Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy ruszają z kolejnymi pikietami, niektóre z nich potrwają miesiąc. Porządku pilnować będzie 500 policjantów

Dziś przed południem zgłoszonych było 21 miejsc w naszym regionie, w których zaplanowane zostały rolnicze protesty. W większości są one jednodniowe. Jednak w Borkach, Międzyrzecu Podlaskim oraz na granicach potrwają do marca.

Jutro odbędzie się kolejny, ogólnopolski protest rolników. W czwartkowe południe zgłoszonych było ponad 250 miejsc, w których zaplanowano zgromadzenia. Jednak jak nam podkreślono, cały czas zgłaszane są kolejne. Rolnicy wskazują, iż zdecydowali się na strajk generalny, gdyż ostrzegawczy protest, jaki miał miejsce 24 stycznia, nie przyniósł rezultatu. Wtedy to pikiety odbywały się w 300 miejscach w kraju, brało w nich udział ponad 50 tys. rolników i ok. 30 tys. ciągników.

W naszym regionie zaplanowano już protesty w Międzyrzecu Podlaskim, Łomazach, Wisznicach, Kraczewicach Prywatnych, Michowie, Borkach, Rykach, Łucce, Chodlu, Kamieniu, Annopolu, Tarnawie Małej, Szczebrzeszynie, Tarnogrodzie. Dodatkowo o godzinie 10.00 zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne Polski z Ukrainą.

Władze województwa lubelskiego, a więc wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz wicewojewodowie Wojciech Wołoch i Andrzej Maj a także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dariusz Działo przedstawili dziś szczegóły działań, jakie podejmowane będą w związku z akcją rolników. Dodatkowo w środę miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji rolniczych i związków zawodowych z terenu województwa lubelskiego oraz służby podległe wojewodzie.

– Dzisiaj o godzinie 9.00 zarejestrowanych było 21 zgromadzeń. W przypadku 16 z nich będą one jednodniowe, jedno zgromadzenie również jednodniowe zaplanowano na poniedziałek 12 lutego. Mamy również 4 zgromadzenia, które rozpoczynają się w dniu jutrzejszym i potrwają przez okres 30 dni. Kolejne 3 zgromadzenia to zgromadzenia w systemie dwutygodniowym, w zależności od miejsca one się zaczynają od 9 albo 12 lutego – wyjaśniał dyrektor WBiZK Dariusz Działo.

W każdym z tych miejsc obecni będą policjanci. Do działań zaangażowano ponad 500 funkcjonariuszy. Tu podkreślono, że ich celem będzie dbanie o bezpieczeństwo wszystkich protestujących osób. Kiedy zaś zajdzie potrzeba, dodatkowo kierowane będą zespoły antykonfliktowe oraz policjanci ruchu drogowego.

– Wczoraj spotkaliśmy się z panem wojewodą i naszymi służbami z przedstawicielami organizatorów strajków. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z rolnikami. Rozumiemy tę sytuację, jaka jest na polskiej wsi. Dzisiaj zapadają najważniejsze decyzje w Komisji Europejskiej, które będą później odbiciem na kolejne lata na to, co się działo z rolnictwem w Europie, szczególnie w Polsce. Bezpieczeństwo żywności, które mają nam zapewnić nasi rolnicy jest dla nas ogromnie ważne. Jesteśmy w ciągłym kontakcie, a Pan wojewoda powoła radę dialogu ze środowiskami rolniczymi – mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj

Zapewniono też, że służby wojewody prowadzą wzmożone działania, jeżeli chodzi o kontrole. Chodzi o znaczne zwiększenie nadzoru nad jakością towarów, które wjeżdżają do Polski z Ukrainy.

41 komentarzy

 1. ROZPIERD…. TEN CHORY KRAJ

 2. Banda ludzi o niskiej inteligencji

 3. Dobrze, że pada. Tyłki im zmarzną i przemoczą. Będą mieli nauczkę, żeby nie utrudniać życia innym.

 4. A może czas aby ,,mieszczuchy” urządziły blokady w czasie żniw? Rozumiem ich problemy i sytuację, ale nie rozumiem czemu chcą utrudniać życie innym ludziom.

  • Widzisz, ludzie inteligentni potrafią skutecznie walczyć o swoje innymi sposobami.

   • Pomyśl jakimi sposobami może rolnik walczyć..?

    • Hmmm. Frankowicze blokowali drogi? Nauczyciele pewnie też? Taki protest jest najmniej wymagający umysłowo. W dodatku jakie to polskie! Najlepiej zrobić na złość sąsiadowi, prawda?

 5. -------------------------

  Psycholewicowa PO-KOmunistyczna 3RP Herr Donalda Tuska szybciej się skończy niż się wydaje

 6. -------------------------

  Tusk na X do senatorów USA: „wstydźcie się, Reagan przewraca się w grobie”.
  Odpowiedzi:
  -E.Colby: podkopuje pan NATO i zniechęca do pomocy,
  -M.Rubio: nie rozumie pan problemu,
  -N.Gardiner: haniebne, że zamyka pan stacje TV i płaszczy się w Brukseli.
  Co za głupota polityczna

 7. -------------------------

  W całej Polsce strajk rolników. Sprzeciw wobec polityki „zielonego ładu” i mafijnym preferencjom dla zagranicznych holdingów, które opanowały rolnictwo na Ukrainie.
  W całej UE strajk rolników. Reakcja na mafijne preferencje Brukseli. UE sypie się i psuje. Chora i skorumpowana.

 8. -------------------------

  Krajem rządzi dziś człowiek, który nie ma pojęcia o procesie inwestycyjnym i który myśli, że lotniska są tylko po to, żeby on mógł polecieć na narty.
  Ignorant, czy cynik?

 9. Chyży rój obiecał że rozwiąże ten problem..?

 10. Czytam te jadowite komentarze i zastanawiam się, czy ludzie faktycznie nie potrafią używać własnego rozumu? Nikt z przeciwników protestów nie podnosi tezy, iż protesty są niezasadne. Ludziom po prostu nie podoba się ich forma, a nie merytoryka.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112