Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd wprowadzi rozwiązania, które zmuszą sprawców wypadków do płacenia odszkodowań. Będzie zaostrzenie kar

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że rząd wprowadzi zaostrzenie kar dla nietrzeźwych sprawców wypadków drogowych. Była również mowa o płaceniu alimentów osobom poszkodowanym. Zapewnienia te są pokłosiem ostatniego tragicznego wypadku w Stalowej Woli.

– W temacie wypadku spowodowanego przez osobę pod wpływem alkoholu – dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent dla osieroconych dzieci. Przystąpimy szybko do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność prowadzących pod wpływem alkoholu – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Decyzje te są wynikiem bulwersującego opinię publiczną wypadku w Stalowej Woli, którego sprawca w chwili zdarzenia miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów śmierć poniosło małżeństwo, podróżujące z niespełna 3-letnim dzieckiem. Para osierociła łącznie trójkę dzieci. Z dotychczasowych ustaleń prokuratury w tej sprawie wynika, że domniemany sprawca wypadku znacznie przekroczył prędkość i prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw oraz odmówił składania wyjaśnień.

Premier mówiąc o skutkach podobnych wypadków zaznaczył, że nie chodzi tutaj tylko o odpowiedzialność karną, ale również o płacenie alimentów osobom z rodziny, które pozostały przy życiu, osobom poszkodowanym. Szef rządu zapowiedział, że należy zwiększyć zdecydowanie karę i jej dolegliwość.

– Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent dla osieroconych dzieci – podkreślił premier dodając, że wypadki z udziałem pijanych kierowców zdarzają się coraz częściej. Chcę z całą mocą powiedzieć, że bardzo szybko przystąpimy do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu – zapowiedział premier.

Mateusz Morawiecki przekazał, że chciałby, żeby do takich wypadków po prostu nie dochodziło, żeby ludzie dziesięć razy się zastanowili, zanim siądą za kółkiem, jeżeli są pod wpływem alkoholu.

– Niech nikt w Polsce nie jeździ pod wpływem alkoholu. To jest potencjalnie morderstwo – zaapelował szef rządu.

(fot. KPRM)

43 komentarze

  1. Nic pijakom nie zrobicie. Piłkarze, celebryci i politycy jeżdzą nagminnie po pijaku i nic

  2. On będzie siedział, a płacić będą podatnicy czyli ludzie pracujący ale rozwiązanie kolejny nie rób na utrzymaniu.

  3. Pomysł ogólnie dobry, ale wykonanie będzie jak zwykle wołało o pomstę do nieba. Byle tylko zabłysnąć wśród kamer i kupić zahipnotyzowanych przed wyborami.

  4. Wsadzać pijaków za kraty a nie tylko zabierać im kwity.