Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ptasia grypa na fermie, poszkodowani ludzie, w akcji duże siły służb ratunkowych. W Lublinie trwają ćwiczenia „Operacja Brown Stream” (zdjęcia)

W sobotę na terenie Ośrodka Szkoleniowego oraz na terenie bazy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Bursaki odbywają się ćwiczenia z dużą liczbą poszkodowanych, w specyfikacji Zdarzenia Masowego o charakterze Biologicznym (CBRNE), zatytułowane: „Operacja Brown Stream”.

W sobotę Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie organizuje edycję ćwiczeń ratowniczych, które mają na celu przygotowanie służb ratunkowych do działań w przypadku zagrożenia biologicznego. Ćwiczenia te stanowią drugą tego typu inicjatywę, a ich głównym organizatorem jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Celem tych intensywnych ćwiczeń jest wypracowanie i doskonalenie umiejętności działania w sytuacjach, w których duża liczba osób jest poszkodowana, a komunikacja jest ograniczona. Wartościowym celem jest również nabycie umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych w przypadku zdarzeń o charakterze biologicznym oraz przećwiczenie działań zespołów ratownictwa medycznego w sytuacjach z udziałem jednostek poza systemowych.

Ćwiczenia obejmują także przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia w przypadku wystąpienia sytuacji biologicznych. Uczestnicy mogą przećwiczyć rozpoznawanie oraz dezaktywację stanów zagrożenia w zdarzeniach mnogich o charakterze biologicznym. Ponadto, będą mieli okazję do nauki tworzenia i wypełniania dokumentacji medycznej, w tym Standardowej Karty Medycznej Człowieka Ratowanego (SKMCR). W ćwiczeniach biorą udział różne instytucje i grupy, które odgrywają kluczową rolę w przypadku zagrożeń biologicznych.

Scenariusz ćwiczeń przewiduje sytuację, w której Powiatowy Inspektor Weterynaryjny podczas inspekcji kurzej fermy odkrywa masowy pomór ptaków, podejrzewając czynnik biologiczny. Właściciel fermy informuje inspektora, że około 50 pracowników zakwaterowanych obok fermy zauważyło padanie kur w klatkach, a niektórzy z nich są chorzy, mają katar, kaszel czy biegunkę. Powiatowy Inspektor Weterynaryjny natychmiast informuje służby o podejrzeniu ptasiej grypy i prosi o interwencję Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz Sanepid.

Celem tego scenariusza jest przede wszystkim sprawdzenie umiejętności i skoordynowanego działania wszystkich uczestniczących instytucji w przypadku poważnego zagrożenia biologicznego.

Ćwiczenia ratownicze tego rodzaju odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu służb ratowniczych do działań w sytuacjach kryzysowych. Poprzez realistyczne symulacje, uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności oraz identyfikować obszary, które wymagają poprawy. Wszystko to ma na celu zapewnienie skutecznej i profesjonalnej reakcji w przypadku rzeczywistych sytuacji zagrożenia biologicznego.

Działania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz innych instytucji zaangażowanych w te ćwiczenia stanowią ważny element przygotowań do sytuacji awaryjnych, w których zdrowie i życie ludzi jest zagrożone. Poprzez regularne szkolenia i ćwiczenia, region lubelski staje się bardziej przygotowany na wszelkie potencjalne zagrożenia biologiczne, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa społeczeństwa.

Lista uczestników obejmuje:
– Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie,
– 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej,
– Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego UM,
– Grupę Polskiego Czerwonego Krzyża,
– Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego,
– Grupę Reagowania Kryzysowego Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego,
– Dyspozytornię Medyczną Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie,
– Ośrodek Szkoleniowy WPR SP ZOZ w Lublinie,
– Państwową Straż Pożarną w Lublinie.

12 komentarzy

 1. Czyli szykujemy się na powtórkę z 2020 teraz w natarciu będzie choroba „X” na którą na szczęście jest już szczepionka dla idiotów.

 2. ptaki chorują a ćwiczą na ludziach xD

 3. Poprawcie literówkę w tytule…
  Tyle karetek na zdjęciach więc kto wyjeżdżał w nagłych wypadkach do chorych? Powinni do Uścimówa pojechać tam pół scenariusza by mieli w rzeczywistości.

  • Tylko dzikie ptactwo i kury w przydomowych kurnikach nie wiedzą że ptasia grypa szaleje hehehe

 4. „Operacja Brown Stream” kto to wymyśla takie dwujęzyczne nazwy ? Jeśli ćwiczenie tylko dla polskich służb to nazwa powinna być polska. Jeśli międzynarodowa to po angielsku.

 5. Macie rządy tfuska i popaprańców

 6. Wirus niedobra byc

  Globalna masoneria znowu w akcji, tresuje ogłupiały plebs.

  Wyłącz mass-media, TV- i po srandemii, ptasich grypach, afrykanskich pomorach, szalonych krowach itd. szwindlach. I zapamiętaj tych, ktorzy naganiają i straszą.

  Rotszyld, Warburg, Rokefeler i Klaus Schwab pozdrawiają.

 7. Kolejny sposób na pozbawienie ludzi żywności, mrożone dziki z asf na drzewach już były. Ćwiczą jak wywozić z miastabludzi, którzy nie chcieli zażyć eliksiru

 8. Co za pobejany scenariusz ćwiczeń… Chorzy to są ludzie co to wymyślają i wmawiają opinii publicznej żeby się bać… A na sorach czekają ludzie 8 godzin…. I nic sie nie zmienia

Dodaj komentarz