Rolnik z naszego regionu przed Sejmem: „Zdechnę dla tej Polski, dla mojej rodziny, nie mam już nic do stracenia” (wideo)

Ze łzami w oczach pochodzący z województwa lubelskiego rolnik Marek Sulima wyjaśniał, jak wygląda sytuacja polskiego rolnictwa. Zapowiedział, że nie mając już nic do stracenia, podejmie głodówkę.

W środę przed Sejmem Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 razem z organizacjami rolniczymi, związkami hodowców bydła mięsnego oraz przedstawiciele branży futerkowej przedstawili, co dla rolników oznacza zaproponowana przez PiS „piątka dla zwierząt”. Podkreślali, że jest to „atak na polskich przedsiębiorców i polskich rolników”, zaś uchwalając tego typu przepisy, „trwa dorzynanie polskiej wsi i polskiego rolnictwa”. W trakcie spotkania wypowiedział się jeden z rolników, pochodzący z miejscowości Zasiadki w powiecie bialskim Marek Sulima. Od wielu pokoleń jego gospodarstwo jest przekazywane z ojca na syna, obecnie mężczyzna zajmuje się również hodowlą drobiu. Jest też radnym powiatowym. Odniósł się on do przegłosowanej nocą ustawie o ochronie zwierząt, jak wyjaśniał „Piątki Kłamczyńskiego”.

– Chciałbym podziękować wszystkim posłom i chylę przed nimi czoła, którzy zagłosowali przeciw tej ustawie. Powiem wam, w moim sercu zapisaliście się złotymi zgłoskami, do końca życia. Ratujecie nasze życie. Moje pokolenie gospodarstwa to już piąte pokolenie walecznych ludzi o żywność, o Polskę, o ten naród. Co wy robicie dzisiaj ludzie? Dla piątki Kłamczyńskiego, bo to jest kłamca, po prostu ten człowiek oszukał wszystkich, bo przed wyborami tego nie mówił. Oszukał polską wieś, dał ochłapy 500 plus, zniszczył wielu moich kolegów, którzy dzisiaj siedzą pod sklepami i piją piwo – mówił Marek Sulima.

Rolnik dodał, że w jego miejscowości znajduje się 60 posesji. Obecnie gospodarzy zostało pięciu. Tych pięciu uprawia pola pozostałym, tamci biorą dopłaty i jakoś wszyscy starają się przeżyć.

– Co wam przeszkadza ten ubój rytualny, ludzie to jest religijny ubój, dajcie im, tak jak ja chcę jako katolik. Za moment może przyjdą ludzie i powiedzą, że skoro komunię biorę jako Jezusa Chrystusa, to jestem kanibalem. Ludzie opamiętajcie się, co wy chcecie od nas. Dajcie nam normalnie żyć. Pytam się wszystkich mediów, dlaczego do tej pory nie zaprosiliście Głównego Lekarza Weterynarii. Dlaczego on się nie wypowiada jak jest na polskiej wsi. Jeżeli jest tak źle, jak nas określają, to trzeba wszystko zamknąć. Na mojej fermie w tygodniu 4-5 razy jest lekarz, lekarz wyuczony, człowiek który pilnuje mi tego. Rozmawiamy godzinami, żeby to cackać, to są ogromne pieniądze, które wkładamy. Muszę wam powiedzieć, tym wszystkim miłośnikom psów i kotów, na wsi w okresie wakacyjnym osobiście odwożę od 5 do 6 zwierząt do przytułków, bo wyrzucacie je. Ludzie, na wieś wyrzucacie, bo wiecie że tam jest jedzenie, a te jedzenie chcecie dla nich zniszczyć. Ja jeszcze raz proszę wszystkich o opamiętanie – dodał Sulima.

Marek Sulima zapowiedział również, że podejmie głodówkę. Gdyż, jak stwierdził, nie ma już nic do stracenia.

