Czwartek, 23 stycznia 202523/01/2025
690 680 960
690 680 960

Ptasia grypa znów zaatakowała, ponad 36 tys. indyków do utylizacji. Mieszkańcy wskazują na winnych

Ptasia grypa w powiecie lubartowskim postępuje. To już szósty w tym roku przypadek tej choroby. Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości co do jej źródła.

Kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryto na terenie województwa lubelskiego. Podobnie jak poprzednie, znajduje się ono w miejscowości Głębokie w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim. Okolica ta nazywana jest drobiarskim zagłębiem, gdyż znajduje się tam szereg kurników, w których prowadzona jest przemysłowa hodowla drobiu.

To już szósty w tym roku przypadek tej choroby w naszym regionie. Tym razem w gospodarstwie utrzymywanych było ponad 36 tys. indyków. Decyzją lekarzy weterynarii, wszystkie z nich zostały przeznaczone do utylizacji. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do likwidacji ogniska. Wyznaczono też obszary zapowietrzony oraz zagrożony.

Pomimo szeregu obostrzeń, niestety choroba wciąż się rozprzestrzenia. Jednak okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości co do źródła ptasiej grypy. Wskazują na dzikie ptactwo, a w szczególności czaple, których w pobliżu, z uwagi na szereg zbiorników wodnych, mają być ogromne ilości. Choć nie mają one dostępu do kurników, to wszędzie znajduje się bardzo dużo ich odchodów.

Służby weterynaryjne także wyjaśniają, że jest spore prawdopodobieństwo, iż to właśnie dzikie gatunki ptactwa są nosicielami choroby. Dodają również, że wszystkie ogniska ptasiej grypy, jakie wykryto w ostatnim czasie, zlokalizowane są właśnie w gminie Uścimów.

Ptasia grypa znów zaatakowała, ponad 36 tys. indyków do utylizacji. Mieszkańcy wskazują na winnych

fot. nadesłane – Mariusz

17 komentarzy

  1. Ocena: 4

    Ptasią grypę to w uni mają, plus zero mózgu

  2. Ocena: 3

    Sitwa Kill BIlla Gatesa ma swoje macki wszędzie, teraz będą straszyć pseudo ptasią grypą, żeby zniszczyć naturalną żywność. Lepsze pewnie robaki i kotlety z próbówki.

  3. Ocena: 2

    O ptasiej grypie wiadomo od ponad tygodnia artykuł z dzisiaj a i Takie małe pytanie do weterynarii gdzie są maty i wszystko co było kiedyś na ptasiej grypie zamknięte część wsi i było dobrze a teraz po cichu takie rzeczy przez tydzień czasu?

  4. Ocena: 2

    Niech hodowcy nie kupują paszy i innych dodatków do karmienia ptaków / indyków i kurek/, to będą zdrowe. Kupić zboże od porządnego rolnika, postarać się o zieloną trawkę a nie szybkie tuczenie unijnym gnojem. To macie kolejną srasią grypę. Śrowid 19 już przerobiliśmy. Nikt za duszenie ludzi w maskach nie został ukarany.

  5. Jedną czapla padła bo może już stara była, a teraz trzeba wybić 36 tys zerowych indyków. Gdzie obrońcy zwierząt,
    Przecież to jest marnowanie żywności

  6. Ocena: 1

    Pora opuścić tą unię i problemy się skończą.

  7. Będą gazować.Pogrobowcy pana z wasikiem panoszą się w eurokołchozie.

  8. Ocena: 0

    Martwa czapla nie jest zła 😆
    Wszędzie stawy hodowlane to i właściciele odetchną gdy zrobi się im mały pogrom.

  9. Ocena: 0

    taka czapla leci se i wali gdzie popadnie i to przez to

  10. Ocena: 0

    Czy nie lepiej podawać leki przeciwwirusowe, i to ptactwo które padnie utylizować na bieżąco, zamiast wybijać wszystkie ptaki ? Że też hodowcy się na to godzą! Ciekawe na czym polega utylizacja takiej ilości drobiu- jest mielony na papkę a potem kotki i pieski dostają ten materiał w swoich karmach kupywanych przez troskliwych właścicieli?

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia