690 680 960

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Podpisano umowę w sprawie utworzenia zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą

Wczoraj na terenie Ukrainy Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę o utworzenia JIT-u – wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

Powołanie ukraińsko-polsko-litewskiego zespołu śledczego będzie szczególnie pomocne w ujawnieniu, zabezpieczeniu oraz w szczegółowym opisaniu dowodów zbrodni wojennych, do jakich dochodzi na terytorium Ukrainy. Utworzenie zespołu śledczego umożliwi bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych.

JIT czyli ukraińsko – polsko – litewski zespół śledczy

Przedstawiciel polskiej prokuratury w Eurojust aktywnie uczestniczył w pracach, zmierzających do powołania wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego (JIT) w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Pierwsze działania w tym kierunku zostały podjęte już 2 marca 2022 roku, kiedy odbyła się w trybie wideokonferencji nadzwyczajna narada przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust, z udziałem Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, Prokurator Generalnej Ukrainy – Pani Iryny Wenediktowej i Prokurator Generalnej Litwy – Pani Nidy Grunskiene. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

Polski zespół śledczy

I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski koordynuje śledztwo prowadzone w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Do jego prowadzenia powołano zespół śledczy składający się z prokuratorów i funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Postępowanie powierzono do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto w czynności śledcze zaangażowani są prokuratorzy ze wszystkich 11 Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz prokuratorzy jednostek organizacyjnych z terenu całego kraju.

Zebranie materiału dowodowego

Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy. Czynności śledztwa koncentrują się przede wszystkim na gromadzeniu i dokumentowaniu w formie procesowej relacji świadków zbrodni wojennych, w tym przesłuchaniach obywateli Ukrainy i innych państw, którzy przybyli na teren Rzeczypospolitej Polskiej w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ustalaniu osób pokrzywdzonych, zabezpieczaniu zdjęć oraz filmów dokumentujących zbrodnie wojenne.

Przesłuchano prawie 500 świadków

Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczony został apel w języku ukraińskim o zgłaszanie się uchodźców do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazywania dowodów zbrodni.

Dotychczas w toku śledztwa przesłuchano prawie 500 osób, w tym bezpośrednich świadków zbrodni, jak również osoby dysponujące informacjami na ich temat. Świadkowie dostarczają zdjęcia i filmy, które obrazują przestępcze działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w trakcie działań wojennych i na terenach zajętych przez agresora.

W sprawie trwają przesłuchania świadków oraz zabezpieczenie zapisów dokumentujących akty zbrodni wojennych. W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa.

(fot. źródło Prokuratura Krajowa)

25 komentarzy

 1. To ani czas ani miejsce na takie pokazy… gdy wojna się skończy możnaby o tym pomyśleć ale tylko jeżeli ukraińcy uprzednio dopuszczą w końcu IPN do badania zbrodni wołyńskiej. Jak dotąd skutecznie blokowali dochodzenie prawdy…

  • Nie ma głupich są tylko ciemni.

   Anty Sowiet ,jestem całym sercem za tym samym bo to była rzeź.

 2. Do dzisiaj nie uzyskali zgody na ekshumację Wołynia więc to śmieszna akcja . Jeśli dojdzie do takich badań to z inicjatywy Ukrainy a Polsce nic do tego .

 3. A kto zbada ukraińskie zbrodnie w Doniecku, Odessie i innych częściach Ukrainy popełnione przez banderowców na rosyjskojęzycznej ludności? To są potworne zbrodnie ludobójstwa, powtórka bestialstwa dokonywanego na Wołyniu. Świat nie widzi tego, tam ofiarami są bezbronni cywile, dzieci. Dzisiaj w tv pokazują ciała pomordowanych kilka lat temu dzieci rosyjskich i ogłasza się, że to ofiary Rosjan, a tymczsem, to są dzieci pomordowane przez banderowców, najokrutniejszych zwyrodnialców świata.

 4. Żebro jak tam pozew panów Grzegorzów

 5. WoW… Podpisano umowę w sprawie utworzenia zespołu śledczego. A w sprawie Wołynia i setek innych miejsc tez podpiszą? Czy to niedobra jest o tym wspominać?

 6. A kiedy żydoukraincy utworzycie zespół śledzczy do spraw zbrodni na WOŁYNIU????? Kiedy banderowcy???

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…