– Nazwę to nową mową, bo dzisiaj się krowa nie wyciela, tylko rodzi, bo dziś nie cieli się nic, bo dziś ja zdechnę dla tej Polski, dla mojej rodziny, po to, żeby tym wszystkim durniom udowodnić, że świat nie jest taki, jak mówicie. Bo Bóg go stworzył trochę inaczej. Nawołuję też do moich biskupów, odezwijcie się, wstawcie się za nami, nie mówcie nam, że jesteśmy źli. Koniec tej obłudy. Mam pięciu synów , dla nich oddam życie, ale tak nie pozwolę zniszczyć nas. Bo człowiek, który nie umiał pokochać przez swoje życie drugiej osoby, tylko kota, ma mi zmieniać życie?. Dziękuję wam za taką Polskę. Bóg zapłać jak to mówi minister rolnictwa – wykrzyczał Marek Sulima.

 

(fot. PSL)

Zobacz również

76 komentarzy

 1. 500 zł ochlapy ?? 5 synów ma to 2500 bierze a jak dorośli to do roboty ..a wyzywamie ludzi od durniow ..jak to on napiasal powiedział to chyba podlega jakiemuś prawu .

 2. Jaja niech mu kury dają .niech że hoduje jak mu bida !?!!

 3. Szczeźnij choćby dziś, morderco. Przystosuj się (do nowych realiów) lub giń. To jedyna słuszna rzecz, jaką kaczor przepchnął. Uboju rytualnego się zachciało… tfu!

 4. Czegoś Tu nie rozumiem, nie dalej jak kilka miesięcy temu wieś chwaliła PiS tak teraz co klapki z oczu spadły? idź do swojego prezydenta niech ci pomoże, przecież głosowałeś na niego, a może i pleban coś rzuci od siebie… skoro wieś taka katolicka. Ja już dawno wiedziałem że to kiedyś pierdyknie i będzie płacz i zgrzytanie zębów.

  • Dokładnie, niech mu teraz prezydent pomoże. Co Wy teraz chcecie od Kukiza, códów oczekujecie? Przy takim rozkładzie władzy jaki wybrali między innymi rolnicy, Kukiz i jego posłowie wiele nie zdziałają, nie mają szans zablokować „genialnych” ustaw Kaczyńskiego.

  • Wieś chwaliła i chwali. To są istoty chłopopodobne. Po twarzy widać że dla niego nie ma różnicy czy młotkiem zdzieli norkę,psa czy babę swoją.

  • jeden „rolnik” to nie cała wieś…

 5. Do roboty rolniku! Na pieniążki się ciężko pracuje , a nie sposobem,wydawnictwem A w końcu jakieś bunty.

 6. Cwaniactwem miało być.

 7. Teraz płacz, a jak się mówiło, ostrzegało to tacy mąrzi byli, wyzywali opozycjantów, nawet do rękoczynów dochodzilo. A ile to razy mówiono im, że jeszcze wrócą z płaczem i będą prosić o pomoc. Trochę za późno już na lament, przez naiwność połowy obywateli RP cierpią teraz nie tylko oni ale i cały naród. Macie swój „dobrobyt” jaki Wam obiecywały rządy totalitarne PiSu, reszta może wam teraz tylko sarkastycznie podziękować.

 8. „Dziękuję wam za taką Polskę.” Komu on dziękuje? Sam taka Polskę stworzył swoimi wyborami, niech sam sobie podziękuje…

 9. – Chciałbym podziękować wszystkim posłom i chylę przed nimi czoła, którzy zagłosowali za tą ustawą. Powiem wam, w moim sercu zapisaliście się złotymi zgłoskami, do końca życia.

 10. Zaraz jeszcze kolejni przylecą jak im dotacje z unii odetną za eurosceptycyzm nietolerancję spoleczną PiSu. Szykujcie się, bo tak będzie, a właściwie miejscami juz tak nawet jest.

 11. Wreszcie . Tylko tęczą że śmiechu jak to pieniążki ze wszystkich stron umieją wyrwać. Kurs, dotacje,renty i całe ładny pola z pokolenia na pokolenie A i tak nic nie robią.

