Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ważny komunikat wojska. Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach

W czwartek Dowództwo Generalne wydało komunikat, z którego wynika, że od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

– W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – przekazało w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

– Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy. Zwracamy się również z apelem o ochronę danych, nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – dodało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Seria ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ich ramach Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

19 komentarzy

  1. Ewidentnie szykują się na wojnę. Na darmo nie przerzucają dużych ilości sprzętu i ludzi. Ta głupawka osiągnęła już szczyty absurdu i głupoty, a gawiedź oczywiście wszystko przyjmuje bez mrugnięcia oka. Tfuuuu!!!

  2. Plotki jak zwykle, ludzie zbierajcie informacje z różnych źródeł. Wojska rosyjskie z Białorusią mają duże ćwiczenia na swojej granicy. Zrozumiale że trzeba w razie konieczności wyrwać chwasty.

Dodaj komentarz

Z kraju