zus ostrzega – coś się kroi

 2. Nie jest podane na czym polega to oszustwo, ale jeżeli chodzi o wpłacenie kasy na podstawione konto, to niewielka różnica, czy kasa pójdzie do ZUSu czy do oszusta. Tyle samo na tym zyskamy/stracimy.

  Co prawda, że gdy zapłacimy haracz (za to, że pracujemy) to komornik do nas nie przyjdzie za nieopłacenia składki, ale na zapisy ile pieniędzy mamy na kontach emerytalnych bym nie wierzył.
  Odłożone 100PLN 3 lata temu, jest dziś warte 50PLN. Za kolejne 3 lata może być warte 5PLN.

  Przyszłe pokolenia będą miały wyłącznie długi do spłacania.

  • Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

   Co ja będę się martwił o przyszłe pokolenia, dzisiaj chętnie biorą wszystkie plusy, to jak dorosną to niech pracują i oddają to co teraz wzięli w ich imieniu, ich rodzice.

 3. Jedna chwała czy kasa pójdzie do Zusu czy oszusta, i tak zostanie roztrwoniona. Przy czym co do tego drugiego to nie jestem pewien czy tak zrobiły.

 4. Oszuści podają się za oszustów. Do czego to doszło?

 5. Oszukać oszusta, to żaden grzech.

 6. Składka zdrowotna poszła mocno w górę, a do lekarza nadal nie można pójść gdy potrzebna, kolejki kilka lat.
  W końcu zostało to nazwane po imieniu…

 7. Złodziej ostrzega przed zlodziejem:)

 8. Dlatego to ważne że dzięki loginowi i haśle pue ZUS można na wasze konto wziąć kredyt lub założyć firmę dla tych co „no abla” konto w zusie posiada taką możliwość gdyż są to dane potwierdzone poprzez profil zaufany , e-dowód lub zgłoszenie papierowe. Nie śmiej sie dziadku z czyjegoś przypadku bo dziadek się śmiał i to samo miał. NIKOMU nie życzę tego typu problemów

 9. Nie ma większego oszustwa i złodziejstwa jak ZUS