 12. Serce się raduje,widząc takie obrazki. Kolejnym krokiem likwidacja KRUS? Chcę usłyszeć ten kwik żelaznego elektoratu PiS. Jeszcze tylko odcięcie od finansowania kleru i mają mój głos! (Żart taki oczywiście )

 13. Wszystkich co myślą że na wsi jest sam miód zapraszam. Nie na długo wystarczy od wiosny do wiosny na moje 18 ha . Zobaczycie jak jest fajnie. My nie mamy kasy gotowej co miesiąc za 8 godzin roboty. Praca w godzinach nieustalonych kasa raz na jakiś czas a żyć trzeba. I jeszcze czytać te bzdury

 14. Ludzie opamiętajcie się w tych komentarzach. Zobaczycie ile będzie kosztował kurczak za rok jak ta ustawa wejdzie w życie.

 15. Zakaz uboju rytualnego tylko zwiększy cierpienie zwierząt bo trzeba będzie te wszystkie byki i cielęta wywieźć do Niemiec i tam ubić. Już to było przerabiane.

 16. Po wejściu do Unii czy przed nie dbano o gospodarkę i wieś,zresztą o co dbano.Kto pamięta „Wielkie wejście UE „to płytki w zagrodach i metraże co do sztuki hodowlanej,to była pierwsza bzdura tylko dla osłabienia naszej gospodarki,dotacje?a ile rolnik w starej UE dostaje?Wszystko stworzone by polska wieś upadła,najlepiej jeszcze z ziemią potrzebną dla starej unii.Czy Wy baranki strzyżone choć trochę myślicie?Czy mleko i mięso w supermaketach bierze się z hurtowni ,z półki i itd?Żaden rząd nie robi by Nas jako naród bronić,jedynym był chyba Lepper.Wszystko biznes pełną gębą.Jest jedno rozwiązanie,budowa obiektów typu Elizówka w całej Polsce i sprzedaż tylko polskich produktów ,gminy swoich przedstawicieli itd.Cały łańcuch,a jak wygodnickim pasuje to niech żre to co w supermaketach zachodu.

  • Stara Unia ma dopłaty wyższe i maks 20%, i to nie wszedzie. A te bzdury różnicach to tylko przed wyborami aby podbuzyc rolnika. Oni mają stabilną politykę a to daje stabilną sytuację we wszystkim, a u nas od prawa do lewa i cobktos się dorwievdo władzy to musi rewolucję robić.

 17. Szlak mnie za przeproszeniem trafia jak czytam te komentarze mieszczuchów którzy myślą że wieś to dotacje i masa kasy za darmo. Zapraszam na wieś proszę sobie wstać codziennie o 5 iść obrobić zwierzęta martwić się czy nie zachoruje i czy uda się zebrać dla nich pasze… Zapraszam pospać sobie pszenicę fasole czy też buraki a później patrzeć jak w ciągu chwili grad niszczy wszystko… Proszę sprzedać sobie zboże po 680zl kupić nawozy opryski i kupić sprzęt bądź spłacić dotacje… Człowiek teraz na wsi może dorobić się tylko garba na plecach… Rolnik nie ma urlopu rolnik nie ma chorobowego. Rolnik pracuje czasami po 16 h na dobę w słońcu wietrze czy mrozie. Cieszcie się mieszczuchy że pracujecie po 8 h dziennie i zawsze macie płatne pobory a i jeszcze za was ZUS zapłacą. A my rolnicy sami opłacamy KRUS podatek rolny i itp…

  • Ale o czym pani bredzi? Na naszej wsi albo jest chodowla albo produkcja roślinna, już od dawna jest specjalizacja. No i jakoś nikt nie narzeka, ceny są podobne od 10 lat i kto chciał to rzucił a inni się zmodernizowali. Nikt nie ma zwierząt buraków, grochu albo jedno albo drugie, to nie jest XXw gdzie wszystko po trochu.

 18. Większość społeczeństwa jest ZA tą ustawą i jak ja nie lubię Pisu to chociaż raz jestem zadowolona z ich rządzenia a ten rolnik niech powie ,ze nie chodzi mu o rolnictwo tylko chce wejść do ”koryta politycznego ” .Sam ma drób a szkoda mu że nie będzie można dręczyć norek ? Rolnictwo można przebranżowić a nie żyć z upodlania zwierząt ,niech sam wejdzie do tej klatki i pożyje jak te zwierzęta i jeszcze jedno ci hodowcy norek to nie rolnicy !

 19. Większość społeczeństwa jest ZA tą ustawą i jak ja nie lubię Pisu to chociaż raz jestem zadowolona z ich rządzenia a ten rolnik niech powie ,ze nie chodzi mu o rolnictwo tylko chce wejść do ”koryta politycznego ” .Sam ma drób a szkoda mu że nie będzie można dręczyć norek ? Rolnictwo można przebranżowić a nie żyć z upodlania zwierząt ,niech sam wejdzie do tej klatki i pożyje jak te zwierzęta i jeszcze jedno ci hodowcy norek to nie rolnicy !

 20. panie marku nie stety ale indyk to co dał kiedyś zarobić to teraz zabrał , nawet na dużym kurniku jest strata do 100 tyś złoty , ponoć zimowe wstawienie ma dać zysk , a najlepiej wstawić kuraka , ale na to mogą sobie pozwolić tylko wolni od umów rolnicy

 21. Agnieszka tak sie z tym krusem nie rozpedzaj bo to grosze w porownaniu z zusem placonym co miesiac to raz a dwa ilu rolnikow pracuje w miastach i teoretycznie zajmuje miejsca pracy „mieszczuchom” ? Miastowy nie ma swojego warzywa z ogrodu ani kury, jajka i tak dalej tylko musi na to zarobic, a jak myslisz kogo woli zatrudnic pracodawca, tego co trzeba za niego placic co miesiac zus czy tego co ma w porownaniu do zusu groszowy krus ?

  • To wróć kolego na wieś, 70 % mieszkańców miast w naszym regionie to ludzie ze wsi w tym lub poprzednich pokoleniach. Tylko jak słoma z butów przestała wystawać to od razu atak na swoich ziomków, że wiocha, ,ze kibel na dworze itp. Wróć gościu na wieś, doceń spuściznę ojców i szanuj swoich współobywateli!!!

 22. rolnik, który wie, że nie jest biedny

  do Asi:
  Asiu jak tak Ci źle na tej polskiej wsi, to proszę sprzedaj te swoje 18 ha i kup mieszkanie w bloku w jakimkolwiek mieście. Gdzie byś nie miała tych hektarów, to za taką ilość, będziesz miała na mieszkanie. Hipokryzja do kwadratu – jacy oni biedni są, jak potrafią płakać. Pęknę zaraz…ha ha ha

 23. Co? Kończą się pieniądze na propagowanie Korona ściemy? Zaczynacie publikować prawdę?

 24. A niech zdycha jak chce. Jak sądy dorzynali to jego nie dotyczyło. Jak nauczycieli zeszmacili to jego nie dotyczyło. Jak gimnazja rozpirdzielali jego nie dotyczyło. Jak nie chcieli przyjmowac uchodzcow z Syrii to jego nie dotyczyło.
  A teraz wielki obrońca uboju rytualnego i ferm futerkowych – ale nas to niedotyczy.
  U mnie na wsi nie ma wielkich ferm ani dużej chodoli bydla i nikt z nas nie ucierpi.

 25. 80% wsi głosowało na Dudę i dlatego was nie popieram…nie kupuję polskich produktów… pomarańcze i mandarynki.

 26. Ludzie powinni wyjsc z rolnikami na ulice. Przeciez zniszczenie rolnictwa to nie tylko tragedie dla samych rolnikow, ale chodzi tu o dobro naszego kraju, i nas samych i naszych rodzin, naszego dobrostanu. Ten rzad powinien poznac gniew ludzi. Oni czuja sie bezkarni. Jesli pozwolimy na tak mocno szkodliwa i bezsensowna ustawe, to bedzie ich jeszcze wiele. Ten rzad w ktorym pokladalam kiedys nadzieje, zdradzil mnie i wielu ich bylych wyborcow.

  • Kwicz dalej, to muzyka dla uszu dla wszystkich, którzy nie połasili się na ochłapy i mieli coś w głowach.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach